Śląskie Trendy

Street Art opanuje Katowice

Między 16 a 25 maja w Katowicach zagości sztuka, która za scenę obrała sobie ulicę. W programie m.in. wystawa typografii, koncerty jazzowe i wycieczki śladem katowickich murali.

Pozostając na obranej ścieżce, Katowice Street Art Festival zaprasza artystów trudnych, prowokujących, działających na marginesie działań ulicznych, ale podejmujących ważne kwestie – zarówno w kontekście samego street artu, jak i przestrzeni miejskiej oraz zmian w niej zachodzących.

W najbliższych dniach czeka nas zatem, m.in.:

16 maja

Koncert otwarcia w Jazz Club Hipnoza, (Plac Sejmu Śląskiego 2, Katowice), godz. 21.

Zagrają Onra, Last Robots oraz Fifti!

TYPOZINE – SUBIEKTYWNY PRZEWODNIK TYPOGRAFICZNY w Galerii Miasta Ogrodów (ul. Stanisława 4), www.typozine.com.

TYPOZINE jest zbiorem fontów, zaprojektowanych przez współczesnych typografów, grafików, fanów liter. Czymś na kształt wzorników czcionek, font booków, czy po prostu subiektywnym przeglądem współczesnej typografii. Drukowany w bardzo limitowanym nakładzie kilkudziesięciu egzemplarzy.

TYPOZINE wspierają typo-plakaty. Chcieliśmy, aby zwolniły literę z jej podstawowego obowiązku informacyjnego. Nie chcemy litery czytać, chcemy ją zobaczyć. Każdy z zaproszonych artystów zaprojektował typo-plakat z wykorzystaniem własnego fontu.

17 maja

Warsztaty Pierwsze Sito, Centrum Zimbardo, (Nikiszowiec), godz. 11

Na pierwszym spotkaniu 17-18 maja będą miały miejsce warsztaty z cyklu „Rower może”. Przygotujcie koszulki i inne materiały, papiery (byle jasne), gdyż ruszymy po Nikiszowcu naszym mobilnym warsztatem sitodrukowym zaprzęgniętym do roweru i będziemy dla Was sitować przygotowane przez nas wzory.

Warsztaty Land Artu, Centrum Kultury Karolinka (Radzionków, pl. Jana Pawła II 2), godz. 10

Warsztaty Land Artu z Pawłem Szeiblem, podczas których zostaną utworzone mini ogródki w kształcie maskotek. Instalacje będą zbudowane z materiałów pozyskanych z recyklingu oraz sadzonek roślin i nasion, a następnie uczestnicy umieszczą swoje prace w przestrzeni Radzionkowa.

Warsztaty w ramach Big Up! Urban session, Nowa siedziba Muzeum Śląskiego – budynek nadszybia, (ul. Dobrowolskiego 1, Katowice), godz. 12

Big up! Urban Session to projekt, w którym spotyka się muzyka, malarstwo, film, taniec i wszystko to, czego możemy doświadczyć w miejskiej kulturze. Program składa się z bezpłatnych warsztatów: filmowych, tanecznych, street art’owych oraz castingów wokalnych, głównym wydarzeniem jest biletowany koncert, z którego połowa zysku zostanie przekazana na rzecz Fundacji Pomocy Dzieciom Ulica z Katowic.

Aby wziąć udział w warsztatach należy przesłać zgłoszenie (imię, nazwisko, wiek, krótkie uzasadnienie udziału w warsztatach oraz ewentualne portfolio) na adres e-mail bartłomiej.polak@miasto-ogrodow.eu do dnia 14.05.2014. Organizator zastrzega sobie prawo odpowiedzi tylko na wybrane zgłoszenia.

Wernisaż wystawy „FALE. Subiektywna historia polskiego strit artu”, Muzeum Śląskie, (al. W. Korfantego 3), godz. 20

„FALE. Subiektywna historia polskiego strit artu” jest pogłębionym i krytycznym spojrzeniem na to czym jest street art z perspektywy jego najważniejszych współtwórców: Mariusza 'M-city’ Warasa i Sławka 'Zbioka’ Czajkowskiego, którzy pełnią tu rolę nie artystów, a kuratorów, tak by wystawa nie była syntetycznym katalogiem dzieł i wyrazistych postaci polskiej sceny street artu, a całościową, egalitarną prezentacją zjawiska.
Założeniem jest by wystawa w ciągle zmieniającej się formie była pokazywana w najważniejszych instytucjach kultury w Polsce.

18 maja

Ciąg dalszy warsztatów Pierwsze Sito i Land Artu

a także

Wycieczka szlakiem murali, powstałych w latach 2011-2013 (start: Galeria Miasta Ogrodów, ul. Stanisława 4) godz. 10

19 maja

Pokaz filmowy „Roadsworth: Crossing the Line”, Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej, (ul. Francuska 12), godz. 19

20 maja

Pokaz filmowy „Sign Painter”, Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej, (ul. Francuska 12), godz. 19

22 i 23 maja

Debata „Rozprzestrzenienie”, Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach, (al. Wojciecha Korfantego 6), godz. 16 – 19.30.

Funkcjonowanie street artu w przestrzeni publicznej wraz z jego jednoczesną (nie)obecnością w zakresie krytyki artystycznej

24 maja

Impreza zamknięcia: Podróż Audiowizualna, INQbator, (ul. Dworcowa 2), godz. 21

Main floor: Audiowizualny projekt vj’ski: Duet STRBPRDTRS + muzyka Ufeckiego

25 maja

Wycieczka rowerowa – nowy szlak, Galeria Miasta Ogrodów, (ul. Stanisława 4), godz. 10

Wycieczka szlakiem murali, powstałych podczas 4. edycji Katowice Street Art Festivalu (2014)

 

 

 

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl