Śląskie Trendy

XII Brewerie Toszeckie

Trzy miejsca – Sala Peterswaldzka, Centrum Ekspozycji Historycznych i dziedziniec Zamku w Toszku będą w sobotę, 20 maja pełną atrakcji scenerią Brewerii Toszeckich. Impreza w rycerskim stylu rozpocznie się o godz. 17.

W programie Brewerii m.in. oparty na motywach legend toszeckiego zamku: o złotej kaczce, o Białej Damie, o psie Toszku multimedialny spektakl Teatru Deja Vu.

– Jedną z głównych atrakcji w II Noc Muzeów będzie oczywiście bezpłatne zwiedzanie Centrum Ekspozycji Historycznych. Czekać na Was będą nasi przewodnicy, którzy zapoznają z historią zamku, oprowadzą po wystawach czasowych i najbardziej wytrwałych zabiorą na multimedialny średniowieczny rynek, który mieści się w podziemiach wieży. Warto skorzystać – zachęcają organizatorzy.

Anna Żukowska z Pracowni Stroju Historycznego Fraucymer opowie o niuansach średniowiecznej mody. Nie tylko wyjaśni, co i jak trzeba było nosić, aby zadać szyku i udowodni, że dało się wtedy połączyć klasę z wygodą, ale też uchyli rąbka sukni, by ujawnić sprawę dezabilu. W czasie Nocy Muzeów będzie też możliwość przymierzenia elementów stroju i okazja do złapania bakcyla odtwórstwa historycznego. Wykład odbędzie się w sali multimedialnej mieszczącej się w Centrum Ekspozycji Historycznych.

Chorągiew Ziemi Górnośląskiej zaprezentuje pokazy walk rycerskich, zabawy plebejskie, tańce dawne, średniowieczne jadło, możliwość zobaczenia obozu średniowiecznego i wiele innych atrakcji związanych z dawnymi zwyczajami, rzemiosłem, stylem życia.

Spróbować będzie można również podpłomyków, wypiekanych zgodnie z oryginalną dawną recepturą przez Kuchnię Historyczną Convivum.

W Noc Muzeów nie braknie muzyki z przytupem ! Zadba o nią Baltic Trio. Zagrają w dwóch setach o 20.30 i 22.00. Wyjątkowym punktem programu jest Koncert Przemka Strączka & Asian Strings Collective o godzinie 18.00 w sali Peterswaldskiej.

Zespół Muzyki Dawnej Tibiarum Scholares pod kierunkiem Iwony Ewertowskiej Mener to niewątpliwie perełka Centrum Kultury „Zamek w Toszku”. W repertuarze zespołu znajdują się głównie utwory renesansowe instrumentalne i instrumentalno- wokalne, wykonywane w kilku językach, m. in. łacińskim, polskim, włoskim, niemieckim i francuskim.

Pełen program Nocy Muzeów na Śląsku znaleźć można na stronie: http://historia.org.pl/2017/01/07/noc-muzeow-na-slasku-2017-zobacz-tegoroczny-program/

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl