Śląskie Trendy

Synchronie II w Galerii Bielskiej BWA

Wystawę najnowszych prac malarskich wrocławskich artystów – Andrzeja Głuszka i Jerzego Głuszka oglądać można do 29 stycznia w Galerii Bielskiej BWA. Pierwszą odsłonę wystawy „Synchronie” zorganizowała w sierpniu 2016 roku Galeria Miejska we Wrocławiu.

– Wystawa prac braci bliźniaków, których malarstwo – mimo stosowania całkowicie odmiennych środków wyrazu – w jakiś sposób zdradza pewne cechy wspólne ich twórców. Andrzej jest abstrakcjonistą, maluje duże wielobarwne obrazy; prace Jerzego są mniejsze, przedstawiające, często figuratywne, poetyckie, lekko surrealizujące. U Andrzeja odnajdujemy inspiracje muzyczne, u Jerzego – literackie. Andrzej maluje akrylem na płótnie, Jerzy – temperą i pastelami na papierze. Obydwóch fascynuje kolor, subtelnie zestawiają niezwykłe odcienie błękitów, różów, szarości – zaprasza Agata Smalcerz, dyrektor Galerii Bielskiej BWA.

Andrzej i Jerzy Głuszkowie urodzili się 4 marca 1956 roku we Wrocławiu (Andrzej przyszedł na świat jako pierwszy); obaj są absolwentami Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (obecna Akademia Sztuk Pięknych) – dyplom z malarstwa zdobyli w pracowni prof. Konrada Jarodzkiego (Jerzy w 1981, Andrzej w 1982 roku). Już jako studenci organizowali wydarzenia artystyczne z pogranicza happeningu, performansu i teatru. Założyli formację muzyczną Chirurgia Plastyczna, współwydawali pisma alternatywne „Luxus” i „Głuszec”. Od lat dziewięćdziesiątych skupiają się na tradycyjnych mediach: malarstwie, rysunku, ilustracji i projektowaniu.

Andrzej Głuszek zajmuje się malarstwem oraz aranżacją wnętrz z wykorzystaniemmalarstwa iluzyjnego i innych technik dekoratorskich.Jest autorem dziewięciu wystaw indywidualnych. Uczestniczył między innymi w takich zdarzeniach artystycznych jak: Festiwal Malarstwa Współczesnego w Szczecinie, Ogólnopolski Konkurs Malarstwa „Bielska Jesień” w Bielsko-Białej, Międzynarodowy Jesienny Salon Sztuki w Ostrowie Świętokrzyskim. Jerzy Głuszek także zajmuje się malarstwem, aod 2005 roku przedewszystkim ilustracją artystyczną i grafiką satyryczną.Autor 16 wystaw indywidualnych w Polsce (Warszawa, Wrocław,Kraków) i za granicą, m.in. w Göteborgu, Oslo, Trydencie, Monachium i Kruishoutem (Belgia). Wielokrotnie nagradzany za malarstwo i projekty plakatów. Laureat wielu nagród w dziedzinie rysunku satyrycznego. Członek jury międzynarodowych konkursów satyrycznych.

foto-1_rose-jazz-reflex_2016

Podczas wernisażu będzie miało miejsce zdarzenie artystyczne z udziałem muzyków:Piotra Wojtasika (trąbka) i Kingi Głyk (gitara basowa) oraz aktorki Anny Rakowskiej.Piotr Wojtasik otrzymał w 2008 roku jedną z najważniejszych nagród muzycznych w Polsce– Fryderyka. Anna Rakowska w 2016 roku zdobyła Grand Prix festiwalu MONOart w Oleśnicy poświęconego współczesnym formom monodramu. Kinga Głyk jest 19-letnią, utalentowaną basistką, która wystąpiła już na ponad 100 koncertach i wydała dwie płyty.

foto-2_are-you-going-with-me

Wystawę malarstwa braci Andrzeja i Jerzego Głuszków w górnej sali galerii uzupełnia wystawa ilustracji dla dzieci i plakatów Jerzego Głuszka w kameralnym wnętrzu Klubokawiarni Aquarium (3–29 stycznia 2017)

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl