Śląskie Trendy

WINTER REGGAE 2018 koncert finałowy

Finałowy koncert trwającego do dwóch tygodni Festiwalu Winter Reggae będzie miał miejsce 10.03. w gliwickim Klubie Spirala. Na scenie usłyszymy gości z  zagranicy i najważniejszych polskich wykonawców! Po raz drugi do naszego kraju zawita zespół Chainska Brassika z Londynu, Śląsk reprezentuje jeden z najbardziej znanych zespołów reggae  w kraju Tabu i młody stażem Shashamane. Dla starszych fanów klasyka dla młodych legenda czyli Bakshish, który świętował w zeszłym roku swoje 35-lecie. Dopełnieniem będzie Etna Kontrabande, która świetnie łączy nowa fale reggae ze ska. Kilka godzin muzyki i świetna zabawa, tego można spodziewać się w sobotę w Spirali.

10.03.

CKS MROWISKO, klub Spirala ul. Pszczyńska 85, godzina 18:30, bilety w przedsprzedaży: 40,00 zł,  w dniu koncertu 50,00 zł. Przedsprzedaż: bilety kolekcjonerskie, Gliwice Salon SixSilver ( dawny Czas) ul. Zwycięstwa 1, kasa CKS Mrowisko, ul. Pszczyńska 85, cały kraj system TICKETMASTER.

CHAINSKA BRASSIKA (UK)

Zespół z Londynu grający gorącą mieszankę ska i reggae. Dzięki wygranej w międzynarodowym konkursie World Reggae Contest podczas Ostróda Reggae Festival 2015, nagrali album na Jamajce.

Z brzmieniem opartym na mocnej 4-osobowej sekcji dętej, Chainska Brassika to ośmiu szkolnych kolegów, którzy stali się ulubieńcami dobrych imprez, przyciągając tłumy od Glastonbury do Nottinghill Carnival, Rototom Sunplash czy Boomtown, a nawet zwiedzając Jamajkę. Znani z regularnego otwierania koncertów brytyjskich legend Madness, widziano ich również supportujących m.in. The Wailers, Easy Star All Stars i The Skatalites.

Ich debiutancki album „Skinna” ukazał się pod koniec 2015 roku. Promocyjnie wspierał go nawet DJ David Rodigan z BBC. Podczas World Reggae Contest w Ostródzie pokonali ponad 100 zespołów z 28 krajów, mimo faktu, że ich muzyka w zdecydowanej mierze opierała się o ska. Dzięki temu zespół wybrał się w podróż na Jamajkę, gdzie w legendarnym studio Harry J (gdzie nagrywali m.in. Bob Marley czy Burning Spear) zarejestrowali swój drugi album „Harry J Business”.

Płyta produkowana przez podwójnego zdobywcę Grammy, Stephena Stewarta, ukazała się pod koniec 2017 roku. Gościem na albumie jest rzadko występujący w takiej roli Toots Hibbert z Toots & The Maytals. Piosenka „Don’t You Try” z jego udziałem zyskała popularność w BBC Radio 2, BBC Radio 6 Music i BBC Radio 1xtra. Pokaźny wywiad z grupą ukazał się w magazynie „Festiville”, wydawanym przez Reggaeville.com – największy na świecie portal reggae.

Rozpoczęły się intensywne trasy koncertowe po Wielkiej Brytanii i Europie w celu promocji albumu. Na wiosnę grupa po raz pierwszy wybiera się do USA, gdzie wystąpią na znaczącym SXSW Festival w Teksasie.

Prawdziwi muzycy, prawdziwy zespół, prawdziwa sekcja dęta … Wspaniałe i takie odświeżające.”

David Rodigan, BBC 1xtra

Wschodzące gwiazdy londyńskiej sceny ska.”

Richie Cadence, efestivals

Chainska to jedna z najbardziej imponujących i obiecujących nowości gatunku reggae / ska, które ostatnio widzieliśmy bądź usłyszeliśmy.” The Skatalites

BAKSHISH

Ich nazwa w języku arabskim oznacza „podarunek, dar”. Polska scena reggae dostała w prezencie ich muzykę i niosący nadzieję przekaz dokładnie 35 lat temu.

Powstały w 1982 roku w Kluczborku Bakshish to jeden z pierwszych i najważniejszych polskich zespołów reggae. Muzyczne poszukiwania rozpoczęte od ska i rocksteady po kilku miesiącach przyjęły formę reggae. Już w 1982 roku zespół zagrał pierwsze koncerty na lokalnych imprezach i w klubach studenckich. W tym czasie awansowali do finału konkursu radiowej Trójki „Kto najlepszy w tym rocku?” i zdobyli nagrodę Festiwalu Muzyki Rockowej w Jarocinie w 1983 roku, gdzie zagrali już jako gwiazda rok później. Zarejestrowany w tym samym roku koncert telewizyjny mimo dwukrotnej zapowiedzi nie został wyemitowany z powodu nagłych śmierci pierwszych sekretarzy partii w ZSRR. Bakshish w tym okresie można było spotkać na dużych festiwalach w całej Polsce. W 1992 roku w studio Złota Skała zrealizowali swój pierwszy album „One Love”, sprzedany w kilkudziesięciu tysiącach egzemplarzy. W 1994 roku przy wsparciu niemieckiego producenta Felixa Woltera nagrali „Eye”. Pamiętnym albumem jest również płyta „B-3″ (2000). Powrócili na scenę z „4 I-ver” (2012). Przez grupę przewinęły się dziesiątki muzyków, ale jej fundamentem od zawsze jest wokalista Jarek „Jarex” Kowalczyk. Bakshish ostatnimi laty wydał dwa single „Źrenica” i „Diament”. W roku 2017 czyli swojego 35-lecia wydali pierwszy koncertowy album „Alive” świetnie przyjęty przez fanów i zagrali jeden z najlepszych koncertów  w Amfiteatrze Opolskim z Orkiestrą Filharmonii Opolskiej na którym bawiło się kilka tyś. Ludzi z całego kraju.

TABU

Śląska grupa, która pierwsze kroki na scenie stawiała w 2003 roku. Energetyczne reggae, mocna sekcja dęta i charyzma sceniczna to kierunek, którym Tabu podąża. Na koncie zespołu

są cztery  studyjne płyty i album live z Przystanku Woodstock. To obecnie najpopularniejsza grupa reggae w naszym kraju. Stali się już fenomenem polskiej sceny, nieustannie koncertując i wciąż gromadząc całe zastępy fanów. Organizują też od wielu lat festiwal Najcieplejsze Miejsce Na Ziemi w Wodzisławiu Śląskim.

ETNA KONTRABANDE

Niezwykle energetyczny, typowo koncertowy zespół grający muzykę reggae ska, montujący w niej wszelakie style.
W 2016 roku wybrany do finałowej piątki konkursu World Reggae Contest przez portal Reggaeville i organizatorów Ostróda Reggae Fest. W 2015 roku zespół wydał swój czwarty album „Stylem dowolnym” doceniony przez środowisko muzyczne. Utwór „Betonowa kwestia” znalazł się na składance „Metropolia jest Okey w Radiu Gdańsk”, a płyta zyskała wiele przychylnych recenzji. Według słuchaczy audycji Strefa Dread radiowej Czwórki, mimo wielu lat na polskiej scenie, zespół został uznany za jedną z nadziei 2017 roku. We wrześniu ukazał się w sieci singiel „Każdy zbiera życia łan” z gościnnym udziałem Ras Luty. Jest on zapowiedzią kolejnego krążka zespołu.

SHASHAMANE

Zespół SHASHAMANE powstał w 2015 r i chociaż jest młody stażem, to w swoim składzie zgromadził doświadczonych muzyków, których połączyła wspólna pasja jaką jest fascynacja jamajskimi brzmieniami, a zwłaszcza roots reggae i dub. Wśród tworzących formację znalazły się osoby współpracujące z takimi grupami jak Bakshish, Tabu, Lion Vibrations, Zgroza, Jahoo, Baobab i wielu innymi, nie tylko związanymi ze środowiskiem reggae. 11.12.2017 zespół wydał pierwszy album pt. „Origin & Culcha”.

Więcej informacji:

https://www.facebook.com/Winterreggae

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl