Śląskie Trendy

Ślonsko Chałpa z mode:liny

Był starym budynkiem gospodarskim z okresu PRL. Stał się nowoczesnym, industrialnym domem z duszą, historią i dobrym wzornictwem. Za jego projekt odpowiada poznańskie studio mode:lina. Poznajcie Ślonsko Chałpę.


– Za projektem Ślonsko Chałpa kryje się ciekawa historia. Jego forma to efekt przebudowy istniejących budynków gospodarskich z okresu PRL, z których udało się wydobyć esencję budowli z tego okresu, czyli surowy beton, cegłę oraz prostotę formy i konstrukcji – opowiadają architekci.

Jak wyjaśniają, przebudowa miała na celu adaptację popadającej w ruinę stodoły na dom jednorodzinny. Z budynków gospodarskich udało się zachować betonową konstrukcję wraz z częścią cegieł i elementów stalowych. Istniejące zabudowania, ze względu na swoją modułową siatkę słupów i betonowy strop mógł być w łatwy sposób sposób przebudowany i w miarę dowolnie zaaranżowany.

Bryła budynku została skrócona o cztery pola konstrukcyjne, z czego dwa pola utworzyły taras zewnętrzny, a kolejne dwa zrobiły miejsce na salon o podwójnej wysokości. Oryginalna konstrukcja i kształt stodoły jest doskonale widoczna właśnie z salonu, gdzie mamy dokładny przekrój budynku w postaci antresoli.

Z budynków gospodarskich udało się architektom zachować betonową konstrukcję budynku wraz z częścią cegieł i elementów stalowych.

Użyte we wnętrzu naturalne i minimalistyczne materiały takie jak gładkie, pięknie usłojone drewno i ciemny polerowany granit świetnie kontrastują, a zarazem uzupełniają się z surowym budulcem czyli nierównymi cegłami czy nieobrobionym betonem z widocznymi śladami po cięciu.

Sam dach budynku został podniesiony, aby można było na piętrze zmieścić funkcje mieszkalne. Architekci wraz z inwestorami postanowili zachować gospodarski klimat budynku, dlatego sama bryła ma nadal prosty kształt nawiązujący do stodoły.

Elewacja została wykonana z drewna i jest „podziurawiona” dużymi, nieregularnymi otwarciami, aby maksymalnie doświetlić wnętrze. Sąsiadujący ze stodołą dom typu kostka, został zaaranżowany na dom gościnny, a jego elewację pomalowany na kolor szary.

 

PROJEKT: Ślonsko Chałpa

DESIGN: mode:lina™

ZESPÓŁ: Paweł Garus, Jerzy Woźniak, Małgorzata Wawrzynek, Anna Kazecka

ZREALIZOWANY: Styczeń 2020

POWIERZCHNIA: 

ZDJĘCIA: Patryk Lewiński

 

źródło: https://www.modelina-architekci.com/

 

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl