Śląskie Trendy

Amadeusz

O wojnie przeciętności z geniuszem, czyli walce dworskiego kompozytora Antonio Salieriego z Wolfgangiem Amadeuszem Mozartem – premiera spektaklu o konflikcie rozsławionym przez nagrodzony Oscarem film Milosa Formana już 17 czerwca 2021 r. (czwartek) o godz. 19:00 w Teatrze Miejskim w Gliwicach. Kolejne pokazy zaplanowano na 18, 19 i 20 czerwca. Bilety dostępne w kasach teatru i na stronie www.teatr.gliwice.pl.


”Amadeusz” to tragedia człowieka, który w imię chorobliwych ambicji nie potrafił dostrzec wspaniałości, jakie dało mu życie. W iluzorycznym zapatrzeniu w samego siebie nie tylko nie docenił ofiarowanych mu talentów, ale życie poświęcił na zniszczenie innych – zapowiada Norbert Rakowski, reżyser spektaklu.

Salieri nie dość, że zmarnował własny talent otrzymany od Boga to jeszcze w zaślepionej nienawiści obrócił go przeciwko jednemu z najwspanialszych darów jaki Najwyższy podarował ludzkości – Mozartowi. Ten temat, niezależnie od czasu, nadaje doskonale skrojonemu utworowi Petera Shaffera, z którym w teatrze mierzyli się wielcy reżyserzy tacy jak Roman Polański, wymiar uniwersalny, który mam nadzieję zainteresuje także widzów naszego, gliwickiego teatru – mówi o spektaklu Grzegorz Krawczyk, dyrektor Teatru Miejskiego w Gliwicach.

Przygotowujemy dla widzów widowisko wypełnione najpiękniejszą muzyką świata tworzoną przez wyjątkowe osobowości wśród wiedeńskich intryg – zapowiada Jerzy Jan Połoński, dyrektor artystyczny teatru.

 

Tekst: Peter Shaffer

Tłumaczenie: Bogumił Trelkowski

Reżyseria: Norbert Rakowski

Scenografia: Maria Jankowska

Kostiumy: Krystian Szymczak

Asystentka kostiumografa: Janina Łubkowska

Opracowanie muzyczne: Marcin Partyka

Reżyseria światła: Bogumił Palewicz

Ruch sceniczny:  Witold Jurewicz, Marlena Bełdzikowska

Obsada:

Karolina Olga Burek (Konstancja Weber – żona Mozarta);  Anna Maria Moś (Caterina Cavalieri); Katarzyna Wysłucha (Teresa Salieri); Przemysław Chojęta (Hrabia Franz Orsini – Rosenberg); Rafał Domagała (Ignaz Greybig); Mariusz Galilejczyk (Venticelli 3, ksiądz); Cezary Jabłoński (Venticelli 1); Łukasz Kucharzewski (Baron Gottfried van Swieten); Maciej Piasny (Johann Killian Von Strack); Krzysztof Prałat (Józef II – cesarz Austrii); Kornel Sadowski* (Venticelli 2); Mateusz Trzmiel* (Wolfgang Amadeusz Mozart); Błażej Wójcik (Antonio Salieri)

*aktorzy gościnni

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl