Śląskie Trendy

10. urodziny Zamku w Cieszynie

Zamek w Cieszynie przyzwyczaił nas już do tego, że designem stoi. W tym duchu też, od 27 lutego do 1 marca celebrowane będą 10. urodziny tej instytucji.

Na poszczególne wydarzenia obowiązują zapisy przez aplikację rejestracyjną.

program:

wystawy:

Projektujemy możliwości!

Dizajn tuStela

Dizajn u źródeł

Projektowanie… do usług

Graduation Projects 2014

rozmowy:

Siła w dizajnie!

27.02.2015, godz. 11.30, sala konferencyjna Zamku
Jaką rolę może odegrać dizajn w regionie niekoniecznie kojarzonym z innowacją i kreatywnością? Jak skuteczniej wspierać przedsiębiorców oraz jak wykorzystać rozwój gospodarczy do wdrażania społecznej zmiany? Jaka powinna być w tym rola państwa, a jaka lokalnego samorządu? Dlaczego warto budować markę regionu razem z projektantami porozmawiają: prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego Bożena Gargas, projektantka Zofia Oslislo-Piekarska (ASP Katowice), projektant i wykładowca Michał Stefanowski (ASP Warszawa, SPFP), projektant Andrzej Śmiałek (ERGO Design). Z gośćmi rozmawia dziennikarka Anna Dudzińska (Radio Katowice).

Siła w usługach!

27.02.2015, godz. 13.30, sala konferencyjna Zamku
W krajach rozwiniętych prawie 80% dochodów tworzą usługi. Dzięki nim firmy i instytucje publiczne mogą uzyskiwać korzyści społeczne i przewagę nad konkurencją. Pod warunkiem, że… są dobrze zaprojektowane. Zapraszamy do rozmowy o projektowaniu usług: jak skutecznie przeprowadzić takie procesy, co naprawdę jest celem – komfort użytkownika czy zysk firmy? O przygodzie związanej ze świadomym projektowaniem usług będą rozmawiać: strateg Rafał Kołodziej (Greenhat, School of Form,), projektantka Justyna Kucharczyk (ASP Katowice), urzędnik Lech Uliasz (Urząd M. St. Warszawy) i moderatorka Lubomira Trojan (Zamek Cieszyn).

Siła w tradycji!

27.02.2015, godz. 16.00, sala konferencyjna Zamku
Zderzenie starego z nowym, znanego i nieoczywistego bywa fascynującym polem doświadczeń. Styk tradycji i dizajnu, spotkanie rzemieślnika i projektanta, wymiana warsztatu i idei daje szczególnie interesujące efekty. O wartości tkwiącej w tradycji, o jej znaczeniu dla współczesnego projektowania, o możliwości wdrażania innowacyjnych produktów porozmawiają: gospodarz i regionalista Józef Michałek (Oddział Górali Śląskich Związku Podhalan), projektantka Agnieszka Mazur (projekt Nowe Rzemiosło), historyk sztuki i dizajnu Krystyna Łuczak-Surówka (ASP Warszawa) oraz antropolog Lubomira Trojan (Zamek Cieszyn).

Rozmowy Design Alive: Peryferie

28.02.2015, godz. 12.00, sala konferencyjna Oranżerii
Zaproszeni goście to twórcy, animatorzy i aktywiści z Cieszyna i jego najbliższych okolic. To osobowości znane i dobre w swoich dziedzinach, jeśli nie wybitne. Działają z dala od wszelakich centrów, co często było ich świadomym wyborem. Ewa Trzcionka i Ewa Gołębiowska spróbują dowiedzieć się, jakie znaczenie dla kreatywności ma miejsce, w którym żyjemy i tworzymy oraz czy peryferie stają się nowym centrum.
Siła w młodych!

28.02.2015, godz. 15.30, sala konferencyjna Oranżerii
Spotkanie kilku pokoleń – wykładowców i doświadczonych projektantów oraz ich studentów, laureatów tegorocznej i wcześniejszych edycji „Graduation Projects”. Porozmawiamy o ścieżkach kariery młodych, spojrzymy, jak zmieniają się obszary ich zainteresowań i możliwości oddziaływania na rzeczywistość. Przypomnimy te zamkowe inicjatywy, które jak Letnia Szkoła Designu, czy warsztaty typograficzne, pozwalają uczyć się od najlepszych oraz budować środowisko projektowe regionu. Rolę gospodarza spotkania będzie pełnił Jacek Mrowczyk (ASP Katowice, Rhode Island School of Design w Providence). W rozmowie wezmą udział: Marcel Benčík (ASP Bratysława), Tomasz Bierkowski (ASP Katowice), Czesława Frejlich (2+3D), Justyna Kucharczyk (ASP Katowice), Agata Kulik-Pomorska (Malafor) oraz (naj)młodsze pokolenie projektantów.

 warsztaty:

Zostań artystą znaku

28.02.2015, warsztaty graficzne; I część: Karol Śliwka; godz. 10.00-12.30; sala konferencyjna Zamku; II część: Karol Franek; godz. 13.00-14.00; Muzeum Drukarstwa, ul. Głęboka 50; udział: 40 zł
Ręczne projektowanie znaków, bez użycia komputera? Z takim przewodnikiem po świecie projektowania graficznego, jak Karol Śliwka, wszystko jest możliwe. Finał w Muzeum Drukarstwa, które stanie się pracownią introligatorską dowodzoną przez Karola Franka. Efekt: notes z autorskim znakiem na okładce.

Postaw Patyczaka na nogi

28.02.2015, warsztaty ceramiczne z Bogdanem Kosakiem; godz. 10.00-11.30; 12.00-13.30; 14.00-15.30; Modelarnia Ceramiczna Bogdana Kosaka; udział: 40 zł
Słynne porcelanowe naczynia Bogdana Kosaka, którym „wyrastają” nogi z gałęzi lub ołówków. Podczas urodzinowych warsztatów tylko od was będzie zależało, na czym postawicie swojego Patyczaka. A możliwości jest naprawdę wiele…

Projektuj w zabytkowej drukarni

28.02.2015, warsztaty graficzne z Karolem Frankiem połączone ze zwiedzaniem Muzeum Drukarstwa; godz. 11.00-12.00; Muzeum Drukarstwa; udział: 10 zł
Niepowtarzalna okazja zaprojektowania i wykonania kartki na zabytkowych maszynach w Muzeum Drukarstwa, które jest jednym z obiektów na Szlaku Zabytków Techniki na Śląsku. O tym wyjątkowym miejscu opowie Karol Franek.

warsztaty niedzielne, od 5 do 105 lat:

Random Foods

godz. 12.00-15.00; sala konferencyjna Zamku; udział: 40 zł (dzieci do lat 10 wstęp wolny)
Warsztaty z Tomkiem i Gosią Rygalik, łączące projektowanie, kulinaria i druk 3D

Niespodziewana wełna

godz. 14.00-17.00; sala konferencyjna Oranżerii; udział: 20 zł
Warsztaty z Agnieszką Mazur inspirowane rzemiosłem

 

Nie-zwykłe klocki

godz. 11.00-12.00, 13.00-14.00; sala ekspozycyjna Zamku (I p.); udział: 5 zł
Kreatywna zabawa drewnianymi klockami firmy Pilch

wycieczki:

Cieszyńska moderna

28.02, godz.12.00-14.00, udział: bezpłatny
Cieszyn znany jest z historii (i dizajnu!), ale mało kto wie o jego modernistycznej architekturze. Zwłaszcza, że kryje się ona również w uliczkach Czeskiego Cieszyna. Na objazdową wycieczkę szlakiem moderny zaprasza Irma Kozina, historyk sztuki, profesor UŚ w Katowicach.

Przekrocz Olzę. Śląsk wytarty z pamięci?

1.03, godz. 9.00-16.00, start: udział: 40 zł
Nieznane i zapomniane jest Zaolzie. Mało kto chce o nim mówić, a i ono samo do głosu się nie wyrywa. Przekroczmy zatem Olzę, by odkrywać miejsca, których historia nie jest prosta. Naszym przewodnikiem będzie Jarosław jot Drużycki, etnograf i dziennikarz, autor książki „Hospicjum Zaolzie”.

Imprezy towarzyszące:

 

Projektowanie w drodze / Design na cestě

27.02-31.03.2015, antresola Zamku, wernisaż: 27.02, godz. 17.35
Jacek Mrowczyk mieszka w Krakowie a pracuje w Katowicach. Pokonuje tygodniowo w obie strony 365 km, rocznie ponad 10 000, głównie autobusem. Pavel Noga mieszka pod Cieszynem. Uczy w Ostrawie i Brnie. Trasę do Brna przemierza pociągiem (384 km tygodniowo), do Ostrawy autem (160 km tygodniowo), co razem daje ponad 15 000 km rocznie w drodze. Dojazdy to dla nich czas, w którym wymyślają i realizują projekty. Prezentacja nie ma charakteru retrospektywnego, jest raczej zapisem części dorobku, który pokazuje różnice i podobieństwa obu twórców. Na wystawie zobaczyć można m.in. projekty publikacji i plakaty powstałe w ciągu ostatnich 10 lat.

Drugie śniadanie. Social Business Project

28.02.2015, godz. 10.00, Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej „Być Razem”, ul. Wałowa 4
Spotkanie poświęcone modelom współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami społecznymi, projektantami i biznesem. Czy można wspólnie wypracować długofalową strategię społecznej odpowiedzialności biznesu (csr)? Jak zarabiać na dizajnie? Ile to kosztuje? Jak dizajn wpływa na społeczne zmiany? Wstęp za okazaniem zaproszenia.

Owca,Owca Podkładowca!

28.02.2015, godz. 11.30, Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej Być Razem, ul. Wałowa 4
Wiercenie, szlifowanie, wbijanie, filcowanie, cięcie, czyli warsztat edukacyjno-wytwórczy dla osób w każdym wieku. W prawdziwej stolarni, samodzielnie, wykonasz swojego Podkładowcę. Dowiesz się, jak i z czego powstaje filc, kto wcześniej nosił wełnę a także gdzie rośnie buczyna i z czego owcy uszy się wycina! Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona, obowiązuje wcześniejsza rezerwacja: biuro@welldone.co

Osikowe wariacje

28.02.205, godz.12.00-15.00; Centrum Warsztatowe Parostatek, ul. Zamkowa 1
Warsztaty plecionkarskie Stowarzyszenia Serfenta prowadzone przez Osikową Dolinę. Narzędzia i technologia pozostały niezmienne. Surowiec – wióry strugane z drewna osikowego – choć wydaje się delikatny, jest bardzo trwały i daje ogromne możliwości poszukiwania nowych form. Wstęp wolny, obowiązuje wcześniejsza rezerwacja: bwserfenta@o2.pl
Warsztatom towarzyszy wystawa polskiego i norweskiego plecionkarstwa: Viva Basket – 11 tysięcy kilometrów.

Prace na papierze

28.02-29.03.2015, wernisaż: 28.02, godz. 18.00, Galeria Szara, ul. Srebrna 1
Afirmacja porażki, uwielbienie dla nonsensu i constans sytuacji kryzysowej* to znaki rozpoznawcze twórczości Janusza Łukowicza – na wystawie ujawnią się one wszystkie w niespotykanej dotychczas lirycznej formie. Janusz Łukowicz, konceptualista, twórca sytuacji nieoczywistych, studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
*Najbardziej znaną realizacją Janusza Łukowicza i symptomatyczną dla artysty jest neon Kryzys z wyciętych ze styropianu liter i choinkowych lampek.

Więcej informacji znaleźć można na stronie: www.zamekcieszyn.pl

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl