Śląskie Trendy

BEZPOŚREDNIO w Częstochowie

Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie zaprasza w piątek o godz. 18 na wernisaż wystawy „Bezpośrednio”.
AUTORZY WYSTAWY:
Michalina Wawrzyczek-Klasik

Urodzona w 1984 roku w Żorach. Absolwentka ASP w Katowicach, dyplom z wyróżnieniem w 2010 roku w pracowni serigrafii prof. Waldemara Węgrzyna. Prezentacje do dyplomu w pracowni malarskiej prof. Ireneusza Walczaka oraz pracowni intermediów prof. Adama Romaniuka. Obecnie asystentka w pracowniach sitodruku oraz druku wypukłego w WST w Katowicach. Doktorantka, stypendystka Ministra Kultury, dwukrotnie nominowana do Grand Prix Biennale Grafiki Studenckiej w Poznaniu, uczestniczka kilkudziesięciu wystaw w kraju i za granicą.

Artur Masternak

Urodzony w 1985 roku w Sosnowcu. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych
w Katowicach. Dyplom z wyróżnieniem w pracowni wklęsłodruku prof. Jana Szmatlocha,
prezentacja dodatkowa w pracowni malarstwa prof. Kazimierza Cieślika.
Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2010. Uhonorowany wyróżnieniem w konkursie Najlepsze Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych, laureat Nagrody Stowarzyszenia Promocji Artystów wybrzeża Era Art w konkursie III MB Grafiki Cyfrowej
w Gdyni. Obecnie doktorant, asystent w pracowniach druku wklęsłego oraz druku płaskiego w WST w Katowicach. Uczestnik wielu wystaw zbiorowych w kraju i za granicą.

Michał Klasik

Urodzony w 1978 roku, w Rybniku. Absolwent Filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie.
Dyplom z rzeźby w pracowni prof. Andrzeja Szarka oraz dyplom dodatkowy w pracowni ceramiki dr hab. Małgorzaty Skałuby – Krentowicz w 2010 roku. Obecnie doktorant w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Śląskiego. Zajmuje się wszelkiego rodzaju działaniami przestrzennymi w obrębie rzeźby, ceramiki, ale też dźwięku. Jego realizacje mają często charakter performatywny.
Zaangażowany w projekt „Dźwięki ziemi” przy katedrze ceramiki UŚ w Cieszynie. Uczestnik wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.
W 2015 roku zakwalifikowany w kategorii rzeźba, jako jedyny Polak, do finału weneckiego konkursu Arte Laguna Art

„Musimy się nauczyć więcej widzieć słyszeć i odczuwać. Nasze zadanie wcale nie polega na tym, by odnaleźć w dziele sztuki jak najwięcej treści, ani na tym, by wycisnąć z niego więcej treści, niż ono w sobie ma. Musimy odsunąć treść na bok, aby w ogóle być w stanie zobaczyć dzieło. (…) Nie potrzebujemy hermeneutyki, ale erotyki sztuki.” Susan Sontag

Słowa Susan Sontag o otaczającej nas rzeczywistości są aktualne jak nigdy wcześniej. Przyzwyczailiśmy się do nadmiaru obrazów, które atakują nas z każdej strony. Ich nachalność i prymitywizm stały się nieodzowną częścią naszego świata. Trudno od tego uciec. Przekonanie o tym, że odbiorcy trzeba wszystko jak najprościej i dobitniej przekazać, wyjaśnić, wkradło się również do sztuki. Oswajamy się z tą łatwością odbioru coraz bardziej, przestając kształtować swoją wrażliwość, ufać zmysłom. Kiedy wszystko zostaje nazwane, znika prawdziwa, indywidualna więź, spłyca się przekaz.

Dlatego w kontekście naszej wystawy bezpośredni odbiór obrazu nie oznacza szybciej i łatwiej.

Nasze realizacje oddziałują bezpośrednio na odbiorcę za pomocą szeroko pojętego obrazu (obiektu). Odwołują się do jego wrażliwości, wyobraźni, umiejętności wykorzystania różnorodnych skojarzeń. Funkcjonujących w dużej mierze poza obszarem słowa.
Posługujemy się abstrakcją. W naszym rozumieniu odnosi się ona do obrazów zarówno rzeczywistych jak i „wewnętrznych”. Pozwala wyodrębnić ich „esencję”, aby uzyskać obraz, będący syntezą danej myśli, rzeczy, emocji. Tak powstają obiekty – archetypy, zrozumiałe tylko w sferze widzenia, ale będące równoprawnymi bytami, niosące ze sobą uniwersalne, ponadczasowe przekazy.
Umiejętność nawiązania kontaktu z tego typu pracami wymaga otwartości i swego rodzaju odwagi. Dla nas jednak takie traktowanie sztuki jest jedyną możliwą drogą, sposobem BYCIA.
Bezpośrednio nie znaczy łatwiej. Znaczy BEZ POŚREDNICTWA, indywidualnie, intymnie, prawdziwie.
Michalina Wawrzyczek-Klasik

Tagi:    

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl