Śląskie Trendy

30 Jubileuszowy Festiwal TRATWA

Od 7 do 10 listopada w Chorzowie odbędzie się jubileuszowa 30 edycja jednego z najstarszych festiwali szantowych w Polsce.

7 listopada (piątek)
20.00 Nocne Szanowanie Tawerna Żeglarska STARY PORT
wstęp wolny

8 listopada (sobota)
20.00 Koncert zespołu Tonam & Synowie (T1)
Tawerna Żeglarska STARY PORT
wstęp: 15 zł / 20 zł *

9 listopada (niedziela) Chorzowskie Centrum Kultury
15 – 16.00 Koncert dla Dzieci „Hej wyruszymy dziś na morze”
wystąpi zespół BRASY

wstęp: 10 zł / 15 zł* (balkon)
wstęp: 15 zł / 20 zł* (parter)

Na rejs pełen niespodzianek, na morską przygodę, wszystkich młodych marzycieli zaprasza Kapitan Leń! W trakcie muzycznej wyprawy odwiedzimy wyspy marzeń, staniemy oko w oko z wielorybem i będziemy wspólnie pracować na kabestanie.

Zapraszamy na barwny muzyczny spektakl wypełniony wspólna nauką piosenek, zawierających elementy ruchowe. Młoda publiczność pozna pojęcia związane z historią, geografią, ekologią, a także żeglarstwem, w formie zagadek i quizów. Podczas koncertu widzowie staną się prawdziwymi wilkami morskimi, wezmą udział w przygodzie jaka zdarzyć się może jedynie na morzu.

18.00 Koncert Jubileuszowy (T3) Chorzowskie Centrum Kultury
Wystąpią: Anna Sojka, Brasy, Cztery Refy, Perły i Łotry, Ryczące Dwudziestki, Szkocka Trupa, Tonam & Synowie
wstęp 30 zł / 35 zł *

22.00 Nocne Szanowanie „Szkocka Trupa”
Tawerna Żeglarska STARY PORT
wstęp wolny

10 listopada (poniedziałek)
20.00 Koncert zespołu „Ryczące Dwudziestki”(T4)
Chorzowskie Centrum Kultury
wstęp 20 zł / 25 zł *

22.00 Nocne Szanowanie – Trzecia Miłość
Tawerna Żeglarska STARY PORT
wstęp wolny

* cena w dniu koncertu

NIECO HISTORII…
Premiera festiwalu miała miejsce w listopadzie 1983 r. w nieistniejącym już obecnie Teatrze Młodego Widza na Koszutce.
Na koncerty z udziałem 40 wykonawców, przyszło około 500 osób. Niewątpliwy sukces jakościowy i ilościowy katowickiego przeglądu spowodował, że zainteresowanie imprezą z roku na rok wzrastało. W 1984 r. na II Przeglądzie Piosenki Żeglarskiej TRATWA w Katowicach, szanty i piosenki żeglarskie znakomicie brzmiały w sali Filharmonii Śląskiej.
Od 1987 r. katowicki przegląd przeniósł się do Hali Parkowej, która mogła pomieścić już ponad 1000- osobową publiczność. Pod względem ilościowym impreza ta zaczęła już być porównywalna z SHANTIES w Krakowie, choć nigdy nie próbowała z nim konkurować. Młodzi żeglarze ze Śląska i okolic, którzy w tym czasie dowiedzieli się o istnieniu krakowskiego festiwalu, mówili o nim: „to taka krakowska TRATWA”.
Tu debiutowały m in. takie zespoły jak: WATERSZTAGI, TONAM AND SYNOWIE, BIAŁE MEWY (1987), KAKTUSY, TRZY DZIKIE I KANIBALE (1988), KOGOTO (1989), SKIPPER, KANT (1990), PERŁY I ŁOTRY SHANGHAJU (1992), BANANA BOAT (1994), SEGARS (1995). Wszyscy występowali później na SHANTIES w Krakowie i wielu innych festiwalach i przeglądach w Polsce i zbierali tam różne nagrody. Niektórzy z nich aktywnie grają i śpiewają do dziś.
Po latach nieustannych przeprowadzek, TRATWA od 1996 roku znalazła w końcu przystań w jednej z największych i najbardziej znanych sal widowiskowych w Polsce – w katowickim Spodku.
Od roku 1998 Festiwal Tratwa realizowany był pod przewodnictwem różnych organizatorów. W latach 2003 oraz 2007 festiwal nie odbył się.
W 2008 roku impreza reaktywowana została przez Krakowską Fundację Żeglarstwa Sportu i Turystyki „HALS”, która podjęła się przywrócenia na mapę festiwali, jednej z najistotniejszych imprez, mających wpływ na rozwój ruchu szantowego w Polsce.
Aktualnie impreza nosi nazwę Festiwal Piosenki Żeglarskiej „TRATWA”.
Od 7 lat realizowana jest w Chorzowie, wpisała się już w kalendarz cyklicznych imprez odbywających się w mieście, zdobyła przychylność władz lokalnych, mediów, chorzowskiego środowiska twórczego oraz zaufanie publiczności, która licznie uczestniczy w festiwalowych koncertach. Jednemu z najstarszych festiwali szantowych w Polsce udało się „dobić trzydziestki”.

Organizator:
Krakowska Fundacja Żeglarstwa Sportu i Turystyki „Hals”
31-113 Kraków, ul. Straszewskiego 27
tel.12/430 09 86

odwiedz także NOWĄ STRONĘ FESTIWALU TRATWA!
www.tratwa.hals.krakow.pl

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl