Śląskie Trendy

Wielki finał Skupu Kultury

Po ponad dwumiesięcznym okresie zbierania książek i innych kulturalnych fantów Stowarzyszenie Cała Naprzód zaprasza wszystkich gliwiczan na wielki finał akcji Skup Kultury, który odbędzie się w najbliższą niedzielę, 24 czerwca na gliwickim Rynku. Program wydarzenia jest bogaty, jednak głównym jego założeniem jest „rozdawanie” książek w zamian za dobrowolne datki, dzięki którym Szymon, młody chłopak z Gliwic będzie mógł porozumiewać się z otoczeniem.

– W tej chwili możemy powiedzieć, że rekord podarowanych fantów na kiermasz został pobity, w trakcie wydarzenia odwiedzający nasze stoiska będą mogli wybierać spośród ponad 15.000 książek, filmów, płyt i gier – cieszą się organizatorzy.

W programie:

1. KIERMASZ KULTURALNY (10.00-18.00)

• książki (literatura piękna, popularnonaukowa, książki w językach obcych, literatura dla dzieci i młodzieży)

• płyty CD

• kasety

• winyle

• filmy na DVD

• gry na PC

• gry komputerowe i planszowe

– My nie ustalamy cen! Za wybrane pozycje zapłacisz tyle, ile będziesz chciał! Wszystkie rzeczy, które zostaną wystawione na kiermaszu zostały nam przekazane podczas kilkumiesięcznej zbiórki wszelkich dzieł kultury, w którą zaangażowało się wielu ludzi z Gliwic i okolic – podkreślają organizatorzy.

Całkowity dochód z imprezy zostanie przeznaczony na zakup C-Eye narzędzia do komunikacji dla Dzielny Zuch Szymon Motal.

Jedyna okazja na kulturalne zakupy z sercem.

2. WARSZTATY ARTYSTYCZNE (12.00 – 16.00)

• W średniowiecznym młynie papierniczym – Art-Papier Czerpalnia Papieru Flawiusz Pietrzyk

• Decoupage na szkle – Aleksandra Delanowska Mazur

• Spotkanie z gliną – Agnieszka Chrzanowska, Studio ACM

• Scrapbooking – zakładki do książek – Stowarzyszenie Melina

3. WYSTAWA GRAFIKI Renaty Wolskiej

4. SPOTKANIE AUTORSKIE Z WOJCIECHEM JAGIELSKIM

prowadzenie: Maciej Szczawiński (Radio Katowice)

miejsce: Ruiny Teatru Victoria / aleja Przyjaźni 18

godz. 16.00

Spotkanie będzie związane z promocją najnowszej książki autora „Na wschód od Zachodu”.

Najnowsza książka autora „Modlitwy o deszcz”, „Wieży z kamienia” i „Wszystkich wojen Lary” to zupełnie nowe spojrzenie na Wschód. To świat widziany oczami tych, którzy gnani chęcią uwolnienia się od zachodniej cywilizacji, docierają w miejsca, gdzie panuje tylko pozorny spokój.

Wielki szlak do Indii, który hipnotyzuje do dziś

Kamal opuściła Warszawę z jednym plecakiem. Nie chciała dwóch fakultetów, mieszkania i pędu za karierą. Wybrała Indie – kraj, w którym największą wartością jest osiągnięcie duchowej równowagi. Dziś już nie pamięta poprzedniego życia… Ale ono do niej wraca ze zdwojoną siłą.

Od cywilizacji Zachodu uciekł też hippis „Święty”. Jego życie to wolna miłość, narkotykowe seanse, religijne komuny i hedonistyczne wspólnoty na Goa. Wszędzie szuka jednego – szczęścia. A ono wciąż mu się wymyka.

Wojciech Jagielski – dziennikarz, korespondent, wojenny, publicysta. Zajmuje się problematyką Afryki, Azji Środkowej, Kaukazu i Zakaukazia. Wieloletni obserwator konfliktów zbrojnych w Afganistanie, Tadżykistanie, Czeczenii, Gruzji. Najnowsza książka autora Modlitwy o deszcz i Wszystkich wojen Lary to zupełnie nowe spojrzenie na Wschód. To świat widziany oczami tych, którzy gnani chęcią uwolnienia się od zachodniej cywilizacji, docierają w miejsca, gdzie panuje tylko pozorny spokój.

5. GRA MIEJSKA / Znajdźki terenowe

godz. 10.00 – 13.00 / Obowiązują zapisy / szczegóły www.calanaprzod.org

6. KONKURS FOTOGRAFICZNY „Tu czytam!”

Na zgłoszenia czekamy do 22 czerwca / szczegóły na www.calanaprzod.org

7. NOCNY MARATON GIER PLANSZOWYCH

Start 23 czerwca / godz. 18.00 / Stacja Artystyczna RYNEK

https://www.facebook.com/events/247414442500944/

GLIWICE CZYTAJĄ!

Bijemy rekord liczby osób czytających równocześnie książkę w jednym miejscu.

Przyjdź na Rynek z książką w samo południe!

Oprawa muzyczna i strefa WINYLI – Prywaciarze

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Bądźcie z nami 24 czerwca! Dawka kultury na najwyższym poziomie, świetnej rozrywki i pozytywnej energii gwarantowana!

Projekt „Skup Kultury 2018” jest dofinansowany z budżetu Miasta Gliwice.

Dochód z tegorocznego Skupu Kultury zostanie w całości przeznaczony na zakup nowoczesnego sprzętu do komunikacji C-Eye dla podopiecznego Stowarzyszenia „Cała Naprzód” dwunastoletniego Szymona Motala. Szymon nie potrafi chodzić, siedzieć samodzielnie, mówić, jeść, ma kłopoty z kontrolą głowy, jest dzieckiem spastycznym. Są to skutki niedotlenienia i zamartwicy, w której się urodził.

Nasz cel: aby Szymon mógł rozmawiać

C-Eye czyli przełom i nadzieja dla chorych, którzy nie mówią

Wybudzeni ze śpiączki, chorzy na stwardnienie zanikowe boczne, osoby z czterokończynowym porażeniem mózgowym… Jeszcze do niedawna kontakt z nimi był niemal niemożliwy. Może to zmienić system stworzony przez naukowców z firmy AssisTech.

Jak porozumieć się z kimś, kto nie mówi, nie porusza kończynami ani nawet nie jest w stanie posługiwać się mimiką? Często jedyną możliwością jest obserwowanie oczu pacjenta. Od lat starano się stworzyć metodę, która pozwoli w prosty sposób zamienić ruchy gałek ocznych w  słowa i komunikaty. Pozwala na to właśnie C-Eye. System ten jest ulepszonym i wyposażonym w dodatkowe funkcje następcą CyberOka, urządzenia, które zostało opracowane na Politechnice Gdańskiej i otrzymało tytuł Polskiego Wynalazku 2013 roku.

C-Eye także wykorzystuje technologię śledzenia wzroku (eye-tracking), dzięki której można obserwować aktywność wzrokową użytkownika systemu, a konkretnie to, w które obszary ekranu pacjent kieruje swoje spojrzenie. Możliwa jest ocena tego, czy pacjent skupia wzrok na poszczególnych elementach ekranu świadomie, czy też nie. Monitorowanie aktywności wzrokowej pacjenta z wykorzystaniem systemu C-Eye jest podstawą prowadzenia oceny stanu neurologicznego pacjenta, jak również neurorehabilitacji. Korzystanie z C-Eye to także trening umysłowy dla pacjenta. Jeżeli na przykład po piątej sesji z urządzeniem czas reakcji pacjenta na polecenie jest o połowę krótszy, to oznacza, że pacjent rozwinął swoją umiejętność komunikacji niewerbalnej.

(źródło: http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/258000)

Co to oznacza dla Szymona? Dla Szymona to ogromny przełom, na jego profilu Dzielny Zuch Szymon Motal można obserwować zamieszczane przez jego mamę Asię filmiki z zajęć z  komunikacji oraz z ćwiczeń z C-Eye. Dzięki używaniu cyber oka dwunastolatek może w  końcu powiedzieć co chce robić, trenować pamięć, rozwijać się, po prostu komunikować się z otoczeniem, co do tej pory było prawie niemożliwe.

Stowarzyszenie „Cała Naprzód” obserwując jaki ogromny wpływ na polepszenie komfortu życia dla chłopca ma C-Eye zdecydowało o wytyczeniu celu  tegorocznego Skupu Kultury z  góry, a nie ja było do tej pory po zbiórce. Nasz cel to 23.500 zł. W jego uzyskaniu wspiera nas  Fundacja Marco Pomaga, która zadeklarowała przekazanie części tej kwoty.

www.skupkultury.com

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl