Wystawa, której wernisaż odbędzie się 25 kwietnia, przypada w dwudziestą rocznicę głośnej Pustynnej Burzy z 1994 roku, która w katowickiej galerii BWA zgromadziła dzieła wybitnych twórców. Jednym z nich był Andrzej Szewczyk, który stał się patronem.
O powstawaniu i ginięciu. Jego twórczość odwołująca się do znaku, jako prapoczątku formowania się języka, staje się punktem wyjścia dla pozostałych artystów, którzy w swoich realizacjach podejmą próby przepracowania napięcia pomiędzy kulturami oralnymi i piśmiennymi. Według antropologów kwestia ta pozostaje kamieniem milowym kultury. Wejście w obszar alfabetu i pisma spowodowało znaczną zmianę mentalności, konceptualizowania świata, wpisanie się w przyczynowo-skutkowe myślenie linearne zaprogramowane przez sam układ liter.
Z drugiej strony pozostawanie w obrębie kultury oralnej, gwarantowało plemionom istnienie wspólnoty jako wartości nadrzędnej, w której wszelkie umiejętności, historia i tradycje przekazywane były na drodze bezpośrednich relacji.
kuratorzy: Jan Trzupek i Marta Lisok
Artystki i artyści biorący udział w wystawie:
Ewa Axelrad
Piotr Bosacki
Bartek Buczek
Dorota Buczkowska
Pavlína Fichta Čierna
Zdena Kolečková
Denisa Lehocká
Little Warsaw
Grupa Rafani
Iza Tarasewicz
Andrzej Szewczyk