Śląskie Trendy

Tiki Bar z recyklingu – design szczęśliwej Polinezji w sercu Śląska

Czy możliwe jest przywołanie we własnym ogrodzie klimatu polinezyjskich plaż i tiki barów, serwujących egzotyczne drinki, bez ocierania się o kicz? Wszystko wskazuje na to, że tak – a dowód na tę tezę cieszy oko na jednej z gliwickich działek rekreacyjnych.


Konstrukcja gliwickiego tiki baru wykonana według projektu pracowni DesignOff Mariusz

Kuźniak  www.designoff.com.pl, złożona jest z plastikowych ażurowych palet transportowych. Zwieszony z sufitu barowy stół to paleta pokryta płytą OSB. Zasiąść do niego można na hokerach, które powstały z pomalowanych na czarno metalowych beczek. Podłoga wyścielona jest plastikową okładziną, a nad barem, w aluminiowym profilu pulsują kolorowe światła led.

Ciekawym elementem nadającym temu miejscu skromnej elegancji jest złocona rama, w którą włożona została tablica z kredowym napisem “Tiki bar”. Napis ten nie pozostawia wątpliwości, w jakim miejscu się znajdujemy.

Architekt zadbał także o detale, które są nieodłącznym elementem takich lokali. Drinki – być może najpopularniejsze w tiki barach Mai Tai i Zombie – podawane są w szklankach z wizerunkiem boga Tiki. Jego postać odnaleźć można również w totemie, o nieco przerażających, świecących ledami oczach.

Skąd pomysł na organizację w ogrodzie takiego właśnie miejsca? Jak wyjaśnia architekt – z zainteresowania surfingiem, z miłości do plaż i z chęci uchwycenia klimatu kipiących szczęściem egzotycznych wysp Polinezji.

Jako pierwszy podjął się tego Don the Beachcomber, który w 1933 roku zaszczepił ideę i styl tiki baru w Hollywood. Za nim poszli kolejni wizjonerzy, dzięki którym w latach 60. na całym świecie było już kilkadziesiąt takich barów.

W ślad za komercyjnymi barami tiki, na fali ich popularności, zaczęły powstawać także prywatne, przydomowe konstrukcje o takim charakterze. Jedną z nich jest właśnie gliwicki tiki bar, autorstwa pracowni DesignOff Mariusz Kuźniak. www.designoff.com.pl

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl