Śląskie Trendy

Big-bit w nowej odsłonie – koncert Anny Rusowicz w Cavatina Hall

Mocny głos, barwna osobowość, artystka oddająca hołd dawnym dekadom, czyli… Anna Rusowicz! Wokalistka po kilku latach przerwy ma zamiar wrócić na polską scenę z nowym albumem. Zanim jednak pojawi się oficjalna premiera, piosenkarka zaprasza na trasę koncertową, podczas której zagra zarówno znane przeboje, jak i premierowe single.


Mocne uderzenie, czyli Big-bit po polsku

Czerwone Gitary, Skaldowie, Trubadurzy, Niebiesko-Czarni – choć nie nagrywają i nie koncertują od lat, każdy z nas kojarzy ich największe przeboje. Do ostatniej formacji należeli: Ada Rusowicz i Wojciech Korda – rodzice Anny Rusowicz. To ich dziedzictwo przekonało córkę do kontynuowania obranej przez rodzicieli drogi artystycznej. Czym tak zachwycił całą rodzinę Big-bit?

Nurt ten jest tak naprawdę szeroko pojętym rock and rollem. Jednak z powodu politycznych zawirowań i amerykańskiego pochodzenia, kraje bloków wschodnich nie mogły posługiwać się oficjalną nomenklaturą. Z czasem Big-bitem określano muzykę rozrywkową, która nie zawsze była związana z oryginalnym rock and rollem. Skoczne melodie, proste teksty i muzyka porywająca do tańca – to cechy charakterystyczne tego stylu.

Anna Rusowicz – barwna hipiska we współczesnej odsłonie

Córka dwójki sławnych i popularnych piosenkarzy nie mogła wybrać innej ścieżki kariery niż muzyka. Już jako studentka postawiła na dźwięki, angażując się jak wokalistka w projekt Dezire. Gdy dołączyła do zespołu w 2005 roku, ekipa akurat żegnała się z dotychczasową liderką, czyli Karoliną Stelmasiak. Wraz z Dezire Ania Rusowicz nagrała album Pięć smaków, który otrzymał nominację do Fryderyków w kategorii album roku hip-hop/r&b. Po dwóch latach współpracy Dezire przestało istnieć. Przez kilka lat tworzyła formację IKA wraz z ówczesnym mężem, Hubertem Gasiulem.

Po zakończeniu obu projektów skupiła się na karierze solowej. W 2011 roku nagrała debiutancki album Mój Big-Bit. Płyta zawierała sześć nowych wersji utworów z repertuaru matki Ani, czyli Ady Rusowicz. Z kolei pozostałe sześć to autorskie kompozycje wokalistki. Po sukcesie i uzyskaniu statusu złotej płyty Ania Rusowicz komponowała dalej, czego efektem są kolejne krążki: Genesis z 2013 roku, Retronarodzenie z 2016 roku oraz Przebudzenie z 2019 roku. W 2023 roku obiecała nowy album, który ma być zarówno prezentem na czterdzieste urodziny artystki, jak i podsumowaniem kilkunastu lat życia uczuciowego. O tym, jak prezentują się premierowe wykonania, będzie można przekonać się już 19 listopada podczas koncertu Anny Rusowicz w Cavatina Hall.

Jesienno-zimowe wieczory w Cavatina Hall

Cavatina Hall to nowe miejsce na mapie muzycznej Bielska-Białej. Podczas jesienno-zimowych tygodni sala koncertowa zapełniona będzie ciekawymi występami artystycznymi. Na jakie daty i muzyków szczególnie warto zwrócić uwagę?

 • 17 listopada – Karaś & Rogucki
 • 18 listopada – Smolik & Kev Fox
 • 24 listopada – Alicja Majewska & Artur Andrus
 • 26 listopada – Tomek Lipiński i goście
 • 29 listopada – Leszek Możdżer i Orkiestra MACV
 • 6 grudnia – Tony Momrelle
 • 8 grudnia – Piotr Cugowski i Małgorzata Ostrowska
 • 9 grudnia – Varius Manx
 • 10 grudnia – Matt Dusk
 • 15 grudnia – Glenn Miller Orchestra
 • 11 stycznia – Marek Napiórkowski SEXTET
 • 13 stycznia – Andrzej Piaseczny & Kacper Dworniczak
 • 14 stycznia – Janáček Philharmonic Ostrava
 • 20 stycznia – Another Pink Floyd & Marek Raduli

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl