Śląskie Trendy

Wernisaż Tychy Press Photo 2017

Tychy Press Photo w dwóch lokalizacjach! Na ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród oraz pokaz zdjęć (slide show) gościa specjalnego Mariusza Foreckiego zapraszamy do Teatru Małego (ul. Hlonda 1). Prosto z teatru przenosimy się (to tylko kilka minut piechotą) do Pasaż Kultury Andromeda (plac Baczyńskiego 2), gdzie będzie można oglądać pokonkursową wystawę fotografii prasowej w dolnym holu pasażu i wystawę zdjęć Mariusza Foreckiego w Miejska Galeria Sztuki „Obok”.

Wstęp jest wolny. Obie wystawy w Andromedzie będą czynne do 11 kwietnia.

Mariusz Forecki to fotograf-dokumentalista, autor wielu projektów rejestrujących zmiany zachodzące w Polsce po 1989 roku. Fotografował na terenach byłego ZSRR (Armenia, Czeczenia, Litwa, Ukraina). Na koncie ma kilkanaście wystaw fotograficznych o tematyce społecznej. Uczestniczył m.in. w holenderskim Noorderlicht Festival, Biennale Fotografii w Pradze, Biennale Fotografii w Poznaniu i festiwalu KAUNASPHOTO w Kownie. Współtwórca (z Grzegorzem Dembińskim) magazynu fotografii dokumentalnej 5klatek, wydawanego w latach 2006-2009. Autor pięciu książek fotograficznych. Zdobywca wielu nagród w konkursach fotografii prasowej. Jego ostatnia książka „Człowiek w ciemnych okularach” zdobyła nagrodę na Miesiącu Fotografii w Bratysławie w kategorii „fotografia współczesna”.

Mariusz Forecki należy do Związku Polskich Artystów Fotografików. Jest absolwentem Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy). Wykłada we Wrocławskiej Szkole Fotografii. Mieszka w Poznaniu. Strona artysty: www.forecki.pl

Termin zgłaszania prac na konkurs już minął (był do 21 stycznia)! Nadesłano prawie 400 zdjęć. W konkursie mogły wziąć udział osoby fotografujące, mieszkające lub pracujące w minionym roku w Tychach, a także osoby niezwiązane z Tychami, ale w tym przypadku zgłaszane do konkursu fotografie musiały być wykonane na terenie Tychów.

Zdjęcia laureatów edycji 2016: www.tychypressphoto.pl/tychypressphoto2016/tychypressphoto2016.html

Tychy Press Photo rozpoczęło się w 2001 roku od prezentacji w dolnym holu Teatru Małego siedmiu fotoreporterów pracujących w Tychach, z których większość nie jest już zawodowo związana z mediami. Początkowo impreza miała charakter przeglądu, ale od 2004 roku – tak jak World Press Photo – stała się konkursem, z nagrodami pieniężnymi. Później fotografie zajęły także powierzchnię Miejskiej Galerii Sztuki „Obok”, znajdującej się wówczas na piętrze teatru. W 2015 roku, po przeniesieniu galerii do Pasażu Kultury Andromeda, zdjęcia uczestników konkursu pokazywane są w dolnym holu pasażu, a fotografie gościa specjalnego – w galerii, na piętrze pasażu.

Strona imprezy: www.tychypressphoto.pl

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter: http://tychypressphoto.pl/newsletter

Partner konkursu: Fotonet Tychy www.fotonet.info
Patronat medialny: tygodniki: Echo, Tygodnik Nowe Info i Twoje Tychy, portale eTychy.org – Tychy, www.fotografuj.pl, FOTO-KONKURSY.iNFO iwww.pelniakultury.pl.

Organizator: Teatr Mały Tychy, współorganizatorzy: Dominik Gajda i Marcin Zimnal.

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl