Śląskie Trendy

Spektakl „Ćma” – prapremiera online

II Powstanie Śląskie. Jak każdy zbrojny konflikt niosło grozę, która wyzierała z konta każdej śląskiej rodziny. Czaiła się po ćmoku, przemykała zaułkami unikając światła, ukrywała się w cieniu codziennego życia i zamieniała je w horror. Czy o rzeczy tak strasznej można opowiedzieć w sposób dla widza zjadliwy? Zobaczymy. Już w sobotę 12 grudnia o godz. 19.00, podczas performatywnego czytania sztuki „Ćma” Radosława Matyska, będącego jednocześnie wirtualną prapremierą spektaklu.


– Pewnym jest, że będziemy mówić o powstaniach i historiach rodem z najbliższej okolicy – wyjawia Agnieszka Batóg, reżyserka spektaklu. – Chcemy opowiedzieć o powstaniach z perspektywy jak najbardziej rodzimej, niemal organicznej. Nie będziemy tym razem dotykać spraw wielkiej geopolityki i wydarzeń dziejowych rodem ze stron podręczników. Będziemy więc mówić o ludziach (i zombie), których karty historii wciągnęły w swoje dzieje, tych którzy ją tworzyli lokalnie i którym przyszło żyć w tych czasach. Opowiemy o wydarzeniach, które miały miejsce przed i w trakcie Powstań Śląskich, jak i o wydarzeniach, które zmieniły historię naszego regionu. Pochylimy się zarówno nad losem powstańców, jak i cywilnych uczestników wydarzeń, w tym kobiet, starając się zbliżyć do codzienności i we właściwych proporcjach przedstawić różne warunki i okoliczności ludzkiego funkcjonowania w czasie niepokoju – dodaje.

Ze względu na sytuację epidemiologiczną, Projekt zostanie zrealizowany z wykorzystaniem nowych mediów, dotykając ducha miejsca (genius loci) kształtującego trwały związek człowieka ze światem jego „małej ojczyzny” i chroniącym od zapomnienia niematerialne elementy kultury. Projekt w założeniu ma być twórczy, angażujący odbiorców i instytucje partnerskie.

Spektakl przeznaczony jest dla młodzieży i widzów dorosłych.

Więcej informacji uzyskać można na facebookowej stronie wydarzenia.

Sobotnią prapremierę obejrzymy na fanpage’u Siemianowickiego Centrum Kultury.

Tekst i muzyka: Radosław Matysek
Inscenizacja i wykonanie:
Kolektyw artystyczny Lufcik na korbkę
Reżyseria:
Agnieszka Batóg
Występują:
Katarzyna Pawłowicz
Maciej Pezdek
Grażyna Piwowarczyk
Marcin Wiśniewski
Realizacja: Fundacja W to mi graj, Siemianowickie Centrum Kultury, SCK – Zameczek
Realizacja nagrania: Tadeusz Żalik
Miejsce premiery: fanpage Siemianowickiego Centrum Kultury na facebooku

Ruch ku polskości. Interdyscyplinarny program edukacyjny związany z obchodami Stulecia Wybuchu II Powstania Śląskiego. Projekt dofinansowano ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

fot. Monika Bilska

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl