Śląskie Trendy

Art Naif Festiwal pod znakiem Bałkanów

Sztuka naiwna, tym razem pod znakiem Bałkanów, po raz siódmy powraca do Galerii Szyb Wilson. Podczas wystawy będzie można zobaczyć prace artystów, których pamiętamy z ubiegłych lat, ale także nowych m.in. z Nikaragui, Australii, Stanów Zjednoczonych, Haiti, Tanzanii oraz krajów europejskich. Początek Festiwalu już 13 czerwca!
13 czerwca o godz. 18.15 zapraszamy na uroczyste otwarcie Art Naif Festiwalu. Do wyjątkowego klimatu tego wieczoru przyczynia się zawsze obecność artystów, którzy zapowiedzieli się w tym roku wyjątkowo licznie, spodziewamy się gości m.in. z Australii czy Brazylii.
Motywem przewodnim Festiwalu jest sztuka Bałkanów, a szczególnie Serbii i Chorwacji. Dzięki współpracy z serbską artystką Natašą Knjazovic oraz Galerią Sztuki Naiwnej w chorwackim Hlebine będzie można obejrzeć najlepsze dzieła współczesnych artystów naiwnych.  Motywy bałkańskie będą obecne także podczas wydarzeń towarzyszących Festiwalowi, a w czasie otwarcia zagra zespół Propbanda, który czerpie inspirację z muzyki tego regionu.
Jak zwykle największą część wystawy tworzą obrazy malarzy z całego świata, każdego roku przybywa też uczestników z Polski. Dzięki współpracy ze muzeami naszego regionu na wystawie zostaną także pokazane prace lokalnych malarzy pokazujące śląskie pejzaże, czasami dokumentujące świat, którego już nie ma. Jak zwykle przygotowaliśmy także ekspozycję rzeźby. Po raz trzeci Łódzki Dom Kultury pokaże dzieła rzeźbiarzy ze swojego województwa, tym razem poświęcone życiu codziennemu na wsi. Muzeum Narodowe oraz Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach użyczyły nam eksponaty, które łączy motyw muzyczny. Stali goście Art Naif Festiwalu na pewno zauważą wśród prace artystów, którzy stale goszczą na festiwalowej wystawie, ale znani są z zupełnie innych technik.
Polecamy również wystawy towarzyszące, które można zobaczyć w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, Muzeum Śląskim oraz Muzeum Historii Katowic w oddziale Dział Etnologii Miasta w Nikiszowcu.
Nie można zapominać, że Festiwal to nie tylko wystawa, ale także warsztaty dla dzieci i dorosłych, pokazy filmowe i ArtJarmark na rynku w NIkiszowcu (13 lipca).
Patronat Honorowy nad Art Naif Festiwalem objęli Ambasador Republiki Serbii, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Śląskiego raz Prezydent Miasta Katowice.

Zapraszamy do spędzenia lata z Art Naif Festiwalem, pełny program Festiwalu można znaleźć na www.artnaiffestiwal.pl

bałkany

 

Art Naif Festiwal
13 czerwca – 14 sierpnia 2014
Czynne codziennie od 9.00 do 19.00
Wstęp wolny

Otwarcie: 13 czerwca (piątek), godz. 18.15

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750