Śląskie Trendy

16.Międzynarodowy Festiwal Teatromania

W maju bytomski BECEK  zaprasza na szesnastą edycję Międzynarodowego Festiwalu TEATROMANIA, która planowana jest w dniach 23 – 30 maja 2014. Portal Śląskie Trendy jest patronem medialnym wydarzenia.

Festiwal organizowany jest od 1998 roku, podczas 15 edycji pokazane zostało na nim 151 spektakli, w tym 31 polskich premier. W Bytomiu gościli artyści z Rosji, Czech, Norwegii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Brazylii, Irlandii, Izraela, Korei Płd., USA, Iranu, Kanady, Hongkongu, Hiszpanii, Ukrainy, Portugalii i oczywiście z Polski.

– Premierowe „7 dróg” („7 Ways”) Geumhyung Jeong z Korei Płd. prezentowane u nas w 2010 roku, trzy lata później znalazło się w programie Malta Festiwal w Poznaniu. Projekt „Etiquette” grupy Rotozaza, w którym widzowie Teatromanii mogli uczestniczyć w 2009 roku, zaledwie kilka miesięcy temu prezentowany był w Tate Modern w Londynie – podkreśla Agnieszka Skowronek, rzecznik prasowy bytomskiego Centrum Kultury.

Wizyty na Teatromanii są inspirujące zarówno dla zespołów, jak też dla publiczności. Od 2009 do 2013 roku Teatromanię odwiedziło około 20 tys. widzów.

Festiwale w dużym stopniu zależą od ekonomicznych i strukturalnych możliwości miejsca, w którym są organizowane, trudno więc wyobrazić sobie festiwal taki jak Nowa Klasyka Europy w Wałbrzychu, bo tamtejsza scena nie pozwala na prezentacje dużych produkcji. Limity wyznaczają też możliwości finansowe lokalnego samorządu. Ale to nie znaczy, że festiwal w Wałbrzychu, Legnicy, Bytomiu itd. ma być gorszy artystycznie czy intelektualnie od festiwalu w Poznaniu, Krakowie czy Warszawie. Można znaleźć taką formułę, która będzie dopasowana do możliwości, a zarazem wprowadzi taką imprezę do głównego nurtu teatralnego.

W tym roku TEATROMANIA planowana jest od 23 do 30 maja. Zaprezentujemy bogate spektrum zdarzeń teatralnych, skoncentrujemy się na kompleksowej prezentacji kilku wybranych, nowatorskich zjawisk i trendów współczesnego światowego i polskiego teatru. Zaprezentujemy wybitne indywidualności świata teatru, ale damy też szansę prezentacji młodym twórcom, którzy od niedawna przecierają własne teatralne szlaki, co pozwoli na swoistą konfrontację różnych metod pracy i strategii twórczych.

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl