Śląskie Trendy

Wiktoriańska „Żorzanka” – atrakcja także na Wielkanoc

70-miejscowa, dwupoziomowa, stylizowana na wiktoriańską karuzela retro dla dzieci i dorosłych ruszyła na żorskim Rynku 1 grudnia 2016. Została przywieziona z Francji i z miejsca stała się atrakcją nie tylko ruszającego wtedy bożonarodzeniowego jarmarku. Inaczej niż w innych miastach, to wspomnienie dziecięcej beztroski nie zniknęło po Świętach. Wkrótce zostało „Żorzanką”- pełnoprawną „mieszkanką” miasta. Zaprzyjaźniły się z nią dzieci i dorośli, bo dzięki swojej budowie umożliwia każdemu swoiste przeniesienie się w przeszłość.

„Władzom miasta zależało i zależy na ciągłym ożywianiu rynku. Zakup karuzeli wpisał się w tę strategię doskonale. Zainteresowanie od początku było duże. Urządzenie działa przez cały rok, oczywiście frekwencja jest uzależniona od pogody” – powiedział Arkadiusz Tomaszewski, prezes Spółki Nowe Miasto, która jest właścicielem największej tego typu karuzeli w Polsce.

„Żorzankę” wykonała i dostarczyła francuska firma Concept 1900. Została przywieziona do Żor
w częściach, tu została zmontowana i uruchomiona. Można z niej korzystać codziennie w godzinach
od 12:00 do 18:00. Do wyboru jest kilkadziesiąt siedzisk – figur nawiązujących wyglądem do bohaterów słynnych powieści Juliusza Verne’a.

„Jej wybór nie był przypadkowy, wyglądem wpisuje się w klimat żorskiego rynku. Poza tym unikalnym elementem wystroju karuzeli jest 16 ręcznie malowanych ilustracji ukazujących wygląd dawnych Żor. To taki dodatkowy walor edukacyjno – historyczny całego przedsięwzięcia” – podkreślił prezes.

„Żorzankę” w części sfinansowano ze środków budżetu obywatelskiego dzielnicy Śródmieście. Spółka Nowe Miasto zapewniła pozostałe źródła finansowania i zrealizowała całą inwestycję.

Karuzela działa cały czas bez zarzutu. Przed sezonem zimowym została tylko odpowiednio przygotowana i zakonserwowana.

„Ekipa naszej Spółki została wcześniej przeszkolona przez Francuzów podczas montażu i teraz na co dzień dba o wszystkie mechanizmy. Korzystamy też z porad specjalistycznej firmy zajmującej się serwisem tego typu urządzeń.” – zakończył Arkadiusz Tomaszewski.

Należąca do samorządu Żor Spółka Nowe Miasto zarządza również Westernowym Parkiem Rozrywki TWINPIGS, Parkiem Wodnym Aquarion i Centrum Nauki i Techniki „Muzeum Ognia”.

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl