Śląskie Trendy

„Rzeczywistość przedstawiona”

Ogólnopolski Festiwal Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” Zabrze 2014 odbędzie się już po raz czternasty w dniach od 18 – 26 października. Festiwal, którego organizatorami są Miasto Zabrze i zabrzański Teatr Nowy ukazuje jeden z nurtów współczesnego teatru. Nurt ukierunkowany na realizacje i interpretacje dramatu (polskiego jak i obcego) powstałego po 1989 roku , który stara się spełniać postulat „lustra rzeczywistości” i pokazywać człowieka w szerokim kontekście socjologicznym, obyczajowym, politycznym, religijnym.

Co roku do udziału w festiwalu zapraszane są najwybitniejsze polskie inscenizacje teatralne, które prezentowane są na scenie Teatru Nowego, jak również w obiektach postindustrialnych, charakterystycznych dla naszego regionu. Na przestrzeni trzynastu poprzednich edycji festiwalu gościliśmy m.in. Teatr Studio i Teatr Polonia w Warszawie, Teatr Współczesny w Szczecinie, Teatr Nowy w Łodzi, Teatr Wybrzeże w Gdańsku, Teatr Polski we Wrocławiu, Teatr Powszechny w Warszawie, Teatr Rozmaitości w Warszawie, Teatr Stary w Krakowie, Teatr im. S. Jaracza w Łodzi, Teatr Polski w Poznaniu, Teatr Polski w Bydgoszczy, Teatr im. J. Osterwy w Lublinie, Teatr im. A. Mickiewicza w Częstochowie, Teatr im. H. Modrzejewskiej w Legnicy, Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu, Teatr Ludowy w Krakowie, Teatr Polski w Bielsku – Białej,
TR Warszawa, Lubuski Teatr w Zielonej Górze, Teatr Wierszalin w Supraślu, Teatr im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem. Festiwal ma charakter konkursowy, a Jury decyduje o przyznaniu nagród twórczych . Festiwal Dramaturgii Współczesnej oprócz spektakli konkursowych obfituje również w szereg imprez o charakterze edukacyjnym m.in. warsztaty dramatopisarskie, spotkania autorskie, wystawy plastyczne, konkursy literackie, przeglądy spektakli Teatru Telewizji, prezentacje polskiego dramatu współczesnego przez młodzieżowe grupy teatralne, prezentacje miniaturek dramatu przeznaczone dla najmłodszego odbiorcy czytane w pobliskich ośrodkach edukacyjno – społecznych tzw. „Smykom rzeczywistość przedstawiona” , dyskusje widzów z twórcami przedstawień konkursowych i inne.
Zabrzański festiwal, który jest jedynym w Polsce tematycznym festiwalem prezentującym inscenizacje dramaturgii współczesnej, już na stałe wpisał się na mapę festiwali teatralnych. Co roku uczestniczy w nim ok.3 tysięcy widzów oraz niezliczona grupa młodzieży i wolontariuszy.
Festiwal jest ogromną szansą promocji Teatru Nowego oraz miasta Zabrze, a widzowie mają szansę obejrzeć najznamienitsze zespoły teatralne z całej Polski.

Czas ten staje się wielkim teatralnym świętem.

18 PAŹ, SOBOTA – 18:00
XIVFDW TOP DOGS-PREMIERA
19 PAŹ, NIEDZIELA – 18:00
XIV FDW BOŻE MÓJ
20 PAŹ, PONIEDZIAŁEK – 18:00
XIVFDW JASIU ALBO POLISH JOKE
20 PAŹ, PONIEDZIAŁEK – 20:00
XIV FDW TWARDY GNAT,MARTWY ŚWIAT
21 PAŹ, WTOREK – 18:00
XIV FDW MĘCZENNICY
21 PAŹ, WTOREK – 20:00
XIV FDW POCAŁUNEK 
22 PAŹ, ŚRODA – 18:00
XIV FDW ENRON
22 PAŹ, ŚRODA – 21:00
XIV FDW KONCERT ZESPOŁU THE DUMPLINGS
23 PAŹ, CZWARTEK – 10:00
XIV FDW ONY
23 PAŹ, CZWARTEK – 19:00
XIV FDW ONY 
24 PAŹ, PIĄTEK – 19:00
XIV FDW DROGA ŚLISKA OD TRAW
25 PAŹ, SOBOTA – 18:00
XIV FDW MOST NAD DOLINĄ
25 PAŹ, SOBOTA – 21:00
XIV FDW BLACKBIRD
26 PAŹ, NIEDZIELA – 18:00
XIV FDW ZAKOŃCZENIE FESTIWALU KRYSTYNA TKACZ

Zdjęcie pochodzi ze spektaklu Pocałunek.

Więcej informacji na stronie www.teatrzabrze.pl

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl