Śląskie Trendy

A chłopaki podpierają ściany – instalacje

 A chłopaki podpierają ściany to indywidualna wystawa Bartosza Sikorskiego,  układająca się w instalacje – kompozycje, złożone z obrazów, muzyki, projekcji wideo. Jej tytuł nawiązuje do powiedzenia o nietańczących chłopakach na szkolnych  dyskotekach czy zabawach. Kiedy dziewczyny już dawno wyszły na parkiet i zaczęły tańczyć, oni wciąż stoją przy ścianach i obserwują czubki swoich butów… Wystawę będzie można oglądać od soboty, 26 września w bytomskiej galerii Kronika. Wernisaż rozpocznie się o godz. 19.00.
Twórczość Bartosza Sikorskiego jest wynikiem ścisłych związków muzyki i sztuk wizualnych. Synestezyjne ambicje zwizualizowania kompozycji bądź udźwiękowienia obrazu stoją u źródeł wielu prób oddziaływania artystów na wielość zmysłów, objaśniania dzieła różnymi mediami, wreszcie ograniczania kompozycji do czystych wartości absolutnych, jak dźwięk czy barwa.
Prace Sikorskiego są rezultatem rozpoznania i rozumienia podobnej struktury utworu dźwiękowego czy wizualnego oraz sposobów ich powstawania, np.  podobieństwa kładzenia włosia pędzla malującego wertykalne płaszczyzny obrazów  do włosia smyczka wydobywającego dźwięk z kontrabasu.Na wystawie zaprezentowane zostaną poliptyki układające się w instalacje, złożone z „podpierających ścianę” obrazów – totemów, kompozycji dźwiękowych i projekcji wideo, o muzycznych konotacjach: Skala ćwierćtonowa dla Carrillo (2015), Skala półtonowa dla Lutosławskiego (2013), Skala całotonowa dla Janáčka (2014), a także obrazy LED-owe i dźwiękowe instalacje.Bartosz Sikorski (ur. 1974) – artysta wizualny używający różnych mediów, kompozytor, kontrabasista. Studiował w Akademii Sztuk w Berlinie (Universität der Künste) i Akademii Orkiestry Berlińskich Filharmoników (Orchester-Akademie der Berliner Philharmoniker) oraz w  Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu (Akademie der bildenden Künste in Wien – dyplom w 2012 roku). Od 2000 roku członek zespołu Filharmoników Wiedeńskich (Wiener Philharmoniker). Od 2012 roku prowadzi w Wiedniu niezależną przestrzeń sztuki współczesnej atelier SUTERENA. Urodził się w Bytomiu. Mieszka i pracuje w Wiedniu.

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl