Śląskie Trendy

Rozruch Maszyn w Tarnowskich Górach

Warsztaty artystyczne, sety dj’skie, kino, a przede wszystkim zaprojektowane specjalnie na tę okazję iluminacje świetlne oraz koncerty Pauliny Przybysz i Brodki – to wydarzenia tegorocznego Rozruchu Maszyn przed INDUSTRIADĄ 2018 w Zabytkowej Kopalni Srebra, który odbędzie się 8 czerwca (w piątek).

Zaczerpnięte z szesnastowiecznej „Tragedii hiszpańskiej” motto wydarzenia „Cóż warta sztuka, w której brak kobiety“ przyświecać będzie wszelkim działaniom na scenie oraz w strefie chilloutu, a najpełniej wybrzmi w świetlnych iluminacjach, bo przecież światło zwykle jest kobiece, przenika świat powodując, że ciemność przemienia się w jasność, harmonię i ukojenie.

Szczegółowy program:

godz. 9.00 – 20.00
Zwiedzanie Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach
Wstęp płatny, więcej na: www.kopalniasrebra.pl

Strefa Chillout

godz. 18.30 – 21.00
DJ set – Praktyczna Pani & Dj Lazy One
W strefie chilloutu w Skansenie Kopalni Srebra otworzą cykl muzycznych poszukiwań w ramach Rozruchu tegorocznej Industriady. DJ Praktyczna Pani w swoich setach łączy muzykę lat 80-tych i 90-tych z nowoczesną sceną elektroniczną. Jest producentką muzyczną, a prywatnie kolekcjonuje mixery i gramofony. Jako jedyna Polka została finalistką mistrzostw świata Red Bull 3Style. Od swojego debiutu w 2006 roku występowała m.in. w Japonii, Danii, Niemczech, Francji oraz Hiszpanii, a także na Orange Warsaw Festiwal i supportowała Masta Ace czy Slum Village (razem z Agnieszką Trzeszczak jako WHATTAGIRLZ).
Lazy One jest organizatorką Tłustych Skrecz Sesji oraz licznych wydarzeń w Warszawie. Reprezentuje ekipę TST Karass oraz Warszawski Funk. Na swoim koncie ma skrecze na płytach Ryfa Ri, Kuba Knap, Zetenwupe, Mondry i Gupi, OLL, Molza. Ze swoim setem odwiedziła między innymi Łódź, Szczecin, Białystok, Sopot, Zieloną Górę, a także Czechy i Słowenię.

godz. 18.30 – 21.00
Kino: „Historia zapisana w kadrach”
W sali kinowej budynku kopalni zaprezentowane zostaną unikatowe filmy dokumentujące historyczne wątki Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach i kilku innych obiektów, będących elementami dawnej działalności górniczej prowadzonej na terenie Tarnowskich Gór.

godz. 18.30 – 21.00
Zaczarowany ogród – warsztaty artystyczne
Pod czujnym okiem animatorów oraz z ich nieocenioną pomocą zarówno dzieci jak i dorośli, będą mieli okazję wykonać niezwykłe przedmioty oraz instalację inspirowaną światem “Zaczarowanego ogrodu”. Na najmłodszych będą czekały również gry logiczne, łamigłówki oraz mapy do kolorowania.

godz.18.30 – 23.30
Trybuna Kobieca
Instalacja interaktywna w niekonwencjonalny i zaskakujący sposób przybliży wizerunki i postaci kobiet związanych z Kopalnią Srebra w Tarnowskich Górach. Magia drukowanego papieru, potęga wspomnień i zauroczenie historią stworzą narrację miejsca, jego tajemnic i kobiecych losów.

godz. 21.00 – 22.00
Paulina Przybysz – koncert
Obecna od ponad dwóch dekad na polskiej scenie muzycznej Paulina Przybysz zachwycała swoim głosem w wielu projektach. Nie inaczej będzie podczas Rozruchu w Tarnowskich Górach, gdzie wystąpi jako jedna z kilku artystek na kobiecej scenie muzycznej. Razem z siostrą Natalią stworzyła jeden z najbardziej oryginalnych polskich soulowych zespołów – Sistars. Po wielu latach zasilania najróżniejszych projektów i po siedmiu płytach w ubiegłym roku wydała solowy album „Chodź tu”. Artystka ciągle nawiązuje do muzyki, od której zaczynała karierę, ale w bardzo współczesnym stylu: ciężka elektronika, trapowe werble przeplatają się z pianinem, wiolonczelą czy dźwiękami natury.Mocne, często bezkompromisowe i bardzo osobiste teksty opowiadają o branży muzycznej, relacjach międzyludzkich, a przede wszystkim o roli kobiety we współczesnym świecie.

godz. 22.15
Iluminacje świetlne
Dzięki dynamicznym i przestrzennym aranżacjom świetlnym, na terenie Skansenu Zabytkowej Kopalni Srebra stworzona zostanie swoista scenografia dla całego wydarzenia. Przygotowane przez Jana Dybałę Jr. iluminacje świetlne „ożywią” maszyny i budynek kopalni. Iluminacjom będzie towarzyszyła wielkoformatowa projekcja związana z historią obiektu.

godz. 22.15 – 23.15
Brodka – koncert
Cykl wydarzeń skupionych wokół hasła „W poszukiwaniu kobiety” zakończy koncert jednej z najciekawszych i najbardziej kreatywnych polskich wokalistek. BRODKA zawsze znana ze swojej niepokornej i poszukującej natury swoją trzecią płytą zatytułowaną „Granda” odniosła ogromny sukces zgarniając wszystkie możliwe nagrody i pokrywając się podwójną platyną. Status
bezkompromisowej, poszukującej artystki potwierdził jej ostatni, wydany na całym świecie i zupełnie inny od „Grandy”, album „Clashes”, który był kolejnym dużym zaskoczeniem. Uhonorowana licznymi nagrodami i koncertami na najważniejszych światowych festiwalach BRODKA pisze kolejne rozdziały swojej kariery, a przy okazji rozdaje karty na polskiej scenie. Koncert artystki i towarzyszące mu iluminacje świetlne będą wyjątkowym zwieńczeniem kobiecej sceny muzycznej prezentowanej w Tarnowskich Górach.

Mecenat:
Śląskie. Pozytywna energia

Organizatorzy:
Tarnowskie Góry Urząd Miasta
Ars Cameralis
Tarnogórskie Centrum Kultury
Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl