Śląskie Trendy

80.urodziny Erwina Sówki

30 czerwca (w czwartek) o godzinie 19.00 w Oddziale Muzeum Historii Katowic – Dziale Etnologii Miasta (ul. ks. J. Szafranka 9) odbędzie się koncert z okazji 80 urodzin Erwina Sówki,w którym wystąpią Marek „Makaron” Motyka oraz Rico.Wstęp bezpłatny.

Erwin Sówka urodził się w 1936 roku w Giszowcu (obecnie dzielnica Katowic). W czasie wojny razem z rodzicami został wywieziony do Niemiec do pracy przymusowej. Zaczął malować w wieku 15 lat. Niedługo potem zatrudnił się w elektrowni kopalni „Wieczorek”. Zanim przystąpił do Grupy Janowskiej w 1955 roku, uczył się rysunku
i malarstwa na dwuletnim kursie w Domu Kultury w Katowicach. Potem pracował przy oprawie plastycznej uroczystości odbywających się na terenie kopalni. Sztywne rozporządzenia co do wymogów sztuki socrealistycznej nie dawały mu szans na rozwijanie swojego talentu. Dwa lata przepracował w Przedsiębiorstwie Robót Górniczych w Mysłowicach, po czym wrócił na stałe do kopalni „Wieczorek”. Sówka nie lubił pracy przy wydobyciu węgla. Była zbyt męcząca dla artysty, ale też stanowiła dla niego niewątpliwe źródło inspiracji. Pracując w kopalni miał okazję zetknąć się z naukami Teofila Ociepki za pośrednictwem jego ucznia – Bolesława Skulika. Fascynacje Sówki wiedzą tajemną
i okultyzmem widać w tematyce jego obrazów. Egzotyczne boginie i symbole wschodnich religii są częstym elementem na jego obrazach.
Artysta pokazuje prawdę o brutalności pracy górnika i rozwijającej się techniki, która prowadzi do dehumanizacji i samounicestwienia człowieka. Na jego obrazach można rozpoznać konkretne miejsca i budynki z czerwonej cegły, widoki typowe dla Górnego Śląska. Bardzo charakterystyczne dla malarstwa Sówki są pierwszoplanowe postaci kobiece o pulchnych kształtach, często nagie, uchwycone w trakcie wykonywania codziennych czynności, hinduskie boginie lub św. Barbara. Erwin Sówka przez 30 lat był członkiem Grupy Janowskiej. Obecnie jest jej honorowym członkiem. Mieszka i maluje w Katowicach. (autor: Justyna Jarosz)

Więcej informacji na facebookowej stronie wydarzenia.

[publikacja: 26 czerwca 2016]

 

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl