Śląskie Trendy

Polscy uczniowie wytropią dinozaury

Na wyjątkową konkursową podróż w czasie, w której szkoły podstawowe mogą wygrać 20.000 złotych, a gimnazjalne i ponadgimnazjalne 30.000 złotych zaprasza uczniów i nauczycieli JuraPark. Celem konkursu „Poznajemy dzieje Ziemi” jest propagowanie wiedzy o historii życia na Ziemi.

Organizatorem konkursu jest stowarzyszenie Delta, właściciel trzech JuraParków, miejsc, gdzie naprawdę profesjonalnie popularyzuje się naukę – Jednym z naszych głównych celów jest propagowanie wiedzy na temat ewolucji życia na Ziemi. Szczególną uwagę zwracamy na odkrycia dokonywane na obszarze naszego kraju  – wyjaśnia Monika Pękala z JuraParku. – We współczesnej szkole te fascynujące tematy nie są uwzględniane w stopniu, na jaki zasługują. Konkurs ma wypełnić te lukę, a jednocześnie wesprzeć placówki edukacyjne w  rozbudzaniu wśród uczniów zainteresowań paleontologicznych.

Placówki edukacyjne zostały podzielone na dwie kategorie wiekowe (grupy konkursowe). Pierwsza to podstawówki, które rywalizują po wypełnieniu karty konkursowej oraz przesłaniu pracy plastycznej pod hasłem „Wielkie, większe, największe… dinozaury” – także przygotowanej zbiorowo. Z kolei gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne, które prześlą kartę konkursową, premiowane są za przygotowanie trwającego do 3 minut filmu „Pokażemy Wam, jak fajnie jest w JuraParku” nakręconego za pomocą telefonu komórkowego, aparatu cyfrowego lub kamery. Dodatkowo w rywalizacji szkół jest uwzględniany udział wycieczek szkolnych, odwiedzających JuraParki w Bałtowie (woj. świętokrzyskie), Solcu Kujawskim (woj. kujawsko-pomorskie) i Krasiejowie (woj. opolskie).

Nagrody z wnętrza Ziemi

Termin nadsyłania prac upływa 17 czerwca. Będzie je oceniać jury złożone ze specjalistów z dziedziny edukacji i paleontologii. W jego skład wejdą m.in. paleontolog dr Gerard Gierliński z Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie i dr Andrzej Boczarowski, paleontolog, geolog, muzealnik i współautor popularnego podręcznika do biologii w szkole średniej. Najlepsza szkoła podstawowa wygra 20.000 złotych, zaś wyróżniona szkoła otrzyma pomoce naukowe w postaci oryginalnej kolekcji skamieniałości. Z kolei najbardziej kreatywna szkoła gimnazjalna lub ponadgimnazjalna otrzyma 30.000 złotych oraz pomoce naukowe w postaci repliki czaszki niedźwiedzia jaskiniowego wykonanej w skali 1:1.

JuraPark to dziś sieć parków tematycznych o profilu edukacyjnym, w których poprzez zabawę można odkrywać przeszłość. Bałtowski Kompleks Turystyczny to największy tego typu ośrodek w kraju. Z kolei Park Nauki i Ewolucji w Krasiejowie jest największym w Europie parkiem tematycznym. Na początku wakacji wzbogaci się o wyjątkowe interaktywne muzeum, w którym będzie można odkrywać dzieje człowieka przy udziale najnowszych technologii. Wszystko w myśl wykorzystywania rozwiązań informatycznych i multimedialnych w służbie nauce i edukacji. JuraPark Solec może poszczycić największą w kraju kolekcją minerałów i skamieniałości z całego świata. Wszystkie obiekty zarządzane przez Stowarzyszenie Delta otrzymały Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej za „Najlepszy Produkt Turystyczny” oraz liczne nagrody i wyróżnienia za popularyzację nauki wśród dzieci i młodzieży.

Szczegółowy regulamin konkursu i karty zgłoszeniowe dla szkół można pobrać ze stron: www.jurapark.pl, www.juraparkbaltow.pl, www.juraparksolec.pl, www.juraparkkrasiejow.pl

Informacji mediom na temat konkursu i działalności JuraParku Krasiejów udziela Adam Piwek z Mind Progress Group, e-mail: a.piwek@mindprogress.pl, tel. 0 515 108 476.

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl