Śląskie Trendy

Śląskie. Tu odpoczywamy

Dyskusje, warsztaty i prezentacje – to promocja regionu podczas XI festiwalu Tauron Nowa Muzyka. Będzie też okazja do rozmowy o regionie.

Każdy festiwal to — oprócz przeżyć muzycznych — także przebyte kilometry. Od sceny do sceny, od strefy gastro do strefy designu i mody. Dlatego po raz kolejny Województwo Śląskie zaprasza do strefy odpoczynku, która mieści się tuż obok sceny głównej, w budynku Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach.

Śląskie bowiem to nie tylko kopalnie, huty, hałdy i familoki. Śląskie to przede wszystkim ludzie. Ich myśli, twórcza aktywność, pomysły na siebie i na bliższą czy dalszą okolicę. Dzięki ludziom możemy cieszyć się zmianami na szeroką skalę zachodzącymi w naszym regionie, jak również świetnymi inicjatywami i festiwalami, by wymienić tylko Tauron Nową Muzykę czy Ars Cameralis, które jest producentem strefy.

W strefie Śląskie. TU odpoczywamy zaprezentowani zostaną ciekawi ludzie: twórcy filmowi (w kinie zobaczyć będzie można etiudy z katowickiego Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytet Śląskiego czy też najlepsze filmy konkursowe z projektu 48 Hour Film Projekt). Będzie można poznać Panią Kwiatkowską – utalentowaną kwiaciarkę, która poprowadzi warsztaty, czy Kasię Lamik – autorkę instalacji artystycznej w przestrzeni Strefy. W strefie zaprezentowane zostaną również ciekawostki o województwie. Strefa odpoczynku zostanie zaaranżowana przez katowicką pracownię bro.Kat.

Za aranżację i produkcję strefy Śląskie. TU odpoczywamy odpowiadają:

 • Katarzyna Lamik – pochodzi z Bytomia, niedawno ukończyła katowicką ASP dosyć ekstrawaganckim projektem. Swoje obrazy bowiem dyktowała (schowana za ścianę) amatorom, którzy nie mieli wcześniej pędzla w ręce. Lamik uważa bowiem, że każdy może namalować Mona Lisę. O jej podejściu do sztuki świadczy też fakt, że w swoim prywatnym mieszkaniu prowadzi Galerię w Domu. W strefie Śląskie. TU odpoczywamy stworzyła kwietną instalację.
 • Pracownia bro.Kat to młode katowickie biuro projektowo-architektoniczne stworzone w 2010 roku przez Bognę Polańską i Romę Skuzę. Zajmują się nie tylko projektowaniem domów i budynków czy aranżacją wnętrz, ale także tworzeniem wyjątkowej biżuterii z węgla. Pracownia bro.Kat to laureatki wielu nagród i wyróżnień (np. w konkursach Młoda Architektura Roku Województwa Śląskiego, I miejsce w konkursie Dobry Produkt dla Śląska).
 • Instytucja Ars Cameralis, która na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego produkuje strefę Śląskie. TU odpoczywamy, to instytucja do zadań specjalnych. Od lat organizuje listopadowy Festiwal Ars Cameralis, który był jednym z pierwszych interdyscyplinarnych festiwali w Polsce i od 25 lat jest ważnym punktem odniesienia dla publiczności i innych festiwali. Ostatnio angażuje się także w Industriadę, czyli Święto Szlaku Zabytków Techniki.

Na festiwal zawita także bus akcji „Śląskie. Tu rozmawiamy” .

W trakcie imprez działa specjalny bus wyposażony w mobilne studio filmowe. W efekcie rozmów powstaną krótkie wywiady z mieszkańcami, które zostaną umieszczone na urzędowym kanale YouTube. Uzyskane opinie zostaną też wykorzystane i poddane dyskusji w trakcie kolejnego etapu procesu partycypacji – spotkań z ekspertami.

Po raz pierwszy zaparkował w trakcie OFF Festival w Katowicach. W ubiegłym tygodniu był w Żywcu i Wiśle podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej.

Tym razem bus stanie przy głównym wejściu na teren festiwalu od strony Muzeum Śląskiego (ul. Dobrowolskiego, Katowice).

Celem akcji jest informowanie i edukowanie mieszkańców w zakresie szeroko pojętej samorządności, ale też uzyskanie od nich informacji zwrotnej o tym, jak postrzegają region i jak chcieliby włączyć się w jego dalszy rozwój. Obok busa działać będzie specjalna Strefa Edukacji, w której animatorzy udzielają informacji o województwie i kompetencjach samorządu.


Śląskie. Tu odpoczywamy – w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach podczas XI Tauron Nowa Muzyka Festiwal
19-20 sierpnia 2016

Działania ciągłe:

 • Tu się delektujemy – KAFO kawiarnia / PETIT cukiernio-piekarnia
 • Tu czytamy – czytelnia Ars Cameralis
 • Tu oglądamy – etiudy filmowe Wydziału Radia i Telewizji / Projekt 48 Hour Film Project
 • Tu witamy – instalacja Katarzyny Lamik
 • Tu tworzymy – instalacja „TU” Pani Kwiatkowskiej
 • Tu tworzymy – prace twórcze. Skomponuj swój t-shirt i torbę „TU”

program warsztatowy

 • 20.00-21.00 – Tu pleciemy. Pani Kwiatkowska – warsztaty
 • 22.00-23.00 – Tu pleciemy. Pani Kwiatkowska – warsztaty

TU TWORZYMY
Pani Kwiatkowska to szalona, kreatywna kwiaciarka, która od kilku lat wprowadza zieloną rewolucję w Gliwicach. Dziś jej kwiaciarnia, która mieści się w lokalu po maglu, stała się jednym z najmodniejszych miejsc w tym mieście, a gliwiczanie na pytanie, gdzie kupować kwiaty, odsyłają tylko do niej. Podczas warsztatów w ramach strefy Śląskie. TU odpoczywamy będzie okazja do stworzenia swojego własnego wianka. Razem z Panią Kwiatkowską będziecie mogli też zaprojektować chwilowy ogród wertykalny, opowiadając nam czym dla Was jest Śląsk. A przede wszystkim będziecie mogli zakochać się, tak jak Pani Kwiatkowska, w roślinach.

Dodatkowo w strefie Śląskie. TU odpoczywamy będziecie mogli stworzyć ekskluzywne tiszerty i plecaki z osobistym zrobionym śląskim nadrukiem.

TU OGLĄDAMY
Strefa Śląskie. TU odpoczywamy to także okazja do obejrzenia świetnych filmów. W specjalnie zaaranżowanym kinie będziecie mieli możliwość zobaczenia trzech etiud studentów legendarnego Wydziału Radia i Telewizji w Katowicach: Katarzyny Warzechy i Damiana Kocura. Zaprezentujemy również najlepsze filmy, które brały udział w 48 Hour Project Polska. Każdy z seansów będzie trwał około godziny.

TU CZYTAMY
Miłośnicy słowa będą mogli odpocząć z książką w ręku. Instytucja Ars Cameralis zaprasza Was do Czytelni, w której będziecie mogli zapoznać się z najciekawszymi publikacjami artystycznymi (m.in. Jake’a i Dinosa Chapmanów czy Santiago Sierry) czy designerskimi tomikami poetyckimi gości Festiwalu Ars Cameralis (by wymienić tylko Amiri Barakę czy Tomaža Šalamuna). Publikacje przyciągają wzrok, lecz przede wszystkim pozwolą Wam na chwilę zapomnieć o festiwalowym zgiełku.

TU SIĘ DELEKTUJEMY
Jeśli w czasie odpoczynku w strefie Śląskie. TU odpoczywamy zgłodniejecie, będziecie mogli posilić się dzięki stoisku Petit – katowickiej piekarni, słynącej z własnoręcznych wypieków. Będzie zdrowo, bezglutenowo, słodko i wytrwanie, na ciepło i na zimno. Petit powstało bowiem z miłości do pieczywa. Wiadomo nie od dziś, że do wypieków idealnie nadaje się dobra kawa, o co zadba Kafo. Głównym hasłem tej gliwickiej kawiarni jest odkrywanie nowych smaków kawy, którą wykwalifikowani baryści przygotowują na wiele sposobów (od popularnego espresso po kawy z driperów). Baryści z Kafo nie spoczywają na laurach, ciągle się uczą i ciągle eksperymentują!

TU ROZMAWIAMY
Od początku sierpnia na wielu śląskich imprezach można spotkać specjalny bus wyposażony w studio filmowe. To właśnie w nim można opowiedzieć o swoim Śląsku. Odszukajcie go i podzielcie się swoimi opiniami, sugestiami, pomysłami na to, jakie Śląskie ma być.


Więcej informacji znaleźć można na stronie Tauron N0wa Muzyka.
[publikacja: 17 sierpnia 2016]

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl