Śląskie Trendy

Unikato ma brata

Wielokrotnie nagradzany wielorodzinny budynek Unikato pracowni KWK Promes ma młodszego brata. Balidomb stanął w katowickiej dzielnicy Dąb. Na pierwszy rzut oka jest niezwykle podobny do swojego poprzednika. Widać jednak istotne różnice.


Baildomb to budynek, w którym kontekst jest kluczowy, zarówno ten architektoniczny, jak i społeczny. Powstał w dzielnicy Dąb omijanej dotąd szerokim łukiem przez inwestorów, którzy nie odnaleźli w tym miejscu potencjału sprzedażowego. Dzielnica ma chaotyczną zabudowę.

– Zauważyliśmy w tym chaosie pewne regularności – wszystkie budynki bez wyjątku otoczone są rozmaitymi ogrodzeniami, czy same w połączeniu z murami tworzą zamknięte podwórka. Cała okolica jest posklejana z różnych, często niepasujących do siebie elementów – czytamy w opisie.

Jak wyjaśniają architekci z KWK Promes, główna idea budynku opiera się właśnie na tym bogatym zróżnicowaniu dzielnicy.

– Postanowiliśmy zebrać z okolicy najczęściej występujące typologie i złożyć z nich wertykalną strukturę. Dzięki temu wszyscy mieszkańcy mogą cieszyć się równym dostępem do światła dziennego i mają zapewniony widok na pobliski park – opisują architekci.

Budynek na żywo zobaczyć można w Katowicach, przy ul. Złotej.

fot. Juliusz Sokolowski/ KWK Promes

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl