Śląskie Trendy

Wielkie odsłonięcie Malucha dla Toma Hanksa

W niedzielę 9 lipca, światło dzienne ujrzy „Maluch”, którego Bielsko-Biała przygotowuje dla Toma Hanksa. Data nie jest przypadkowa, ponieważ właśnie tego dnia, aktor obchodzi 61. urodziny. Główna inicjatorka akcji, Monika Jaskólska chce z przytupem uczcić tę okazję, dlatego pod Centrum Handlowym Gemini Park  (w Bielsku-Białej, ul. Leszczyńska 20) zaplanowano całą moc „maluchowych” atrakcji.

Kulminacja akcji „Bielsko-Biała dla Toma Hanksa”, która nadejdzie 9 lipca jest zaplanowana jako wielkie wydarzenie i rodzinny piknik. Przed głównym wejściem do Gemini Park pojawią się liczne atrakcje oraz konkursy związane z historią tego wyjątkowego auta. Całe wydarzenie będzie utrzymane w konwencji lat 80’, a towarzyszyć mu będą targi „Made in Bielsko”. Zaproszone do współpracy firmy i organizacje pozarządowe zaprezentują swoje produkty utożsamiane z regionem.

Najważniejszy w tej inicjatywie jest jednak aspekt charytatywny. Dlatego cały dochód z targów zostanie przeznaczony, na wyposażenie oddziału psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej w Szpitalu Pediatrycznym w Bielsku-Białej. Uczestnicy wydarzenia również będą mogli dołożyć swoją cegiełkę. Na miejscu znajdzie się specjalna skarbonka, a za drobnym datkiem będzie można zrobić sobie zdjęcie z „Maluchem” Toma Hanksa lub podpisać się na specjalnie przygotowanym pokrowcu.

Jaka jest geneza akcji, która poruszyła serca tak wielu Polaków? 

Najlepiej na to pytanie odpowie inicjatorka akcji – Monika Jaskólska:

– Wszystko zaczęło się od Toma Hanksa, który podczas nagrywania filmu „Inferno” w Budapeszcie natrafił na zlot maluchów. Chodząc po stolicy Węgier co jakiś czas wpadał na Fiata 126p i tak mu się spodobały, że zrobił sobie z nimi zdjęcia i umieścił na portalu społecznościowym, chwaląc się „swoim nowym samochodem”. Nie miałam pewności, czy on z tych Maluchów żartuje, czy naprawdę mu się podobają, ale postanowiłam że kupię egzemplarz i mu wyślę wraz z opowieścią o tym ile znaczy dla mojego kraju i dla historii mojego miasta. Żeby zrozumiał, że to był kiedyś obiekt marzeń i dowód na to, że choć zostaliśmy za Żelazną Kurtyną, to się nie poddajemy i też mamy swoje marzenia. Maluch to część historii Bielska-Białej. To miasto dzielnych ludzi. Twórczych i kreatywnych. I ma swój wkład w historię filmu. Dobrze, żeby Tom o tym wiedział. Może się w nim zakocha i pojedzie na rozdanie Oscarów?

Kim jest Monika Jaskólska?

Monika Jaskólska to Bielszczanka, która na co dzień prowadzi własną firmę i wychowuje trójkę dzieci. Będąc z jednym z nich w szpitalu, przekonała się na własnej skórze, jak trudno jest wspierać maluchy w chorobie, nie mając łóżka. Zorganizowała więc akcję „Nie wypada nie pomagać”, której celem było zebranie funduszy właśnie na składane łóżka dla rodziców. Akcja stała się cyklicznym, dorocznym projektem. Monika dzięki swemu zaangażowaniu pozyskała wielu znanych ambasadorów. Dlatego trudno się dziwić, że również inicjatywę „Bielsko-Biała dla Toma Hanksa” potraktowała przede wszystkim jako okazję do podjęcia kolejnych działań charytatywnych.

W jaki sposób projekt „Bielsko-Biała dla Toma Hanksa” pomaga innym?

Można śmiało powiedzieć, że to Maluch dla Toma Hanksa i… maluchów. Akcji towarzyszy zbiórka pieniędzy. Początkowo miała ona dotyczyć pokrycia kosztów związanych z kupieniem, przygotowaniem i transportem samochodu do Toma Hanksa, ale dzięki pojawieniu się sponsorów, wszystkie zebrane fundusze zostaną przekazane na szpital. Zbiórka trwa nieprzerwanie od listopada pod skrzydłami Fundacji „Pomaluj Mój Świat”. Każda złotówka, która została lub zostanie wpłacona na rzecz akcji trafi prosto do Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej.

Kto wsparł projekt?

Taki rozmach akcji nie byłby możliwy, gdyby nie zaangażowanie partnerów i sponsorów. Samego Malucha ufundował Rafał Sonik – pierwszy i jedyny Polak, który indywidualnie wygrał Rajd Dakar, ale na koncie ma również sześć Pucharów Świata. Krakowski przedsiębiorca bardzo mocno zaangażował się w projekt, wciągając w pomoc Monice swój zespół oraz Centrum Handlowe Gemini Park Bielsko-Biała. Inicjatywa otrzymała również ogromne wsparcie od BB Odltimer Garage – firmy specjalizującej się w odnawianiu starych zabytkowych samochodów oraz Carlex Design. Ta druga marka ma już ogromną renomę w świecie motoryzacji, a specjalizuje się w projektowaniu i produkcji unikalnych wnętrz do samochodów. Pośród zaangażowanych podmiotów trzeba też wymienić Urząd Miasta Bielsko-Biała, firmę FIAT oraz LOT, który zadeklarował transport gotowego Malucha do Los Angeles.

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl