Śląskie Trendy

10. jubileuszowy Jazz w Ruinach

Wraz z początkiem sierpnia rusza 10. Międzynarodowy Festiwal „Jazz w Ruinach 2014”. Wielka muzyczna uczta w niezwykłych wnętrzach Ruin potrwa do 9 sierpnia. Pomysłodawcą i organizatorem Festiwalu jest  Stowarzyszenie Muzyczne Śląski Jazz Club.

Festiwal ma charakter międzynarodowy i w tym roku gościł będzie jazzmanów z Polski, Danii, Czech, Francji, Anglii, Łotwy i Ukrainy. Zagranych zostanie 8 koncertów w cztery dni, a dokładniej – w dwa pierwsze piątki i soboty sierpnia (1, 2 oraz 8 i 9 sierpnia). Każdego wieczoru po dwa koncerty, pierwszy rozpocznie się o 19, drugi o 21. Koncertom towarzyszyć będą warsztaty i wystawa grafiki, której otwarcie nastąpi 1 sierpnia, przed rozpoczęciem pierwszego koncertu. Jest ona przygotowana we współpracy z Katedrą Projektowania Graficznego Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. 

W pierwszy jazzowy weekend usłyszymy:

BARTEK PIESZKA QUARTET (Polska)

1 sierpnia 2014, piątek, godz. 19:00

Zespół Bartek Pieszka Quartet powstał na początku 2007 roku. Jest zdobywcą II nagrody na Międzynarodowym Festiwalu „DoDж The International Jazz Festival 2009” w Kijowie, II nagrody na VI Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym „Krokus Jazz Festival 2007” oraz również II nagrody na XXXI Międzynarodowym Konkursie Młodych Zespołów Jazzowych „Jazz Juniors 2007” w Krakowie.

bartek

MARIO ROM’S INTERZONE (Austria)

1 sierpnia 2014, piątek, godz. 21:00

Mario Rom‘s Interzone dokonał świadomego wyboru rezygnując z instrumentu harmonicznego w zespole, a wszystko w celu uzyskania większej wolności improwizacyjnej, większej przestrzeni dźwiękowej. Ich główny cel to komunikacja, akcja i reakcja na myśl muzyczną, tworzenie i komponowanie na miejscu, pod wpływem chwili: wszystko może się zdarzyć i się zdarzy. Zespół swobodnie porusza się pomiędzy wszystkimi gatunkami muzyki jazzowej, od hard bopu do awangardy i funku. Wszystko jednak jest przefiltrowane i zagrane na ich własny sposób, ukazując ich punkt widzenia. Żadnych lików, żadnych bezsensowych zagrywek, po prostu czysta prawda. A jak potrafią zabujać …

Interzone_72dpi_(c)_Severin_Koller

MIKOŁAJ GRUSZECKI TRIO (Polska – Dania – Czechy)

2 sierpnia 2014, sobota, godz. 19:00

To czesko – duńsko- polskie trio zostało założone przez Mikołaja Gruszeckiego na początku 2013 roku w Berlinie. Główną ideą było stworzenie formacji, która będzie w stanie zwinnie poruszać się na pograniczu różnych stylistyk. Trzonem repertuaru są kompozycje lidera, oscylujące między klasyką a jazzem. Do tego szczypta standardów przeplatana muzyką filmową. Wszystko razem daje słuchaczowi niezwykłe spektrum muzycznej różnorodności. Muzycy studiują pod okiem największych tuzów jazzowego świata (Greg Cohen, John Hollenbeck, Kurt Rosenwinkel) w Jazz Institute Berlin.

michał

MAX KLEZMER BAND (Polska – Francja – Anglia)

2 sierpnia 2014, sobota, godz. 21:00

Zespół MKB został założony w 1998 r. przez kontrabasistę Maxa Kowalskiego. Od początku swojego działania eksperymentuje z muzyką klezmerską i jazzową. W nowym międzynarodowym składzie artyści przesuwają muzyczne granice czerpiąc z hipnotycznych sefardyjskich melodii, szalonych klezmerskich tańców, arabskich, bałkańskich i hinduskich brzmień oraz silnych elementów jazzu, rocka i improwizacji.

prasa-b2

więcej informacji na http://www.jazzwruinach.pl/

 

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl