Śląskie Trendy

Wyjątkowy portret trafił do Agory Bytom

Ten obraz zachwycił znawców sztuki. Wielu chciało go kupić, ale dla autora, Michała Rejnera, jest bezcenny. Surrealistyczny portret Afroamerykanki dał początek całej serii, która bytomianinowi otworzyła drzwi do kariery. Nie obyłoby się bez wsparcia Agory Bytom, która teraz pokazuje talent artysty swoim klientom. Portret można oglądać od 4 do 17 marca.


Kariera 23-letniego artysty z Bytomia, który w dzieciństwie talent szlifował w piwnicy dziadka, rozpoczęła się nieco ponad rok temu. Na początku 2018 roku Michałowi Rejnerowi udało się zrealizować debiutancką wystawę w galerii sztuki Blanc Gallery w Chicago. Propozycję nie do odrzucenia dostał od samego właściciela galerii, któremu bardzo spodobały się jego oryginalne i nieco surrealistyczne prace przedstawiające zdeformowane i nieoczywiste portrety kobiet. Okazało się, że samo zaproszenie do USA nie wystarczy. Trzeba było znaleźć fundusze. Młody malarz pieniądze na transport obrazów i organizację wystawy zbierał w Internecie. Finansowo wspomogła go również Agora Bytom. – Dzięki tej pomocy spełniło się moje marzenie. W Chicago pokazałem ponad 20 obrazów z cyklu SERIES1 – wspomina Michał Rejner. – Frekwencja i odbiór były świetne. Wystawa została doceniona i zainteresowały się nią duże media, w tym telewizja ABC. Wystawa w Blanc Gallery okazała się przepustką do innych galerii sztuki w Nowym Jorku, Mediolanie czy Wenecji.

Dziś obrazami bytomianina zainteresowane są nie tylko galerie, ale także kolekcjonerzy i miłośnicy sztuki. Wszystkie obrazy z SERIES1 są do kupienia. Z wyjątkiem jednego – otwierającego cały cykl portretu czarnoskórej kobiety w pióropuszu. – Wiele osób chciało go kupić. Obraz wzbudza pożądanie każdego, kto na niego patrzy. I właśnie dlatego zdecydowałem, że go nie sprzedam. Portret budzi pozytywne emocje. Ludzie odwzajemniają uśmiech przedstawionej na nim kobiety. To czyni go wyjątkowym i wyróżnia wśród innych, bardziej mrocznych i tajemniczych – mówi Michał Rejner. Portret, który zapoczątkował docenioną na międzynarodowej arenie serię, będzie można oglądać w Agorze Bytom od 4 do 17 marca. – Wsparliśmy organizację wystawy w Stanach Zjednoczonych, teraz chcemy pokazać naszym klientom ogromny talent – mówi Hanna Petters, dyrektor Agory Bytom. Dzieło pojawi się w atrium głównym na poziomie 0, w okolicy Cukierni Sowa i Banku Millennium.

SERIES1

Kolekcja SERIES1 składa się z portretów Afroamerykanek i kobiet innych narodowości. Odrealnione obrazy są dojrzałe i dotykają poważnej kwestii społecznej – nietolerancji. – Chciałem zaprotestować przeciwko podziałom wywołanym kolorem skóry czy narodowością. Takie podziały powinniśmy niwelować – wyjaśnia artysta. – Drugą kwestią są emocje, które w obawie zatajamy przed innymi ludźmi. Wyraziłem to w zdeformowanych, smutnych portretach, gdzie nie wszystko widoczne jest na pierwszy rzut oka – dodaje.

Michał Rejner jest samoukiem poszukującym własnych środków wyrazu i technik. Ostatnio stworzył portrety z kilku tysięcy różnokolorowych patyczków przymocowanych do plastikowych tablic i kolaże ze starych planów architektonicznych, które znalazł w piwnicy w Chicago. Pod koniec lutego jego prace były licytowane na aukcji warszawskiego domu Face to Face Art. Na tej samej aukcji, na której wystawiono litografie… Pabla Picassa.

 Prezentacja obrazu Michała Rejnera

4–17 marca 2019 r.

Agora Bytom – Bytom, plac Kościuszki 1

Wstęp wolny – zapraszamy!

Więcej na: www.agorabytom.pl

facebook.com/AgoraBytom

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl