Śląskie Trendy

Wystawa plakatu studentów i pedagogów ASP w Katowicach

21 kwietnia w Galerii Miasta Ogrodów (plac Sejmu Śląskiego 2) odbędzie się wernisaż wystawy plakatów studentów i pedagogów ASP. Na wystawie prezentowane będą plakaty i kalendarze powstałe na przestrzeni ostatnich 12 lat w pracowni prowadzonej przez prof. Michała Klisia – uznanego plakacistę i rektora pierwszej kadencji Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Michał Kliś
Urodził się w 1945 roku w Bielsku-Białej. Jest absolwentem (1964 r.) Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej. W latach 1969 – 1974 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, na Wydziale Grafiki w Katowicach. Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę pedagogiczną w macierzystej uczelni. W latach 1993 – 1999 był dziekanem katowickiej Filii, a następnie prorektorem ASP w Krakowie ds. Filii. W roku 2001 po wielu latach starań katowicka uczelnia zdobyła samodzielność. Wielki osobisty udział w tej sprawie miał prof. Michał Kliś, który został pierwszym rektorem Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. W roku 1995 Michał Kliś uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego, a od 2000 r. jest profesorem zwyczajnym. Zajmuje się plakatem, grafiką warsztatową i projektową, malarstwem oraz scenografią. Uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce, Słowacji, Czechach, Bułgarii, Niemczech, Francji, Finlandii, Szwajcarii, Belgii, Szwecji, Japonii, Meksyku, Indiach, Stanach Zjednoczonych, Kuwejcie, na Kubie i we Włoszech.
W roku 1973 jeszcze jako student, został laureatem pierwszego ogólnopolskiego konkursu. W następnych latach otrzymał wiele prestiżowych nagród, zyskując w ten sposób znaczącą pozycję w środowisku. Znany jest przede wszystkim jako autor plakatów teatralnych inspirowanych sztuką ludową i folklorem, a także jako oryginalny malarz i grafik. Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych i prywatnych, m.in. w Bielsku-Białej, Katowicach, Poznaniu, Warszawie. Sydney, Nowym Jorku i Watykanie.

Kuratorzy wystawy: Sławomir Śląski, Adam Michen
Wystawę w Galerii Miasta Ogrodów (IIp.) będzie można oglądać do 15.07.2017r.

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl