Śląskie Trendy

Wydział Radia i Telewizji najlepszym budynkiem z ceramiki

Prestiżowe nagrody w dziedzinie architektury nie sypią się jak z rękawa, każda z nich jest zatem cennym uwieńczeniem pracochłonnego, wymagającego sporej wiedzy, a nade wszystko przynoszącego nową jakość dla otoczenia dzieła. Z tym większą radością ogłaszamy sukces tych pracowni, które odpowiadają za projekt budynku Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego (Uniwersytet Śląski), wyróżnionego najwyższą nagrodą w polskiej edycji konkursu Wienerberger Brick Award!


Konkurs pod nazwą Wienerberger Brick Award, o międzynarodowym zasięgu, organizowany jest od ponad 14 lat. Jego polska edycja miała właśnie swoją czwartą odsłonę. Do rywalizacji przystępują te gotowe realizacje, w których w sposób nowatorski zastosowano materiały ceramiczne. Nie przez przypadek – organizator konkursu, powstała równo dwa wieki temu firma Wienerberger jest bowiem jednym z czołowych producentów cegieł ceramicznych.

– Tegoroczna edycja polskiej edycji konkursu Brick Award jest rekordowa. Zgłoszono 74 obiekty, w których często ceramika łączy się z innymi materiałami, tworząc w ten sposób nowoczesną, współczesną interpretację architektury ceglanej. W takim towarzystwie widzimy w przyszłości nasze naturalne, piękne cegły i wierzymy, że dbając o najwyższą jakość naszych produktów, poprzez konkurs troszczymy się też o jakość architektury w Polsce  ­– podkreśla Monika Sikorska, PR Manager firmy Wienerberger.

Decyzją Jury Grand Prix oraz Nagrodę w kategorii Sharing Public Spaces otrzymał budynek Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego, autorstwa pracowni Baas Arquitectura, Grupa 5 Architekci i MAŁECCY biuro projektowe. Poza tym przyznano trzy Nagrody oraz siedem Wyróżnień obiektom, które powstały z materiałów ceramicznych.

Warto dodać, że w jury konkursowym zasiadał m.in. architekt i urbanista Tomasz Konior, laureat prestiżowych konkursów międzynarodowych i autor projektu  innego znanego w Katowicach budynku – NOSPR. Wraz z nim prace konkursowe oceniali: Zbigniew Maćków – architekt, nauczyciel akademicki i laureat wielu nagród, w tym m.in. Honorowej nagrody SARP i Brick Award; Małgorzata Pilinkiewicz –architektka i Prezes Krajowej Rady Izby Architektów RP 2018-2022, krytyk architektury Grzegorz Piątek – autor książek o architekturze, wyróżniony Złotym Lwem na XI Biennale Architektury w Wenecji i w końcu przewodniczący tego gremium – jeden z najbardziej utytułowanych polskich architektów Jerzy Szczepanik-Dzikowski – laureat Honorowej Nagrody SARP, współzałożyciel pracowni JEMS Architekci, której projekty były wielokrotnie nagradzane, a jeden z ostatnich – Hala Koszyki zdobyła nagrodę Brick Award 2017.

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl