Śląskie Trendy

Rzeczywistość rozszerzona w… skansenie

Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” wprowadziło do swojej oferty nową mobilną aplikację wykorzystującą rzeczywistość wirtualną oraz tzw. rzeczywistość rozszerzoną.

Wirtualny przewodnik po ekspozycji wyświetla kierunki i odległości względem poszczególnych obiektów, ale przede wszystkim pełne informacje na ich temat oraz archiwalne zdjęcia. Nowatorskim wzbogaceniem aplikacji są krótkie filmy sferyczne, przedstawiające scenki z życia górnośląskiej wsi sprzed stu lat. Dzięki zastosowaniu technologii rzeczywistości rozszerzonej w jednej z chałup znajduje się „ożywiona” izba, w której prezentowane są codzienne czynności wykonywane niegdyś przez zamieszkującą ją rodzinę. Co ciekawe, filmy te są zintegrowane z ekspozycją muzealną, płynnie łącząc świat wirtualny i rzeczywisty.

Kolejną atrakcją jest wirtualny chlewik, w którym obserwować można zrekonstruowane cyfrowo zwierzęta poruszające się w realnej przestrzeni obiektu, a całość dopełnia przestrzenny dźwięk. Znajdując się obok stodoły z Istebnej, pasjonaci techniki będą mogli obejrzeć ze szczegółami, jak wygląda i działa młocarnia, porównując prawdziwy eksponat z jego cyfrową, animowaną wersją, prezentowaną w technologii rzeczywistości rozszerzonej.

Dla najmłodszych użytkowników aplikacji przewidziano gry terenowe. Jedna z nich polega na odnajdywaniu wirtualnych zwierząt, które rozbiegły się po terenie muzeum i sprowadzeniu ich do chlewika. Dla nieco starszych zaproponowano trudniejsze zadanie – skompletowanie części młocarni, które roztargniony gospodarz pogubił w okolicznych zaroślach i zabudowaniach.

Zwiedzający mogą uruchomić aplikację na tablecie wypożyczonym w kasie muzeum lub na własnym urządzeniu – tablecie lub smartfonie z systemami Android i iOS. Ze względu na zastosowanie w aplikacji nowoczesnych technologii konieczne jest jednak spełnienie przez własne urządzenie wysokich wymagań – do prawidłowego funkcjonowania sprzęt powinien być wyposażony m.in. w mocny procesor graficzny, żyroskop i IMU oraz precyzyjny odbiornik GPS. Dla zainteresowanych zwiedzających muzeum posiada 15 tabletów w drewnianych obudowach wypożyczanych przy wejściu.

Całkowity koszt projektu to 709 098,70 zł brutto, z czego dofinansowanie ze środków unijnych wyniosło 487 189,86 zł.

Nowa aplikacja mobilna jest kolejną multimedialną – po wirtualnej szafie i symulacjach dźwiękowych – atrakcją, którą wprowadzono do oferty Górnośląskiego Parku Etnograficznego. Wirtualna szafa pozwala bez zdejmowania ubrań „przymierzyć” regionalne stroje ludowe noszone na historycznych ziemiach górnośląskich.

Źródło: http://www.slaskie.pl

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl