Śląskie Trendy

Wszystko jest liczbą

Interaktywna wystawa Wszystko jest liczbą, na którą od 3 listopada zaprasza Muzeum Górnośląskie, w inspirujący i angażujący zmysły sposób dowodzi obecności matematyki w codziennym życiu oraz wyjaśnia wiele z zasad panujących w otaczającym nas świecie. Pokazuje, że liczby i figury geometryczne można zaobserwować w sztuce, muzyce, geografii czy przyrodzie.

Na wystawie znalazło się 35 modeli umożliwiających wykonanie ponad 60 doświadczeń. Zwiedzający mają okazję poznać dowód na twierdzenie Pitagorasa, dowiedzieć się, co to jest trójkąt Pascala, czym są fraktale, a czym grafy, i to nie ucząc się regułek, ale przeprowadzając fascynujące eksperymenty. Pobudzą wyobraźnię przestrzenną, układając wielościany, wcielą się w rolę malarza studiującego zasady perspektywy, a przy użyciu monochordu poznają reguły tworzenia akordów muzycznych.

Wystawa odpowiada programowi nauczania matematyki, jest zatem wspaniałym uzupełnieniem lekcji realizowanych w szkołach. Pozwala na przyswajanie cennej wiedzy poprzez wykorzystanie specjalnych przyrządów i urządzeń, a także gier, układanek, puzzli czy kwadratów magicznych.

Ekspozycja, przygotowana przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, w Muzeum Górnośląskim potrwa do końca br. W Bytomiu została wzbogacona o stół dźwiękowy Fundacji Projektownia Edukacyjna, który umożliwi prowadzenie lekcji o dźwiękach i ich matematycznym podłożu. Ekspozycji towarzyszą zajęcia edukacyjne i lekcje muzealne.

Wszystko jest liczbą to czwarta interaktywna wystawa Muzeum UJ prezentowana w Muzeum Górnośląskim. Wcześniej w Bytomiu gościły ekspozycje: Nauki dawne i niedawne, Świat zmysłów oraz Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych, cieszące się ogromnym zainteresowaniem zarówno dzieci i młodzieży, jak również dorosłych.

Wernisaż: 3 listopada 2016 (czwartek), godz. 18.00

Czas trwania: 3 listopada–31 grudnia 2016

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, gmach przy ul. W. Korfantego 34

Kurator: dr Maciej Kluza

Komisarz: Anna Rak

Warsztaty towarzyszące wystawie

19 listopada 2016, godz. 12.30 – Fraktalny świat natury

3 grudnia 2016, godz. 12.30 – Liczby, bryły, odległości – świat natury bez tajemnic

10 grudnia 2016, godz. 12.30 – Artystyczne wyliczanki, czyli liczby w sztuce

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl