Śląskie Trendy

Zasłony – top 5 wskazówek, dzięki którym dobierzesz zasłony do swojego domu

Jak dobrać zasłony do wnętrza, by cieszyły oko efektownym wyglądem? Nie zawsze to, co sprawdziło się u innych, sprawdzi się i u nas. Podpowiadamy, jak dobrze wybrać zasłony.


Jak wybrać zasłony – długość

Długość zasłon w dużym stopniu zależy od tego, czy będą one zasłaniane i odsłaniane, czy też upięte na stałe w jednej pozycji. Jeśli zasłony będą przesuwane, powinny kończyć się na linii podłogi. Jeśli będą pełniły jedynie funkcję dekoracyjną, można zdecydować się na dłuższe zasłony, których końce leżą na podłodze. Warto je wówczas efektownie ułożyć.

Długie zasłony uważane są za bardziej eleganckie i stylowe, jednak w małych pomieszczeniach mogą zabierać cenną przestrzeń. Jeśli miejsca jest naprawdę niewiele, można zdecydować się na krótsze firanki, kończące się przy parapecie lub sięgające kawałek za niego.

jak-wybrac-zaslony-szerokosc.jpg

Jak wybrać zasłony – szerokość

Przekonanie, że szerokość zasłony powinna być równa szerokości karnisza, jest z gruntu fałszywe. Nawet jeśli założymy, że zasłona musi zasłaniać też fragmenty ścian przylegające do okna, nadal będzie to za mało. Żeby zasłona ładnie układała się na oknie, musi być przynajmniej dwa razy szersza niż szerokość karnisza, a jeśli fałdy mają być naprawdę grube, nawet trzykrotnie. Taka pozorna rozrzutność odwdzięczy się stylowym i eleganckim wyglądem zasłon.

Raczej nie poleca się szycia zasłon, które nie będą w ogóle marszczone. W takim wypadku lepiej zdecydować się na rolety rzymskie.

Jak wybrać zasłony – rodzaj tkaniny

Wybór tkaniny na zasłony zależy w dużej mierze od funkcji, jaką zasłona będzie pełnić. Jeśli ma być tylko dekoracją salonu, można zdecydować się na cienkie i zwiewne tkaniny przepuszczające światło, na przykład tiul lub woal.

Jeśli jednak zasłona ma zadbać o prywatność domowników oraz być blokadą dla zbyt dużej ilości promieni słonecznych, trzeba postawić na grubsze tkaniny, na przykład welwet, welur lub blackout. Ta ostatnia jest typową zasłoną zaciemniającą – nie tylko całkowicie zatrzymuje światło słoneczne, ale też chroni przed nadmiarem ciepła i ulicznym hałasem.

jak-wybrac-zaslony-sposob-upiecia.jpg

Jak wybrać zasłony – kolor

Kolor zasłon powinien ładnie komponować się z wnętrzem. Dobrym zwyczajem jest szycie zasłon w tym samym kolorze, a nawet z tej samej tkaniny co poduszki dekoracyjne lub narzuty. Bardzo ładnie wyglądają takie zestawy uszyte z welwetu lub weluru.

Kolorystykę zasłon można też dobierać na zasadzie kontrastu, szczególnie jeśli chcemy, by to okno było najważniejszą ozdobą pokoju. W ciemnym pokoju w stylu glamour można powiesić jasne zasłony, natomiast w jasnym wnętrzu w stylu boho – ciemne – mówi Jowita Łabys, dekoratorka i blogerka marki Eurofirany.

Jak wybrać zasłony – sposób upięcia

Efektowny wygląd zasłon zależy nie tylko od ich koloru i tkaniny, z której zostały uszyte. Bardzo ważny jest sposób ich upięcia. Najlepsze efekty można uzyskać, wykorzystując różne sposoby na marszczenie zasłon. Dobrze sprawdzają się taśmy marszczące i zakładkowe oraz flexy, które przyszywa się na stałe do zasłon. Innym sposobem jest skorzystanie z przelotek – metalowych kół zamontowanych na stałe w górnej części zasłony. Trzeba tylko pamiętać, że takie zasłony wiesza się bezpośrednio na karniszu – nie stosuje się żabek ani haczyków.

Przeczytaj także: Jak dobrać zasłony do wnętrza – 3 praktyczne wskazówki

Eurofirany powstały dwadzieścia osiem lat temu jako mała rodzinna firma. Dziś to sklep internetowy i sieć salonów stacjonarnych w całej Polsce. Marka oferuje swoim klientom tkaniny użytkowe oraz dekoracyjne dodatki, między innymi zamawianie szytych na wymiar firan, zasłon i rolet. Na stronie internetowej marki Eurofirany prowadzony jest blog firmowy z propozycjami modnych aranżacji domów i mieszkań oraz szczegółami programu: „Metamorfoza twojego wnętrza”. Niedawno Eurofirany wprowadziły do oferty trzy nowe kolekcje: Ella Line, Diva Line i Reina Line.

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl