Fabryka Porcelany to wyjątkowy obiekt w skali województwa śląskiego. Jego magię i charakter, dzięki podejmowanym przez Fundacje wysiłkom udaje się przywrócić t społeczności lokalnej i miastu. Potwierdzenie tych działań Zachowanie dziedzictwa przemysłowego w województwie śląskim jest również dla Fundacji Giesche ważnym celem i ideą. 5 lat pracy nad rewitalizacją Fabryki zostało symbolicznie ukoronowane uznaniem obiektu i ponownym włączeniem go na Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.
Głównym problemem z jakim Fundacja spotkała się po przejęciu terenu, to pogłębiająca się dewastacja infrastruktury byłej Fabryki Porcelany. W pierwszej kolejności Fundacja podjęła działania mające na celu zapewnienie podstawowych remontów i udostępnienie obiektu. Następnie zaczęła udostępniać biura i teren dla projektów społecznych i kulturalnych Niezależnie od zachodzących zmian na terenie Fabryki Porcelany cały czas odbywa się produkcja Porcelany, ze względu na formę produkcyjną obecnie odbywa się przede wszystkim projektowanie i zdobienie.
Obecnie Fabryka Porcelany to miejsce spotkań i wydarzeń. Na terenie odbywają się na stałe koncerty – muzyki elektronicznej, hiphopowej czy jazzu. W lipcu i sierpniu na terenie działa Targ Nocny oraz co piątek i sobotę odbywają się pokazy kina letniego. Ponadto miejsce to funkcjonuje jako przestrzeń eventowa, stąd organizacja alternatywnych targów ślubnych, pokazów mody, wystaw czy spotkań i konferencji biznesowych. Fabryka co roku włącza się w organizację INDUSTRIADY i Nocy Muzeów.
Na terenie działają m.in.: firmy informatyczne, agencje medialne i kreatywne, galeria sztuki, showroomy, conceptstore, gabinet dentystyczny i medycyny estetycznej, salon fryzjerski czy Bistro Prodiż, oferujące autorską kuchnię lub prawdziwą pizzę z najwyższego na świecie pieca do pizzy, zlokalizowanego w dawnym kominie zakładów produkcyjnych.
Kolejne budynki czekają wciąż na rewitalizację i odnowienie. To duży wysiłek inwestycyjny, jednak sukcesywnie udaje się oddawać kolejne przestrzenie, dzięki którym fabryka zyskuje nową historię. Do tej poryFundacji udało pozyskać się dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 na utworzenie Parku Przemysłowo-Technologicznego „Porcelana Śląska Park” i działania rewitalizacyjne obiektów i przestrzeni. Dzięki przeprowadzonym inwestycjom na terenie zaczęli pojawiać się nowi najemcy. Obecnie na terenie Fabryki Porcelany działa ponad 40 firm o wielu bardzo różnych profilach działalności.
Wielkość procesu rewitalizacji pokazują liczby. „Oddaliśmy już ponad 16 000 m2 naszym najemcom, kolejne 12 000 m2 czeka na remont” – powiedział Rafał Wyszyński, prezes Fundacji Giesche. „Przez 5 lat na terenie Fabryki zrealizowaliśmy lub realizujemy 23 projekty społeczne i biznesowe, odbyło się ponad 64 szkoleń, ponad 238 warsztatów, 22 spektakle. Dzięki tym działaniom teren odwiedziło od początku funkcjonowania ponad 60 tysięcy ludzi”.