Śląskie Trendy

Urodziny Miasta Kocham Katowice

Katowice po raz pierwszy będą obchodzić rocznicę nadania praw miejskich jako Miasto Muzyki UNESCO. Dlatego program tegorocznych Urodzin Miasta będzie bardzo międzynarodowy.

9 września 2016, godz. 20.00, sala koncertowa NOSPR

Henryk Mikołaj Górecki – Koncert na klawesyn i orkiestrę smyczkową op. 40

Henryk Mikołaj Górecki – IV Symfonia „Tansman Epizody” op. 85

Ostatnia, niedokończona przez artystę symfonia Henryka Mikołaja Góreckiego zabrzmi w wykonaniu artystów Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. IV Symfonia „Tansman Epizody” powstała za namową Andrzeja Wendlanda, dyrektora Międzynarodowego Festiwalu im. Aleksandra Tansmana w Łodzi. Henryk Mikołaj Górecki ją ukończył, jednak śmierć kompozytora przerwała pracę nad instrumentacją. Dopiero po kilku latach zakończył ją jego syn, Mikołaj Górecki. Prawykonanie odbyło się w Londynie w 2014 roku. W Polsce usłyszeliśmy ją po raz pierwszy rok później w Łodzi, a chwilę potem w Katowicach.

Wcześniej zabrzmi Koncert na klawesyn i orkiestrę smyczkową op. 40. Solistą będzie Piotr Orzechowski ‘Pianohooligan’. NOSPR poprowadzi  Alexander Liebreich.

„IV Symfonia to praca ambitna, hipnotyczna i dość poruszająca, przypomina medytację Góreckiego nad mnogością stylów, które przyjmował i rozwijał w ciągu swojej długiej i udanej kariery” pisał po prawykonaniu Ben Lawrence w The Telegraph.

Bilety do nabycia w kasie NOSPR (od 1 września) i na nospr.org.pl (od 16 sierpnia).

10 września 2016 (sobota)
Scena Miasta Muzyki UNESCO, Strefa Kultury, od godz. 16
Wstęp wolny

Les Tambours de Brazza (Kongo), godz. 16.00

To będą pierwsze Urodziny Miasta świętowane po otrzymaniu tytułu Miasta Muzyki UNESCO. Dlatego też na scenie plenerowej zobaczymy m.in. artystów reprezentujących muzykę państw, których miasta należą do Sieci Miast Kreatywnych.

Les Tambours de Brazza to zespół bębniarzy grających na tradycyjnych kongijskich instrumentach. Czerpią z tradycji, ale przenoszą ją w nasze czasy, odważnie sięgając po rap czy reggae. Muzyce bębnów towarzyszą też gitary i głosy. 11 muzyków na scenie to muzyczna potęga. Nieprzypadkowo zostali okrzyknięci najlepszym zespołem na targach muzyki świata Womex w 2013 roku.

 

La Chiva Gantiva (Kolumbia), godz. 17.30

Bogota, stolica Kolumbii, to jeden z najstarszych członków Sieci Miast Kreatywnych. Zespół La Chiva Gantiva, poprzez swoich założycieli, sięga korzeniami do tego kraju w Ameryce Południowej.

Ich muzyka to „jeden z najlepszych leków antydepresyjnych”, a na estradę wprowadzają zaraźliwy nastrój karnawału. Zespół stworzyła trójka kolumbijskich studentów w Belgii. Wkrótce dołączyli do nich muzycy z innych krajów, a instrumentarium wzbogaciło się m.in. o gitary, klarnet i saksofon. Z tego zderzenia różnych kultur powstał unikalny styl muzyczny będący mieszanką rytmów afrokolumbijskich z rockiem, afrobeatem i funky. Ta egzotyczna mieszanka stylów, swoją wybuchową energią otwarła La Chiva Gantiva drogę do wielu największych festiwali w Europie.

Yemen Blues (Izrael), godz. 19.00

Uwielbiany przez polską publiczność zespół z Izraela. Wiele razy gościli w naszym kraju na najlepszych festiwalach, wszędzie zachwycając swoją energetyczną fuzją muzyki Bliskiego Wschodu z muzyką funky, bluesem i rockiem. Najbliżej ich zainteresowań są jednak dźwięki z Jemenu, gdzie spotykają się ze sobą kultura muzułmańska, chrześcijańska i żydowska. „Mówiąc wprost, to teraz jeden z najbardziej ekscytujących zespołów world music” pisał o nich Time Out Chicago. Także najlepszy zespół na targach Womex w 2010 roku.

KROKE i Anna Maria Jopek, godz. 20.30

Najjaśniejsza gwiazda tegorocznych Urodzin Miasta, Anna Maria Jopek, we współpracy z krakowskim zespołem KROKE.

Anna Maria Jopek nagrywa i koncertuje na całym świecie z najważniejszymi postaciami muzyki naszych czasów (m.in Pat Metheny, Youssu’n Dour, Bobby McFerrin, Branford Marsalis czy Nigel Kennedy). Wystąpiła na najbardziej prestiżowych scenach świata, takich jak Carnegie Hall, Hollywood Bowl czy Royal Festival Hall. Sprzedała milion płyt, ale najbardziej ceni sobie kameralistykę i scenę blisko ludzi.

Styl KROKE jest trudny do jednoznacznej oceny stylistycznej. Autorska muzyka artystów przywołuje wpływy wielu kultur, głosy przeszłości – odwołując się do tradycyjnej muzyki i przeszłości – posługując się nowatorskimi środkami w kształtowaniu formy i kolorystyki.

Ich wspólny projekt muzyczny to niepowtarzalna fuzja muzyki klezmerskiej, jazzu, muzyki klasycznej, a nawet elektronicznej.

11 września 2016 (niedziela)

Kingston VibeS in Katowice, Sala koncertowa Katowice Miasto Ogrodów, godz. 19.30

Jamajskie wibracje dla Katowic prosto z Kingston. Dzięki współpracy Katowic i Jamajki w ramach Sieci Miast Kreatywnych UNESCO, na Urodziny Miasta odwiedzi nas grupa jamajskich muzyków na czele z Peterem Ashbournem, prawdziwym człowiekiem renesansu jamajskiej muzyki. Kompozytor, autor piosenek, dyrygent, aranżer, ale przede wszystkim niezrównany pianista. Za wkład w rozwój muzyki swojego kraju został nawet wyróżniony państwowym odznaczeniem. W Katowicach wystąpi ze swoim zespołem Ashes.

Wiodącym głosem projektu będzie Duane Stephenson. Ten znany na scenie reggae od ponad 10 lat wokalista zaliczany jest do nurtu muzyki korzeni, a jego płyty trafiają regularnie na szczyty list przebojów magazynu Billboard. Muzyczny skład reprezentacji z karaibskiej wyspy zamyka jamajsko-włoski duet The King Stones, tworzony przez wokalistkę Gabriellę Rehnovatię oraz gitarzystę Samuele Viviana. Zapowiada się reggae w najlepszym wykonaniu z samej kolebki tego rozbujanego gatunku.

Bilety w cenie: 15 zł (normlany), 10 zł (studenci, posiadacze katowickiej Karty Aktywnego Seniora 65+) i 5 zł (dzieci do lat 10) do nabycia w sieci ticketportal.pl (m.in. punkt sprzedaży w siedzibie Miasta Ogrodów), ticketpro.pl (m.in. salony Empik i sklepy Media Markt oraz Saturn) i kupbilecik.pl

Ensemble Les Sauvages, Kościół Św. Anny (Katowice Nikiszowiec), godz. 18

Zespół Ensemble Les Sauvages tworzą trzy utalentowane, młode artystki – studentki oraz absolwentki prestiżowych polskich i zagranicznych uczelni muzycznych. Sopranistkę Paulinę Horajską, lutnistkę Magdalenę Stefanowicz oraz klawesynistkę Magdalenę Bąk łączy przyjaźń  oraz wspólne zamiłowanie do muzyki dawnej. Każdy ich koncert to muzyczny spektakl, dający publiczności możliwość poznania kulturowej spuścizny dawnej Europy, podczas którego muzyka jest przeplatana opowieściami o instrumentach, kompozytorach i ich dziełach.

Wstęp wolny (Bezpłatne wejściówki do odbioru w parafii kościoła Św. Anny, w Muzeum Historii Katowic w Nikiszowcu i Centrum Informacji Turystycznej na katowickim Rynku).

Więcej informacji znaleźć można na stronie Miasto Ogrodów.

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl