Śląskie Trendy

Weekend designu w Katowicach

W dniach 16-19 lutego br. w  Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbędzie się największa w tej części Europy konferencja dotycząca rynku nieruchomości, architektury, wnętrz i wzornictwa. Dyskusja o trendach w projektowaniu zgromadzi światowej sławy architektów i designerów. Spotkaniom z ikonami towarzyszyć będą targi z udziałem ponad 200 wystawców. W programie również wystawy i warsztaty, porady projektantów, projekcje filmów, a także wręczenie nagród branżowych.

 W ciągu najbliższych czterech dni w Międzynarodowym Centrum Kongresowym spotkają się architekci i projektanci, producenci i firmy usługowe oraz deweloperzy, inwestorzy i samorządowcy, a także wszyscy, którzy cenią sobie dobry design i architekturę.

Pierwsze dwa dni 4 Design Days (16-17 lutego br.) zaplanowano z myślą o profesjonalistach z kraju i zagranicy. Przedmiotem dyskusji architektów, projektantów, ale także przedstawicieli biznesu będą m.in. wpływ architektury na konkurencyjność przedsiębiorstw czy wizerunek współczesnych miast. W dyskusjach udział wezmą goście z całego świata, m.in.: Didier Fiuza Faustino, architekt pracujący nad relacjami między ciałem i przestrzenią, Oliver Heath, ekspert w dziedzinie projektowania zrównoważonego, Hans Ibelings, krytyk architektury i pisarz, Rob Reinders, odpowiedzialny za design hoteli Marriott, Renato Rizzi, autor projektu m.in. Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, Joachim Schuessler, projektant wieżowców, m.in. Mennica Legacy Tower w Warszawie.

Wśród ekspertów znajdą się również: Jacek Chrzanowski, główny projektant supersamochodu Syrma Hypersport Concept; Dominika Drezner, laureatka prestiżowej nagrody Red Dot; Jan Kochański, zdobywca wyróżnienia Wallpaper Design Awards 2014; Tomasz Konior, autor ponad 100 obiektów, m.in. Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach; Łukasz Kos, architekt, współzałożyciel Pracowni Four o Nine z Szanghaju; Ewa Kuryłowicz, wiceprezes Kuryłowicz & Associates; Kamil Laszuk, projektant i muzyk, absolwent Wzornictwa Przemysłowego na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu; Marek Mielnicki, właściciel Boxme Steel Tailors; Jan Strumiłło, absolwent studiów podyplomowych MAS na uczelni ETH w Zurychu; Marcin Szczelina, krytyk i kurator architektury; Szymon Wojciechowski, prezes zarządu APA Wojciechowski; Oskar Zięta, architekt, designer, artysta i innowator.

W centrum uwagi tegorocznych 4 Design Days znajdzie się Spodek. W piątek (17 lutego) na antresoli hali odbędzie się debata pt. Spodek – jak zmodernizować ikonę modernizmu. O tym, jakiego Spodka chcą mieszkańcy Katowic i dokąd zmierza legendarna hala, dyskutować będą eksperci, architekci, specjaliści z dziedziny designu i wzornictwa, przedstawiciele miasta i zarządcy obiektu oraz sponsorzy – partnerzy modernizacji Spodka. Swój udział w panelu potwierdzili m.in.: Agnieszka Kaczmarska – prezes SARP; Tomasz Konior – architekt, Konior Studio; Przemo Łukasik – architekt, Pracownia Medusa Group; Józef Madej – architekt, Musk Collective Design oraz Stanisław Podkański – doradca prezydenta miasta ds. architektury i urbanistyki, architekt miejski.

4 Design Days dla profesjonalistów to także szereg wydarzeń towarzyszących, w tym m.in.: Property Forum Katowice 2017 (regionalne spotkanie właścicieli i zarządców firm działających na rynku nieruchomości komercyjnych), Housemarket Silesia Forum 2017 (poświęcone regionalnemu rynkowi mieszkaniowemu), a także Forum Branży Meblowej. Spotkania w gronie ekspertów zwieńczą gale rozdania nagród branżowych, w tym: Property Design Awards 2017 dla najlepszych nieruchomości i wnętrz komercyjnych w Polsce; Meble Plus – Produkt 2017 dla najlepszych mebli, materiałów i akcesoriów meblowych w sezonie 2017, czy Housemarket Silesia Awards 2017 dla najlepszych projektów mieszkaniowych, które zostały zrealizowane na Śląsku w ostatnim roku.

 W pierwszy dzień 4 Design Days zaplanowano również ceremonię wmurowania kamienia węgielnego na placu budowy biurowca .KTW.

18 i 19 lutego 2017 r. w dniach otwartych 4 Design Days uczestniczyć będzie mógł każdy, kto kocha dobrą architekturę i piękne projekty.

Gośćmi specjalnymi – autorami i prowadzącymi spotkania, prezentacje i wykłady  – będą gwiazdy telewizji i aktorzy: Natalia Nguyen, Tomasz Pągowski, Zbigniew Urbański i Piotr Polk. W gronie twórców i krytyków zastanowią się nad kondycją współczesnej architektury, porozmawiają o budynkach przyszłości i najnowszych trendach wnętrzarskich.  Aktor i projektant Piotr Polk zaprezentuje swoją kolekcję mebli.

Podczas Dni Otwartych 4 Design Days, w ramach wykładów i dyskusji „Akademii Dobrze Mieszkaj”, organizowanej przez redakcję magazynu Dobrze Mieszkaj, będzie można zasięgnąć porad projektantów wnętrz i architektów. W tym roku tematem przewodnim akcji ma być kolor we wnętrzach. Zainteresowani dowiedzą się m.in.: jak nie popełniać błędów w dobrze kolorów, jak je ze sobą zestawiać oraz jakie kolory będą modne w 2017 roku.

Redakcja magazynu Dobrze Mieszkaj zaprasza również na konsultacje z projektantami wnętrz w ramach akcji „Urządź się z Dobrze Mieszkaj”. Wystarczy zabrać ze sobą rzut mieszkania lub domu – eksperci podpowiedzą, jak je urządzić, jak dobrać meble i kolory, jak powiększyć małą kuchnię czy odmienić niefunkcjonalną łazienkę.

W sobotę (18 lutego) krytyk i kurator architektury Marcin Szczelina wraz z projektantem Tomaszem Pągowskim poprowadzą Maraton Architektury  z udziałem m.in. Bartka Barczyka – fotografa, Alicji Knast – dyrektor Muzeum Śląskiego; Roberta Koniecznego – architekta, założyciela KWK Promes; Tomasza Koniora – architekta, założyciela Konior Studio, Przemo Łukasika – architekta stojącego na czele Medusa Group, Łukasza Stokowskiego – artysty i trendsettera.  Tego samego dnia o tym, jak tworzyć budynki, które przetrwają próbę czasu, opowie m.in. Hans Ibelings – ceniony na świecie krytyk architektury i pisarz.

Tegoroczne 4 Design Days to również dyskusje wokół filmów i książek z architekturą i designem w roli głównej. W przeglądzie filmów zaprezentowane zostaną: Pixadores w reżyserii Amira Escandari oraz cykl filmów Świątynie kultury w reżyserii m.in. Roberta Redforda, Wima Wendersa czy Michaela Madsena. Odwiedzający będą mogli zobaczyć także filmy Roberta Koniecznego, prezentujące jego flagowe i nagradzane realizacje: Dom Bezpieczny, Dom TypOwy, Arka Koniecznego, OUTrial House.

Na scenach wystawienniczych odbywać się będą spotkania autorskie, w tym m.in. z autorami książki Styl gotycki wyklucza sięAnną Syską i Tomaszem Kiełkowskim; czy też
z Kolektywem MOPOK, prowadzącym serwis internetowy Modernizm Powojenny Katowic.

W niedzielę (19 lutego) redaktor Dziennika Zachodniego Marcin Zasada zaprasza na prezentację Katowice, miasto kosmiczne – epoka space age na Śląsku. Słuchacze dowiedzą się, jak powojenne plany kolonizacji kosmosu przez ZSRR i USA inspirowały lokalnych architektów.

W sobotę (18 lutego) dr Ryszard Nakonieczny z Politechniki Śląskiej poprowadzi wykład SPODEK – ikona architektury o zasięgu internacjonalnym, w ramach którego przybliży postać zmarłego niedawno wybitnego konstruktora legendarnej hali – Wacława Zalewskiego. Wykładowi towarzyszyć będzie prezentacja modelu Spodka, jaki z siedmiu tysięcy kloców lego wykonał katowiczanin – Mirosław Niedziela.

Z myślą o sympatykach Spodka i pasjonatach fotografii zaplanowano również konkurs Portret Spodka, który ogłoszono w mediach społecznościowych. Podczas trzech pierwszych dni 4 Design Days (16-18 lutego) Spodek będzie otwarty dla każdego, kto zechce spróbować swoich sił w rywalizacji. Przedmiotem konkursu będzie najciekawsze zdjęcie symbolu Katowic. Organizatorzy do udziału w zabawie zaproszą zarówno amatorów, jak i profesjonalnych śląskich fotografików, a zwycięzcy mogą liczyć na atrakcyjne nagrody.

Organizatorzy 4 Design Days proponują bogaty program również najmłodszym. Z myślą o nich przygotowano Akademię Designu. W Strefie Dziecka odbywać się będą warsztaty architektoniczne dla dzieci i młodzieży, podczas których uczestnicy zaprojektują m.in. swój pokój oraz designerską koszulkę.

4 Design Days dla szerokiej publiczności to również wystawy pokazujące to, co w polskiej architekturze i designie  najcenniejsze, m.in.: meble Oskara Zięty, nagradzane budynki autorstwa Roberta Koniecznego i pracowni KWK Promes, obiekty wyróżnione przez SARP tytułem „Architektury Roku Województwa Śląskiego 2015 i Najlepszej Przestrzeni Publicznej Województwa Śląskiego 2016, a także prace nagrodzone w konkursach katowickiego oddziału SARP w ostatnich latach. 

W strefie targowej 4 Design Days przewidziano wystawy i prezentacje użytecznych, designerskich produktów, ekspozycje ponad 200 wystawców i marek takich jak: Abet Laminati, Aquaform, Besco, Bozza Concept‘ n Design, Cobu Design, Concreate, Dako, Deante, Ferro, Intercasa, Internorm, Maxfliz, Mikomax, Noti, Nowy Styl Group, Paged Meble, Paradyż, Pepe Design, Piu Design, Roca, Rust Mebel, Vigo Meble.

W ramach dni otwartych 4 Design Days odbędą się również targi SILESIA BAZAAR Dizajn vol. 3., w ramach których swoje produkty wystawi kilkudziesięciu projektantów i producentów niezależnego polskiego dizajnu. Podczas targów będzie można oglądać i kupować m.in. meble, dodatki do domu (oświetlenie, tekstylia, dekoracje), a także oryginalną biżuterię. Przewidziano również strefę dla wyjątkowych kolekcji i akcesoriów modowych. Nie zabraknie stoisk i wystaw młodych projektantów z Akademii Sztuk Pięknych oraz Szkoły Wnętrz i Przestrzeni Krakowskich Szkół Artystycznych. Swoją mini strefę będzie miało również Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej.

Dni Otwarte w Międzynarodowym Centrum Kongresowym odbędą się w godzinach 10.00-18.00. Bilety wstępu kosztują 5 zł/os., rodzinny – 10 zł. Można je zakupić poprzez stronę www.ticketpro.pl oraz na miejscu.

W pierwszej edycji 4 Design Days wzięło udział ponad 3,5 tys. gości biznesowych. Ekspozycje ponad 100 producentów mebli i wyposażenia wnętrz oraz targi dizajnu niezależnego odwiedziło w tym czasie blisko 20 tys. osób. Współgospodarzem II edycji wydarzenia jest miasto Katowice.

 

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl