Śląskie Trendy

Stowarzyszenie Motorowodni.pl buduje eko-marinę nad Dzierżnem Dużym

Stowarzyszenie Motorowodni.pl (www.motorowodni.pl) planuje w przyszłym roku budowę mariny nad jeziorem Dzierżno Duże (koło Rzeczyc). Projekt, wykonany przez pracownię DesignOff (www.designoff.com.pl) zakłada utworzenie nowego miejsca do uprawiania sportów i rekreacji motorowodnej. Walorami powstającej mariny mają być zastosowane w niej rozwiązania ekologiczne, z wykorzystaniem recyklingu.

Po pierwsze – industrialny design

Minitawerna, zaplecze warsztatowe oraz magazynowe stanowić będą serce Mariny Rzeczyce. Zbudowana ona zostanie z kontenerów, których uniwersalny i industrialny charakter doceniają projektanci na całym świecie. Również jako wyposażenie w dużej mierze posłużą przemysłowe elementy – beczki, skrzynki i palety. Jak można się spodziewać, w takim miejscu nie może zabraknąć elementów żeglarskich, takich jak żagle i wiosła, które zbudują wodniacki klimat obiektu.

Cały projekt nawiązuje do postprzemysłowego charakteru regionu, wykorzystując jednocześnie istniejące w otoczeniu jeziora walory przyrodnicze.

Po drugie – funkcjonalność

Jak wyjaśnia Mariusz Kuźniak ze Stowarzyszenia Motorowodni.pl, pomysł na wybudowanie mariny motorowodnej właśnie w tym miejscu ma kilka solidnych podstaw. Przede wszystkim – to jedno z nielicznych jezior w regionie, w którym możliwe jest pływanie na silniku spalinowym. Nie bez znaczenia jest również fakt, że miejsce to – idealne do uprawiania sportów wodnych – nie doczekało się dotąd ośrodka, który spełniałby to zadanie. Teraz to ma szansę się zmienić. Powstanie w tym miejscu pomost do cumowania łodzi klubowiczów i sprzętu pod wynajem.

Po trzecie – ekologia

Kompleks wybudowany zostanie w części południowej Dzierżna Dużego. Miejsce, w którym powstanie Marina Rzeczyce, oddalone jest znacznie od domostw, co determinuje charakter rozwiązań uznawanych powszechnie za cywilizacyjne. Poza tym, od samego początku pomysłodawcy duży nacisk kładli na ekologię, w związku z czym prąd pozyskiwać mają panele słoneczne, a większość wyposażenia wykonana zostanie w ramach recyklingu. Obiekt wyposażony zostanie również w toalety i w zbiorniki na deszczówkę do celów gospodarczych i sanitarnych.

Ideę budowy Mariny Rzeczyce od początku wspiera portal Śląskie jest Trendy (www.slaskietrendy.pl).

 

 

 

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl