Śląskie Trendy

Śląskie ulice na fotografii

Do 3 czerwca w Agorze Bytom oglądać można wystawę zdjęć autorstwa Marcina Urbanowicza, uznawanego za wschodzącą gwiazdę polskiej fotografii. Prace Urbanowicza pokazują różnorodność i zmienność życia toczącego się na naszych ulicach. Wstęp wolny!


 W Galerii na Poziomie w Agorze Bytom rozpoczyna się wystawa „Trzydzieści” składająca się z 30 fotografii autorstwa 30-letniego Marcina Urbanowicza. Prezentowane na niej zdjęcia zostały wykonane na ulicach miast i miasteczek z całej Polski: Gliwic, Zabrza, Legionowa, Warszawy czy Władysławowa. Kadry w większości pokazują życie toczące się z dala od centrum i miejskiego zgiełku. Fotograf starał się uchwycić to, co nie jest widoczne na pierwszy rzut oka. – Wybrane prace oddają cały charakter fotografii streetowej. Nie charakteryzują się żadnym konkretnym założeniem czy tematem przewodnim. Do naciśnięcia migawki czasem wystarczy tylko impuls – ciekawe światło, niebanalna kompozycja, zabawna chwila czy zaskakujący moment z życia ulicy – przyznaje Marcin Urbanowicz. Jego zdaniem ulica nie zawsze jest oczywista. Na zdjęciach widzimy zatem konia wystawiającego głowę z krzaków, kobietę z reklamówką na głowie i figurę Chrystusa postawioną przy pojemniku na śmieci. – Każda z tych fotografii czymś zaskakuje. Zestawione razem tworzą bardzo ciekawy i różnorodny obraz polskich miast – ocenia Hanna Petters, dyrektor Agory Bytom.

Zdjęcia Marcina Urbanowicza pokazują powszednie sytuacje – przechodniów w różnym wieku, dzieci na sankach i kobiety spacerujące z wózkami. – Wbrew pozorom ulica jest bardzo kolorowa i inspirująca. Obserwując i dokumentując ją, można przekonać się, jacy naprawdę jesteśmy, co nas interesuje, jak się zmieniamy – kontynuuje fotograf. – Fascynujące jest to, że coś z pozoru nieestetycznego, zamknięte w kadrze okazuje się być pięknym obrazem – dodaje.

O autorze

Marcin Urbanowicz urodził się w Gliwicach. Jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku fotografia prasowa, reklamowa i wydawnicza. Pomimo młodego wieku zdobywał już wiele nagród w polskich i międzynarodowych konkursach, takich jak International Photography Awards, Leica Street Photo, Polska Ulicznie czy Śląska Fotografia Prasowa. Został zaproszony do udziału w projekcie DEBUTS, książkowej prezentacji najbardziej utalentowanych, wschodzących polskich fotografów. Przyznaje, że najlepiej czuje się w dziedzinie szeroko pojętej fotografii ulicznej, ale wykonuje też reportaże, zdjęcia ślubne i komercyjne. Jego prace można było oglądać na wystawach zarówno w Polsce, jak i za granicą. Do Galerii na Poziomie w Agorze Bytom trafiły po raz pierwszy. Wystawę „Trzydzieści” można oglądać od 2 kwietnia do 3 czerwca 2019 r.

„Trzydzieści” to kolejna wystawa w Agorze Bytom. W minionych miesiącach w Galerii na Poziomie prezentowana była ekspozycja „Lwowskie historie” autorstwa Anny Lewańskiej. Na przełomie 2018 i 2019 roku w galerii trwała wystawa zdjęć wykonanych dronem przez Roberta Neumanna „Śląsk z lotu ptaka”. Wcześniej można było zobaczyć fotografie Daniela Dmitriewa i Ewy Zielińskiej na wystawach „Ukraina” oraz „Bytom był i jest piękny”. W ciągu 7 lat w Agorze Bytom zorganizowano blisko 100 autorskich wystaw.

„Trzydzieści” – wystawa Marcina Urbanowicza

Do 3 czerwca 2019

Agora Bytom – Galeria na Poziomie, poziom 3

Wstęp wolny – zapraszamy!

 

Więcej na: www.agorabytom.pl

facebook.com/AgoraBytom

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl