Od 26 lipca do 3 sierpnia 2014 roku na pięciu głównych estradach – w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu – odbywać się będą koncerty w ramach 51. Tygodnia Kultury Beskidzkiej objętego patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.
Tydzień Kultury Beskidzkiej to nie tylko święto folkloru i sztuki ludowej, ale przede wszystkim tańca, śpiewu, muzyki, zabawy i radości. Impreza jest doskonałą okazją do kontaktu z rodzimą kulturą ludową, jak również do zapoznania się z różnorodną i niejednokrotnie orientalną kulturą innych państw i narodów. To najstarsza, największa i najdłużej trwająca w Europie impreza folklorystyczna wpisana w kalendarz światowych spotkań folklorystycznych odbywających się pod patronatem C.I.O.F.F. – Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej.
W ramach 51. TKB, oprócz prezentacji na pięciu głównych estradach, odbywają się liczne koncerty i cykliczne imprezy w innych miejscowościach: 20. Festyn Istebniański w Istebnej, 45. Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu, 25. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne w Żywcu, 67. Gorolski Święto w Jabłonkowie, 36. Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach. Do imprez towarzyszących należą również barwne korowody zespołów w Wiśle, Szczyrku, Żywcu i koncerty kapel polskich i zagranicznych w Wiśle, Szczyrku, Żywcu i Makowie Podhalańskim, targi sztuki ludowej w Żywcu oraz kiermasze i wystawy.
w ramach TKB:
- 45. FESTIWAL FOLKLORU GÓRALI POLSKICH W ŻYWCU,
- 25. MIĘDZYNARODOWE SPOTKANIA FOLKLORYSTYCZNE W ŻYWCU,
- 67. GOROLSKI ŚWIĘTO W JABŁONKOWIE,
- 20. FESTYN ISTEBNIAŃSKI W ISTEBNEJ,
- 36. WAWRZYŃCOWE HUDY W UJSOŁACH
26 lipca – 3 sierpnia 2014
TKB to największa w kraju i jedna z największych imprez folklorystycznych w świecie. Ponad 100 zespołów pieśni i tańca z ok. 30 państw na różnych kontynentach, 4 tysiące tancerzy, śpiewaków i muzyków, ponad 50 kilkagodzinnych wieczornych koncertów na dużych plenerowych estradach, odbywających się równocześnie w kilku miejscowościach przez kolejnych 9 dni. Część zespołów uczestniczy w dwóch imprezach konkursowych: Festiwalu Folkloru Górali Polskich i Międzynarodowych Spotkaniach Folklorystycznych w Żywcu.
Wiele imprez towarzyszących, takich jak przedpołudniowe koncerty kapel, uliczne korowody, wystawy, kiermasze i Targi Sztuki Ludowej w Żywcu.
Organizatorami TKB są: Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, samorządy Wisły, Szczyrku, Żywca, Makowa Podhalańskiego, Oświęcimia, Istebnej i Ujsół oraz Koło Miejscowe PZKO w Jabłonkowie.