Śląskie Trendy

6 wystaw i 1400 eksponatów – Muzeum Śląskie zaprezentuje

Nie tylko ekspozycje o dziedzictwie Górnego Śląska, ale także wystawy prezentujące sztukę polską sprzed 1945 roku i późniejszą oraz zbiory Centrum Scenografii Polskiej – Muzeum Śląskie zaprezentowało szczegóły oferty wystawienniczej, która ma przyciągnąć odwiedzających do siedziby na terenach byłej kopalni „Katowice”.

Nową misją wojewódzkiej placówki będzie „kreowanie przestrzeni dla dialogu”.

W dotychczasowej siedzibie przy alei W. Korfantego w Katowicach Muzeum Śląskie prezentowało trzy wystawy stałe. W nowej lokalizacji ta liczba wzrośnie do sześciu. Dziedzictwo Górnego Śląska obrazować będą wystawy Galeria śląskiej sztuki sakralnej, Galeria plastyki nieprofesjonalnej i Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów. Drugiemu zakresowi tematycznemu poświęcone będą: Galeria malarstwa polskiego 1800–1945 i Galeria sztuki polskiej po 1945 roku. Całą ofertę placówki w nowej lokalizacji dopełni ekspozycja Centrum Scenografii Polskiej Laboratorium przestrzeni teatralnych – przeszłość w teraźniejszości.

„Chcemy, aby od dnia otwarcia Muzeum Śląskie kojarzyło się mieszkańcom regionu z atrakcyjnymi treściami oraz nowoczesną formą ich prezentacji. To ma być miejsce, w którym można poznać dziedzictwo regionu, ale równocześnie rozbudzić ciekawość innymi tematami. Stąd tyle miejsca poświęcamy sztuce polskiej” – mówi Alicja Knast, dyrektor Muzeum Śląskiego.

Dotychczas największe dyskusje budził sformułowany kilka lat temu zarys wystawy o historii Górnego Śląska. Ekspozycja „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów” ostatecznie zostanie zrealizowana wg wytyczonej formuły chronologiczno-tematycznej.

„Wystawa jest neutralna. Nie sugeruje żadnych odpowiedzi, ale powoduje, że zwiedzający sam musi sobie zadać pytania. To wizualna prezentacja obecnego stanu badań nad historią Górnego Śląska. Będzie składać się z tysięcy zdjęć, setek tekstów, dziesiątek materiałów multimedialnych i nagrań audio, które połączą się w swoiste kompendium. To znakomity materiał do rozpoczęcia szerszych badań i dyskusji” – mówi Alicja Knast.

Wystawa będzie miała charakter popularnonaukowy, a jej adresatem będą mieszkańcy regionu oraz goście, którzy pragną poznać historię Górnego Śląska. Obejmie okres od czasów najdawniejszych do 1989 roku. Wszystkie eksponowane treści będą dostępne po polsku, angielsku i niemiecku, a wersji audio również w gwarze śląskiej.

Założenia wystawy o Górnym Śląsku doskonale wpisują się w zaprezentowaną misję Muzeum Śląskiego, które ma tworzyć przestrzeń do dialogu.

Dyrekcja obiektu liczy, że do końca 2015 roku nową siedzibę odwiedzi co najmniej 60 tysięcy gości.

(źródło: slaskie.pl)

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl