Śląskie Trendy

Sylwester na bis z Dobrym Wojakiem Szwejkiem

6,7,8 stycznia – w ramach Sylwestra na bis w Teatrze Zagłębia zobaczyć będzie można spektakl „Dobry Wojak Szwejk”, którego premiera miała miejsce zaledwie kilka dni temu – 2 stycznia.

Kiedy samochód arcyksięcia Franciszka Ferdynanda zwalniał przy jednym z sarajewskich mostów, by za chwilę minąć oddającego strzał zamachowca, on siedział prawdopodobnie przy kuflu piwa, opowiadał anegdoty i nie przeczuwał, że już za moment wkroczy na scenę I wojny światowej. Zawsze to miło zwiedzić za darmo jakieś obce kraje – zwykł był mawiać. Być może powiedziałby tak i tym razem.

Ci, którzy go spotkali, mawiali o nim: kretyn, głupek i notoryczny bałwan. On sam o sobie: urzędowo uznany przez nadzwyczajną komisję lekarską za idiotę. Józef Szwejk i jego sposób na życie – głupocie świata przeciwstawić własną głupotę. Z miejsca udawać idiotę. Być może to jedyna skuteczna metoda, by przetrwać horror wojny i absurdy rzeczywistości?

Obsada:

Agnieszka Bieńkowska – Pani z towarzystwa, Inna Paniusia, Kelnerka

Beata Deutschman – Inna Pani z towarzystwa, Burdelmama, Paniusia, Karczmarka

Małgorzata Saniak – Baronowa, Elly, Telegrafistka, Babunia, Baba – DEBIUT SCENICZNY

Michał Bałaga – Kapitan Lukasz, Zakochany Porucznik, Żołnierz, Podchorąży Marek

Aleksander Blitek – Kunert ordynans podporucznika Duba, Kolejarz, Sierżant na posterunku dworcowym, Inny Żołnierz, Żandarm

Kamil Bochniak – Szeregowiec, Pan, Brat babuni, Włóczęga

Grzegorz Kwas – podporucznik Dub, Wachmistrz

Wojciech Leśniak – Szwejk ordynans kompanii

Tomasz Muszyński – sierżant rachuby Vaniek, kapral Fusch, Zawiadowca, Kapral na posterunku dworcowym, Vodiczka

Andrzej Śleziak – Generał jeść srać i spać, Dowódca Garnizonu, Generał serdeńko, Generał inspektor latryn, Łysy Pan, Karczmarz, Rotmistrz

Piotr Zawadzki – Baloun ordynans kapitana Lukasza, Inny Pan, Muzykant, Niemiec, Plutonowy

 

***

Debiut w „Dobrym wojaku Szwejku”

W spektaklu „Dobry wojak Szwejk” Jarosława Haszka na scenie Teatru Zagłębia zadebiutuje Małgorzata Saniak.  Nowa aktorka Teatru Zagłębia jest lublinianką, absolwentką wydziału aktorskiego PWST we Wrocławiu. Zagrała w trzech spektaklach dyplomowych: „Przypadku Klary” w reż. Elżbiety Czaplińskiej-Mrozek, „Lwie na ulicy” w reż. Cezarego Ibera oraz w „Weselu” w reż. Moniki Strzępki.

Tagi:    

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl