Śląskie Trendy

Śniadanie na trawie w klimacie zero waste

Będzie o zdrowym jedzeniu, zdrowym trybie życia, odpowiedzialności za środowisko, interakcjach międzyludzkich i trochę o seksie. 11 maja wraca „Śniadanie na trawie”. Przez siedemnaście kolejnych sobót znów będzie można nabrać dystansu, odpocząć na leżaku, dowiedzieć się czegoś ciekawego i zjeść coś zdrowego i pysznego. Nie zabraknie też nowości. Wśród nich m.in. prelekcje na temat „zero waste” i wymiana książek. A wszystko, tradycyjnie już, odbędzie się w Rosarium, w najlepszych okolicznościach przyrody, jakie podczas tego wydarzenia można sobie wyobrazić.


Pierwsze „Śniadanie…” odbędzie się 11 maja a ostatnie 31 sierpnia. Wszystkie spotkania w ogrodzie różanym będą rozpoczynały się o godzinie 10.

– Konwencja oczywiście pozostaje taka sama: stwarzamy gościom najlepsze możliwe warunki do odpoczynku, złapania oddechu i przebywania w gronie rodziny i przyjaciół – mówi Kamila Okoń z Parku Śląskiego, organizatorka „Śniadania na trawie”. – Nie chcemy się spieszyć, stwarzać sztywnych ram. Ale z drugiej strony zależy nam na tym, aby każdy mógł wynieść z tych spotkań pożyteczną wiedzę. Cieszymy się, że udaje nam się kontynuować współpracę z dotychczasowymi partnerami, ale też z tego, że ciągle pojawiają się nowi – dodaje.

Wiodące „zero waste”

Jednym z wiodących tematów będzie idea „zero waste”, w myśl której człowiek powinien generować jak najmniejsze ilości odpadów i dbać o środowisko. W tym roku partnerem „Śniadań” będzie IKEA, która udostępni wygodne fotele, hamaki i inne meble ogrodowe, pozwalające zrelaksować się na łonie natury oraz zaprosi na warsztaty w dwóch blokach tematycznych:: „Kuchenne „zero waste”, czyli proste sposoby na niemarnowanie żywności” oraz „Zaproś słońce do domu! Spotkanie z IKEA. Energia słoneczna dla domu”. Warsztaty o tematyce „zero waste” prowadzone przez IKEA odbędą się 8 i 15 czerwca, a z fotowoltaiki w sierpniu.

– Wierzymy, że nawet niewielkie zmiany w codziennym życiu mają pozytywny wpływ na naszą planetę, zwłaszcza jeżeli działamy razem. Dlatego podczas warsztatów prowadzonych w ramach „Śniadań na trawie” chcemy inspirować do życia w bardziej zrównoważony sposób i pokazać proste prośrodowiskowe rozwiązania. Zaproponujemy metody, które pozwolą nie tylko zadbać o naszą planetę, ale również zaoszczędzić  – mówi Roksana Jurczyk, Kierownik Marketingu IKEA Katowice

Podczas spotkań będzie przygotowane stanowisko z bookcrossingiem, a podczas Nocy Świętojańskiej odbędzie się wersja „Śniadania…” po zmroku – „Wieczorny chill w Ogrodzie Różanym”.

– Tym razem zachęcamy też mocno wszystkich gości do przynoszenia własnych, termicznych kubków na kawę. To również w trosce o środowisko – wyjaśnia Okoń. – Dla dzieci odbędą się oczywiście warsztaty, które przygotuje Studio Artystyczne „Maciej” z Zabrza, a dla dorosłych wykłady psychologów i seksuologów z Uniwersytetu SWPS.

Od 11 maja rozpoczną się też z zajęcia z pilatesu, które co sobotę o godzinie 12 poprowadzą instruktorzy z Multifitness Club w Chorzowie. 18 maja rozpoczną się natomiast zajęcia jogi. Początek o godzinie 9.

Cenne wsparcie Funduszu

Razem ze „Śniadaniami na trawie” ruszają dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach EkoSpotkania w Parku Śląskim. To dziesięć tematycznych otwartych spotkań ze specjalistami różnych dziedzin przyrodniczych.

– Każde z nich będzie się składało z części terenowej i wykładu. Tematyka spotkań odpowiadać będzie oczekiwaniom gości Parku, zgłaszanym w ubiegłym sezonie – wyjaśnia Anna Poraj, prezes Fundacji Park Śląski, która organizuje tę część cyklu. – Do prowadzenia spotkań zaproszeni zostaną naukowcy i fachowcy-praktycy. Seminaria są adresowane głównie do dorosłych pasjonatów przyrody. Spotykać się będziemy zawsze przy drewnianej altanie na terenie Rosarium.

Wśród poruszanych tematów znajdziemy m.in. budowanie relacji z naturą, styl życia – zero waste, ostatnie dziecko lasu – deficyt natury u dzieci XXI wieku, rośliny inwazyjne w Parku Śląskim, uroki Rosarium, sekretne życie drzew, tajniki fotografowania przyrody, lecznicze właściwości ziół, tajemnice słodkowodnych bezkręgowców Parku Śląskiego, pożyteczne owady.

 

Tematy wykładów Uniwersytetu SWPS

(godz. 11-12.30)

  1. Związek dwojga – analiza pary – 11 maja
  2. Inteligencja erotyczna – o co chodzi w związku? – 25 maja
  3. Kłopot w głowie – jak rozumieć choroby i zaburzenia psychiczne? – 22 czerwca
  4. „Słowo w plecy” – słowna agresja w relacjach – 13 lipca
  5. Radości z kobiecości – jak cieszyć się seksualnością – 27 lipca
  6. Zrelaksuj się z psychologiem – 10 sierpnia
  7. Udany związek – jak go stworzyć? – 24 sierpnia

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl