Śląskie Trendy

Sztuk krocie w namiocie! Trzeci weekend Uliczników

Jeśli pogoda miałaby się zepsuć, to najlepiej podczas trzeciego festiwalowego weekendu – tego w namiocie. Startuje w piątek wieczorem (15 lipca) w Parku Chopina, a kolejne dni to spektakle rozpoczynające się od godz. 17:00 co półtorej godziny. Ze względu na ograniczoną pojemność jurt, konieczne będą darmowe wejściówki. Ale warto je zarezerwować! Oprócz teatru, będzie kino, koncerty, warsztaty i bazar etno.

Na ulicznej scenie zobaczymy gospodarzy – Muzikanty pod wodzą Piotra Chlipalskiego (w pozostałych rolach Jacek i Marcin Dzwonowscy) zaprezentują premierę „Objazdowe Nieme Kino” (piątek 18:30 i 20:30, sobota/niedziela 18.15, 20.45). Namiot kinematograficzny, rodem z zaklętego lunaparku, proponujący widzom szeroki przekrój kina światowego. Od pierwszych filmów niemych, przez horror, western, współczesne kino akcji, aż po science-fiction – wszystkie filmy w tym objazdowym kinie mają jednak jeden mankament – nie mają dźwięku. Trzech Operatorów – wynalazców, grając na wszystkim, co wpadnie im w ręce, generuje na żywo nie tylko muzykę filmową, ale i dialogi, odgłosy, a nawet (od czasu do czasu) efekty specjalne. Obraz filmowy przenika się z rzeczywistością, a szalone trio sięga od prawdziwych, odrobinę nadgryzionych zębem czasu instrumentów (smyczkowych, szarpanych, dętych, elektronicznych) po własne autorskie konstrukcje i przedmioty życia codziennego. Na żywo, w towarzyszeniu projekcji i elementów scenicznego mappingu, z wykorzystaniem technik live loopingu, zaangażowanej publiczności i całego wiaderka mikrofonów.

W drugim namiocie postaci doskonale znane na polskiej scenie muzycznej, Teatr Rodziny Hałasów (sobota/niedziela 17:00 i 19:30). Rodzinne przedsięwzięcie, któremu przewodzi jeden z weteranów, ale i największych autorytetów polskiej sceny muzyki etnicznej, folkowej, tradycyjnej.

halasjacek

„Dzieło niezwykłej urody w wykonaniu sześcioosobowej rodziny Hałasów. Zobaczcie a słowo teatr nabierze w waszych głowach unikalnego brzmienia…”

„Zegar bije” to spektakl wywiedziony z tradycji wędrownego przedstawienia granego od wsi do wsi, od człowieka do człowieka. Czułego na reakcję widza i dla widza czułego. Każda scena to nowa historia, grana na tle wyszywanek, przetykana muzyką i dźwiękonaśladowczą narracją wykonywaną „na uszach” widza – by go oczarować, porwać w świat wyobraźni ludycznej, prostej, pełnej smaku i bezpretensjonalności.

zegar-bije-www

Dzieciakom, zaanimowanym i rozbawionym po warsztatach żonglerskich Hapijama Fun Art swoje historie przedstawi charyzmatyczna Parparusza z Wędrownej Wytwórni Zdarzeń (sobota/niedziela godz. 16:00, Park Chopina). Bajki, legendy, opowieści są wspaniałym narzędziem nie tylko zabawy, ale też – a może przede wszystkim – edukacji kulturowej. Poprzez historie, które sami uwielbiamy, pokazujemy dzieciom bogactwo kulturowe świata, budujemy ich ciekawość i otwartość, wrażliwość wobec odmiennych obyczajów, a także pomagamy im uświadomić sobie kim są i skąd pochodzą. Parapuszę spotkamy także w sobotę w samo południe w Centrum Handlowym FORUM wraz z festiwalowo-ulicznikową ekipą Lufcik na Korbkę – zainaugurują tam Scenę FORUM. Tak oto łapiemy się za ręce z naszym mecenasem.

IMG_9536

Poza tym, Przystanek Śniadanie, nauki cyrkowe w wykonaniu Hapijama, ETNOBAZAR i sztrikowanie na polanie wielkiego namiotu – będzie pysznie, folkowo i warsztatowo. Mocno wakacyjnie.

(darmowe wejściówki do odebrania w GCOP, ul. Studzienna 6, rezerwacje: 32 775 20 53 lub przez aplikację na telefony TAURON FAN)

Pełny program pod adresem www.ulicznicy.pl

www.facebook.com/ulicznicy/

[publikacja 14 lipca 2016]

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl