19 września nastąpiła trzecia odsłona wystawy magicznego realizmu i nadrealizmu, czyli Magical Dreams III. To wydarzenie miało miejsce w Beskidzkiej Galerii Sztuki w Szczyrku, gdzie sześć lat temu, jej właściciele rozpoczęli przygodę z magicznym realizmem, kierunkiem sztuki, wówczas trochę zapomnianym i zepchniętym na margines życia kulturalnego. Niesłusznie, bo nadrealizm cieszy się niesłabnącym powodzeniem wśród artystów, nie tylko malarzy, ale również w innych formach sztuki: ceramika, szkło, rzeźba i metaloplastyka. Można również mówić o polskiej szkole magicznego realizmu, ponieważ polscy artyści są bardzo dobrze znani w kręgach odbiorców i kolekcjonerów.
O tym mogliśmy się przekonać na wernisażu Magical Dreams III, który przyciągnął do Szczyrku, mimo niepewnej pogody, około 400 osób. Na otwarcie przyjechało również 16 artystów z 33 uczestniczących w wystawie, w tym kilku z Niemiec, Austrii i Włoch. W otwarciu wystawy wziął również udział burmistrz Szczyrku, jako jego patron oraz przedstawicielka Starosty Powiatu Bielskiego, drugiego zresztą patrona wystawy. Trzecim jest burmistrz Pragi Południe M. St. Warszawa, ale z nim spotkamy się na kolejnej odsłonie wystawy, 9 stycznia 2016 r. w Centrum Promocji Kultury w stolicy.
W ocenie artystów oraz uczestników wernisażu, towarzyszących nam od 2011 r., czyli od pierwszej edycji wystawy, organizacja jej trzeciej odsłony, wyróżnia się wysokim profesjonalizmem wszystkich jej stron: czyli artystów, będących w czołówce nadrealizmu i magicznego realizmu, nie tylko europejskiego oraz bardzo dobrej ekspozycji ponad 80 dzieł, które przyjechały na wystawę, a nad którą czuwała jej kurator, Barbara Bator. Zawieszenie i ustawienie tylu wspaniałych dzieł na 150 m kw. jest nie lada ekwilibrystyką wystawienniczą, ale chyba się udało, bo wystawa mocno oddziałowuje na odwiedzających i nie ma nikogo, kto by przeszedł koło niej obojętnie. Same obrazy, szkło artystyczne i mataloplatyka, które w większości były malowane i wykonywane właśnie na Magical Dreams III, posiadają niezwykle wysoki poziom artystyczny i merytoryczny. Obok artystów, cieszących się dużym splendorem i uznaniem, zostali również zaproszeni artyści młodzi, wkraczający na ścieżki artystycznej przygody, ale z fantastycznymi pomysłami na swoją twórczość.
Wernisaż wystawy, jak zresztą jest to w tradycji, został wzbogacony też o występy artystyczne, tym razem Katarzyny Bator (fortepian) i Rafła Gluzy (skrzypce, trombita). Całość otwarcia spieli w klamrę narracyjno-tłumaczeniową, również K. Bator i Jakub Goudyn, jeden z najlepszych wodzirejów w Beskidach.
Wszystkie dzieła z wystawy Magical Dreams III można ogladać na stronie www.magical-dreams.pl, gdzie również znajdują się krótkie biografie ich twórców oraz informacje o wystawach MDIII w kolejnych miastach. Do zakupienia jest również album wystawy.
A jego bohaterami są:
Angerer der Ältere (D), Karol Bąk (PL), Kathrina S. Baumgartner (D), Claus Brusen (DK), Bronisław Giefert (PL), Igor Grechanyk (UA), Peter Gric (A), Mariola Jaśko (PL), Jarosław Jaśnikowski (PL), Joseph Kaliher (USA), Marcin Kołpanowicz (PL), Alen Kopera (IRL), Jarosław Kukowski (PL), Rick Lelieveld (NL), Jacek Lipowczan (D), Micha Lobi (RUS), Jose Parra (MEX), Graszka Paulska (PL), Lech Pierchała (PL), Leo Plaw (D), Otto Rapp (D), Fabrizio Riccardi (I), Tim Roosen (B), Iskren Semkov (CH), Zbigniew Seweryn (PL), Leszek Sokół (PL), Liba W. Stambollion (F), Józef Stolorz (PL), Dariusz Ślusarski (PL), Roch Urbaniak (PL), Adam Widełka (PL), Krzysztof Wiśniewski (PL), Mariusz Zdybał (PL).
Mirosław Bator