Śląskie Trendy

Sosnowiec – jak wyglądał lokalny rynek pracy w 2016?

W 2016 roku największa liczba bezrobotnych została odnotowana w Bytomiu, Sosnowcu oraz Częstochowie. W całym regionie wynosiła ona 119 981 osób. Czy Sosnowiec jest przyjaznym miastem dla osób poszukujących zatrudnienia? Jak wypada w tej kwestii na tle pozostałych miejscowości? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Bezrobocie spada, ale mogłoby być lepiej

Jeżeli spojrzymy na dane sprzed ponad roku, okaże się, że w styczniu 2016 stopa bezrobocia w Sosnowcu wynosiła 11,7 proc., co stanowiło wartość o półtora punktu procentowego wyższą, aniżeli ten sam wskaźnik dla całego kraju. Czy w ciągu roku coś się zmieniło? Zdecydowanie tak – i to na lepsze! Jak wynika z danych Powiatowego Urzędu Pracy, do grudnia 2016 poziom bezrobocia w Sosnowcu spadł do równych 10 proc. Nadal jednak pozostaje on poniżej średniej krajowej (8,3 proc.) i jest o połowę wyższy od średniej dla całego województwa Śląskiego (wynoszącej 6,6 proc.).

Ponadto w porównaniu do całego województwa śląskiego to właśnie w Sosnowcu, Bytomiu i Częstochowie odnotowano największy poziom bezrobocia w regionie. Z czego to wynika? Powodów może być wiele – mała ilość nowych firm poszukujących pracowników, wolniejszy rozwój przedsiębiorstw niż w Katowicach, a co za tym idzie równocześnie mniejsze zapotrzebowanie na nowe osoby do pracy. 

źródło: http://www.pup.sosnowiec.pl

Co ta sytuacja oznacza dla pracowników?

Teoretycznie wysoki poziom bezrobocia może oznaczać problemy z uzyskaniem dobrej pensji. Jednak z danych zebranych w 2015 roku przez firmę Sedlak & Sedlak wynika, że mediana zarobków w Sosnowcu względem mediany w całym województwie różniła się o około 65 złotych (porównując pensje brutto).

Pracodawcy wbrew pozorom nie mają aż tak dużego pola do obniżania pensji ze względu na bardzo dobre połączenia komunikacyjne z Katowicami. Wielu, zwłaszcza młodych, mieszkańców właśnie tam szuka pracy – komentuje redakcja portalu Praca Sosnowiec.

Komentatorzy zwracają również uwagę na fakt, że w przypadku wysokich kwalifikacji, różnice w zarobkach możliwych do osiągnięcia w Sosnowcu i w Katowicach są zdecydowanie większe, niż kilkadziesiąt złotych – co tym bardziej skłania młodych ludzi do poszukiwania ofert w sąsiednim mieście.

Tendencja ta dotyczy w szczególności osób z wykształceniem o profilu technicznym. Posiadanie kompetencji tego typu, jak wykazał opublikowany w 2016 roku raport Regionalnych Portalów Pracy, silnie koreluje z uzyskiwaniem wynagrodzenia przekraczającego średnią. I choć w samym Sosnowcu również można znaleźć prace z takimi umiejętnościami, w Katowicach jest po prostu więcej odpowiednio dopasowanych ofert.

 

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl