Śląskie Trendy

Udane i mniej udane zmiany wokalistów w polskich zespołach

Zmiana wokalisty zespołu nie jest niczym szczególnym. Podobną decyzję podjęło wiele zespołów – zarówno w Polsce, jak i na świecie. Kto zmieniał wokalistów najczęściej i czy taki zabieg nie zakończył ostatecznie kariery muzycznej całego zespołu?


Ich Troje – a wokalistek co nie miara

Pierwszą wokalistką pop-rockowego zespołu Ich Troje była Magda Femme, żona Michała Wiśniewskiego, frontmana grupy. Razem z Jackiem Łągwą tworzyła zespół i śpiewała w nim przez 6 lat, zanim zdecydowała się na odejście i rozpoczęcie kariery solowej. To wraz z pierwszą wokalistką Ich Troje wylansowało przebój „A wszystko to … (Bo Ciebie kocham)”. Bilety na koncerty zespołu sprzedawały się wówczas nieźle, ale prawdziwy jego rozkwit nastąpił dopiero po odejściu Magdy Femme. Powróciła ona na krótko do zespołu w 2006 roku, biorąc udział w zorganizowanej z okazji 10-lecia zespołu trasie koncertowej.

Największy rozgłos i szczyty popularności Ich Troje zdobywało z drugą wokalistką – Justyną Majewską. Nie była ona w żadnym stopniu prywatnie związana z liderem grupy. Piosenkarka nagrała z Ich Troje płyty „Ad. 4” oraz „Po piąte… a niech gadają”. Oba albumy zyskały w błyskawicznym tempie tytuł diamentowych płyt. Majewska zrezygnowała z występów z zespołem w 2003 roku, argumentując swoją decyzję tym, że jest wyczerpana po częstych koncertach. Bilety Empik sprzedawał na nie na pniu, a na każdym zjawiały się tysiące fanów grupy.

Na krótko Justynę Majewską w Ich Troje zastąpiła Ellie Mücke. Niemka nie śpiewała jednak długo w Ich Troje. Później do grupy dołączyła Anna Świątczak, wokalistka wybrana do zespołu w toku przesłuchań. Nagrała ona trzy płyty z Ich Troje i wzięła udział w Konkursie Eurowizji. Prywatnie była trzecią żoną Michała Wiśniewskiego. Zarówno małżeństwo piosenkarzy, jak i grupa rozpadły się. Ich Troje zmuszone zostało poszukać nowej wokalistki.

Została nią Jeanette Vik. Później wokalistką była Justyna Panfilewicz, wypatrzona przez Michała Wiśniewskiego w programach telewizyjnych „The Voice of Poland” oraz „Bitwa na Głosy”. Bilety na Empikbilety na koncerty Ich Troje obecnie pojawiają się rzadko. Grupa straciła na popularności, a sam Michał Wiśniewski popadł w poważne kłopoty finansowe.

Pięć wokalistek Varius Manx

Kiedy Varius Manx rozpoczynało karierę, nikt nie przypuszczał, że w ciągu kilku lat o bilet na koncert tej grupy fani będą się bić. Bilety Empiksprzedawał na kolejne występy w ramach tras koncertowych zespołu bardzo szybko. Niestety, ale popularność jest zmienna, a gorsze czasy nie ominęły również i Varius Manx.

Zespół zasłynął dzięki znakomitej wokalistce Anicie Lipnickiej. To z nią nagrał takie hity jak „Piosenka księżycowa”, „Pocałuj noc” czy „Zabij mnie”. Lipnicka śpiewała z Varius Manx przez około 3 lata, a później ich drogi się rozeszły. Wokalista zrobiła solową karierą, a w zespole pojawiła się nowa twarz. Na miejsce Lipnickiej zaangażowano Kasię Stankiewicz, wypatrzoną w „Szansie na Sukces”. Występowała w zespole od 1996 roku, a później również i ona zapragnęła robić karierę solową, ale szybko się ona zakończyła. Obecnie nie występuje na scenie muzycznej.

Po Kasi Stankiewicz do Varius Manx dołączyła Monika Kuszyńska. Z tą wokalistką związana jest przykra historia. Kiedy wraz z założycielem grupy, Robertem Jansonem, jechała na koncert w 2010 roku, mieli wypadek. Najbardziej poszkodowana była Kuszyńska, która w wyniku doznanych obrażeń straciła władzę w nogach.

Po Monice Kuszyńskiej do zespołu zaangażowano Annę Józefinę Lubieniecką, a po niej Edytę Kuczyńską, która do tej pory śpiewa z zespołem Varius Manx. Pomimo zmian wokalistek, Varius Manx ma się dobrze. Koncertuje, a fani zainteresowani usłyszeniem na żywo przebojów grupy mogą kupić bilety Empik na stronie empikbilety.pl.

Przykład Blue Cafe

Wokalistka zmieniła się także w zespole Blue Cafe. Najpierw z zespołem śpiewała Tatiana Okupnik. Później ich drogi się rozeszły, a miejsce Tatiany zajęła Dominika Gawęda. Okazało się to bardzo dobrym wyborem dla muzycznej przyszłości Blue Cafe, ponieważ cały czas nagrywa nowe piosenki, które znajdują się często u szczytów list przebojów. W 2018 roku zespół Blue Cafe obchodził 20-lecie istnienia. Wystąpił między innymi w Sopocie.

Na stronie Empikbilety można kupić bilety na event, jakim jest trasa koncertowa grupy, zorganizowana w związku z okrągłym jubileuszem. Trasa „Double Soul Tour” zaplanowana została na okres od 29 września do 30 listopada. Blue Cafe wystąpi w takich miastach jak Wrocław, Łódź, Szczecin, Kraków i Toruń. Na trasę Blue Cafe Empik bilety ma w sprzedaży ciągłej. Warto wcześniej kupić bilet na koncert, ponieważ występuje wysokie zainteresowanie tym wydarzeniem.

Ich Troje, Varius Manx i Blue Cafe to nie jedyne polskie zespoły, które zdecydowały się na zmianę wokalistki lub zmiana ta została wymuszona przez odejście z zespołu jednego z członków. Podobne kroki wykonało Myslovitz czy zespół Łzy, z różnym skutkiem

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl