Śląskie Trendy

TEKSTY RIEDLA, KTÓRE PODBIŁY SERCA MILIONÓW 

Są takie muzyczne postacie, których złożona historia i ogromna charyzma zagwarantowały stałe miejsce w sercach fanów. Ryszard Riedel jest doskonałym przykładem tego typu artysty. Jego nietuzinkowy, barwny charakter zupełnie nie przystawał do PRL-owskiej rzeczywistości i efektem tego napięcia była liryczna i muzyczna twórczość.


W tym roku przypada 25. rocznica odejścia Ryśka. Jego syn, Sebastian Riedel, razem z zespołem Cree oraz Orkiestrą Kameralną Tomka Szymusia podczas trzech wyjątkowych koncertów wykona najsłynniejsze przeboje, w nowych aranżacjach, Ryszarda Riedla i grupy Dżem. To wyjątkowe wspomnienie twórczości legendarnego wokalisty usłyszymy już 30 listopada we wrocławskiej Hali A2, 7 grudnia w łódzkiej Wytwórni oraz 13 grudnia w Katowicach w MCK. Przypominamy krótkie historie kilku wyjątkowych tekstów kultowego artysty, które są kanonem polskiej muzyki blues rockowej, które dla odbiorców, fanów stały się częścią historii ich życia.

WHISKY
Utwór pierwszy raz ukazał się na podwójnym singlu zespołu Dżem “Paw/Whisky”. Był to pierwszy singiel w historii grupy i “Whisky” z czasem stało się jednym z jej najbardziej rozpoznawalnych utworów. Tekst niewątpliwie inspirowany jest klimatem westernów (o czym mówi nam imię podmiotu lirycznego – Billy – i typowo amerykański alkohol, jako jego ulubiona towarzyszka życia). Ryszard wykorzystując szablon Dzikiego Zachodu jako krainy wolności, chciał wyrazić swoją potrzebę tej wartości i niedopasowanie do otaczającej go rzeczywistości.

NAIWNE PYTANIA
“W życiu piękne są tylko chwile” to być może najsłynniejszy wers napisany przez Riedla. I może też najważniejszy i najbardziej oddający cały charakter jego twórczości – przecież to ta sentencja została wyryta na jego nagrobku. Chociaż, co ciekawe, to ponoć nie on bezpośrednio jest autorem tych słów. Słynna historia mówi o tym, że jako małe dziecko miał zapytać swojej mamy, czy była kiedyś naprawdę szczęśliwa. W odpowiedzi usłyszał właśnie to zdanie. Zdanie, które zmieniło całe jego życie.

LIST DO M.
Za jej tekst odpowiadają Ryszard Riedel i Dorota Zawiesienko. Adresatką piosenki jest mama Ryśka, którą lider Dżemu pragnął przeprosić za wszystkie swoje błędy i opowiedzieć jej o swoim zwątpieniu wiary – ”Widzisz mamo, wyobraziłem sobie, że, że nie ma Boga, nie ma, nie”. To chyba najbardziej wzruszająca piosenka Dżemu i osobiste wyznanie ze strony lidera zespołu.

WEHIKUŁ CZASU
Być może najbardziej znany hit z wielkiego zbioru kultowych utworów Dżemu. Ostatnio zrobiło się o nim jeszcze głośniej z powodu coveru wykonanego przez Metallicę na koncercie w Krakowie. Tekst do tego utworu, napisany przez Ryśka, wyraża tęsknotę za minionymi chwilami i złotą epoką hippisów (która na świecie skończyła się wcześniej, niż w Polsce rozkwitła – dlatego właśnie magazyn Rolling Stone nazwał Riedla “ostatnim hippisem naszych czasów”). Wers piosenki “kwiatek do lufy wetknie im ktoś” jest wyraźnym nawiązaniem do ruchu Flower Power, którego członkowie podczas marszu na Pentagon włożyli kwiaty do luf strzegących bazy żołnierzy.

To tylko mała część z pokaźnego dorobku tekstów Ryszarda Riedla. Wiele z nich będzie można usłyszeć już niedługo w wydaniu jego syna, Sebastiana wraz z zespołem Cree i Kameralną Orkiestrą Tomka Szymusia. Trzy koncerty Riedel 4 Riedel odbędą się: 30 listopada we wrocławskim A2, 7 grudnia w łódzkiej Wytwórni i 13 grudnia w katowickim MCK. Bilety na wydarzenia Riedel 4 Riedel można nabyć za pośrednictwem strony eventim.pl.

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl