Śląskie Trendy

AGRAFA’19 w Katowicach

Międzynarodowy Konkurs Grafiki Projektowej i Wystawa

Międzynarodowa Konferencja Projektowa i Warsztaty

… z tych elementów składa się projekt AGRAFA, który co dwa lata uruchamia potężną dyskusję, wymianę doświadczeń i wiedzy dotyczących projektowania grafiki użytkowej, a także prezentuje najnowsze dokonania młodych designerów. Przyciągając wielu zagranicznych uczestników wydarzenie wpisało się na stałe nie tylko w polski pejzaż wydarzeń projektowych.

6. edycja spróbuje odpowiedzieć na pytania dotyczące wyzwań stawianych przed projektantami.


Temat tegorocznej konferencji: MOŻLIWOŚCI/OPPORTUNITIES


Możliwości napawają optymizmem, dają siłę do działania, niosą obietnicę nowego.

Budzą też jednak niepokój przed nieznanym i jego skutkami. Podczas VI Międzynarodowej Konferencji Projektowej AGTAFA 2019 porozmawiamy o tym, co daje nadzieję, i o tym, co budzi obawę.

Kontekstem naszego spotkania jest zmieniający się świat, sytuacja polityczna, społeczna, gospodarcza, ale także styl życia. Porozmawiamy o tym, jak korzystamy z niezwykłych możliwości XXI wieku i dokąd może nas to zaprowadzić. Zbadamy, czy nie pogubiliśmy się w ilości wyborów i czy mądrze ich dokonujemy. Zastanowimy się, jak będzie wyglądał nasz świat, codzienność, w jakim otoczeniu przyjdzie nam budować relacje i podejmować wyzwania. Zapytamy, dla kogo lub ze względu na co będziemy projektować, a także spróbujemy przewidzieć, jaką rolę odegra projektant w przyszłych scenariuszach.

Swoją obecność potwierdzili goście z całego świata, w tym:

– Katarzyna Kasia, ASP w Warszawie

– Tommy Campbell, Space 10, Kopenhaga

– Brian Lucid, Massey University, Wellington, Nowa Zelandia

– Stephan Thiel, NAND studio, Berlin

– Fabio Viola, Scuola Internazionale, Włochy

– Jack Lenk TELLART, Providence, USA

– Rama Gheerawo, Hellen Hamlyn Center RCA

– Peter Bil’ak, Royal Academy of Art, Haga

– Marcina Wicha, Warszawa

WYSTAWA

Międzynarodowy Konkurs Studenckiej Grafiki Projektowej AGRAFA jest wszechstronną prezentacją najnowszych dokonań z dziedziny szeroko pojmowanego projektowania graficznego. W tym roku odbywa się jego 13 edycja.

Zwieńczeniem konkursu jak zawsze jest wystawa, w ramach której obejrzymy 83 prace wybrane spośród kilkuset zgłoszeń w sześciu kategoriach:

— animacja,

— identyfikacja wizualna,

— informacja wizualna,

— grafika edytorska,

— krój pisma,

— strony www / aplikacje / publikacje cyfrowe.

Przegląd ma na celu porównanie programów nauczania poszczególnych uczelni artystycznych, przedstawienie różnorodnych postaw twórczych oraz wyłonienie najbardziej użytecznych, oryginalnych, nowatorskich i inspirujących rozwiązań.

Nazwiska laureatów głównych nagród zostaną ogłoszone przez Jury podczas wernisażu wystawy pokonkursowej, 4 kwietnia 2019 roku w Galerii ASP Rondo Sztuki w Katowicach.

AGRAFA’19 to więcej niż dotychczas

Oprócz konferencji, warsztatów i wystawy wieńczącej konkurs po raz pierwszy w historii projektu organizujemy pre–event, czyli wydarzenie poprzedzające właściwą konferencję – Young AGRAFA.

W centrum uwagi znajdą się młodzi projektanci, bo jednym z kluczowych celów AGRAFy jest promocja młodych i ich podejścia do projektowania w międzynarodowym środowisku oraz oddanie im głosu w dyskusji dotyczącej możliwości rozwoju współczesnego projektowania. Na Young AGRAFA złoży się sześć 15-minutowych wystąpień designerów wybranych spośród nadesłanych zgłoszeń. Całość podsumujemy debatą. Tematyka prezentacji będzie dotyczyć głównego zagadnienia Konferencji: Możliwości. Spotkanie poprowadzi ceniony projektant, Rama Gheerawo (Helen Hamlyn Centre for Design, RCA).

By wziąć udział w wydarzeniu należy zarejestrować się poprzez formularz dostępny na stronie: www.agrafa.asp.katowice.pl

Bieżące informacje na temat projektu znajdują się na www.facebook.com/agrafa.katowice

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750