Śląskie Trendy

Rozruch Maszyn i Industriada w Siemianowicach Śląskich

W piątek 9 czerwca, w ramach Rozruchu Maszyn przed sobotnią Industriadą zapraszamy do Parku Tradycji w Siemianowicach Śląskich (ul. Orzeszkowej 12). O godzinie 21.00 w budynku Parku Tradycji odbędzie się wernisaż wystaw „Architektura rytmu” Marka Stańczyka oraz „Metafizyka ruchu” Śląskiego Towarzystwa Fotograficznego. Wernisaż połączony będzie z projekcją filmu „Ruch- Machina”. Wstęp wolny.

Następnie przeniesiemy się przed budynek Parku Tradycji. Tam o godzinie 21.45 rozpocznie się widowisko „Pressure Up”przygotowane specjalnie na Rozruch przez Siemianowickie Centrum Kultury, grupę akrobatyczną Line Act oraz znanego z zespołu Oberschlesien Marcela Różankę. Widowisko będzie połączeniem ruchu, akrobatyki, światła i dźwięku.

O godzinie 22.15 rozpocznie się performance „Pan Fitzner dogląda kotłów” z udziałem kolektywu „Lufcik na Korbkę” oraz muzyków gwiazdy wieczoru – zespołu IRA. Performance połączy w sobie warstwę muzyczną, grę aktorską, efekty świetlne, dymne, projekcje i multimedia. Scenografię wydarzenia stanowić będą kotły wyprodukowane przez firmę Kotłomontaż sp. z o.o. Wydarzenie z udziałem kolektywu Lufcik na Korbkę odbędzie się bezpośrednio przed koncertem kultowej grupy IRA, z udziałem jej muzyków, którzy zapewnią oprawę muzyczną przedstawienia, a także – przez parę sekund – staną się scenicznymi „rekwizytami”. Opowiemy historię urzeczywistniającego się we śnie marzenia Wilhelma Fitznera, przemysłowca, o wydatnym wpływie jego wytworów na rzeczywistość i jego samego – jako kowala własnego losu. Utrzymane w onirycznej konwencji przedstawienie ukaże bohatera w rozdźwięku między optymistyczną wizją rozwoju a niepokojami związanymi z tempem postępu cywilizacyjnego, między powagą, statecznością i dumą a komizmem postaci, między oczekiwaniami i planami, a dynamiką zdarzeń.

Około godziny 22.30 rozpocznie się koncert zespołu IRA. IRA to jeden z najważniejszych zespołów w historii polskiego rocka. Każda płyta grupy sprzedaje się w wielu tysiącach egzemplarzy, a różnorodność gatunków muzycznych po które sięga sprawia, że zdobywa serca zarówno fanów mocniejszych brzmień, jak i wielbicieli rockowych ballad. Przez lata obecności na polskiej scenie muzycznej IRA zdobyła rzesze wiernych fanów i wyrobiła sobie uznaną markę. Na koncertach zespołu zawsze gromadzą się tłumy fanów, a przeboje takie jak  „Nadzieja”, „Mój dom”, „Bierz mnie”, „Wiara”, czy „California” do dziś rozgrzewają publiczność do czerwoności.

W sobotę 10 czerwca w 47 przemysłowych zabytkach w 28 miastach województwa śląskiego świętować będziemy Industriadę czyli święto Szlaku Zabytków Techniki. W Siemianowicach imprezy odbywać się będą w SCK Parku Tradycji oraz na terenach przy obiekcie (ul. Orzeszkowej 12). W ramach Industriady która rozpocznie się o godzinie 12.00 Siemianowickie Centrum Kultury zaplanowało wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych:

W godzinach 12.00, 15.00 i 17.00 wraz z Małgorzatą Derus – Miejskim Konserwatorem Zabytków zapraszamy na tematyczne zwiedzanie miasta „W rytmie maszyn pana Fitznera”. Wycieczki wyruszą z SCK Parku Tradycji, a ich temat ściśle koresponduje z motywem przewodnim siemianowickiej INDUSTRIADY – ukazaniem postępu, rozwoju, rytmu i technologii związanej z produkcją kotłów w fabryce Wilhelma Fitznera.  Na przykładzie kotłów produkowanych w fabryce przemysłowca ukazana będzie historia postępu, rozwoju cywilizacji, wpleciona w historię obecnych Siemianowic Śląskich, w których miały miejsce zmiany cywilizacyjne i społeczne, charakterystyczne dla regionów objętych wzmożoną industrializacją.

W godzinach 12.00  – 19.00 w budynku Parku Tradycji trwać będzie quest „Tajemnice Parku Tradycji”. Na dwóch poziomach ekspozycji rozlokowane zostaną plansze edukacyjne, składające się na jedną wspólną opowieść, a jednocześnie będące rodzajem ścieżki edukacyjnej dla rodzin z dziećmi. Zadaniem uczestnika będzie pobranie karty questowej oraz ołówka przy wejściu do budynku, odnalezienie wszystkich plansz (w odpowiedniej kolejności), udzielenie odpowiedzi lub wykonanie zadań wymaganych na karcie questowej, a następnie – zgłoszenie się do sklepiku Parku Tradycji po odbiór upominku za ukończenie trasy.

W godzinach 12.00-18.00 będzie można także wziąć udział w interaktywnej grze „Tropem ikon dizajnu”. Gra przeznaczona jest dla miłośników przygód, którzy lubią poznawać kolejne miejsca na Szlaku Zabytków Techniki, rozwiązywać zagadki i przy okazji wygrywać śląskie ikony dizajnu.

Przemarszem „Świt robotników” rozpoczniemy o godzinie 14.30 wydarzenie specjalne tegorocznej Industriady czyli „Przegląd kotłów w fabryce Fitznera”. Uczestnicy przemarszu – aktorzy i animatorzy oraz  uczniowie siemianowickich szkół spotkają się o godzinie 14.30 na ulicy Bytomskiej i przejdą ulicami Michałkowic do Parku Tradycji. Ubrani będą w stylizowane na XIX–wieczne, stroje robotnicze, ale nie zabraknie też reprezentantów wyższych sfer, przemysłowców, zarządców czy administratorów. Przemarsz skończy się na terenie Parku Tradycji, gdzie na małej scenie zaprezentują się najistotniejsze postacie dalszej części happeningu. Przedstawiony zostanie również zarys fabuły.

Do udziału w happeningu „Przegląd kotłów w fabryce Fitznera” zapraszamy w godzinach 15.00-19.00. Będzie to wielowątkowy happening, którego uczestnicy wcielą się w role robotników Fabryki Kotłów Parowych. Przeniesiemy się do rzeczywistości dziewiętnastowiecznego zakładu Wilhelma Fitznera. Na polecenie samego Fitznera zarządcy jego zakładu przeprowadzą „audyt skuteczności prac“, funkcjonowania zakładu w ostatnim okresie działalności firmy oraz przegląd samych wyprodukowanych kotłów. Teren happeningu zostanie podzielony na trzy strefy odpowiadające trzem etapom robotniczego dnia w otoczeniu maszyn. Dla całości działań scenografię stanowiły będą dostarczone przez firmę Kotłomontaż sp. z o.o. urządzenia. W sposób umowny zostanie również wydzielona przestrzeń poszczególnych obszarów Fitznerowskiego zakładu.

W godzinach 15.00-19.00 zapraszamy również do skorzystania z Industrefy czyli strefy mechanicznych i konstrukcyjnych zabaw dla rodzin z dziećmi, przed budynkiem Parku Tradycji. Będzie to zestaw mobilnych stanowisk zaprojektowanych i wykonanych w industrialnym stylu.

W tym czasie na scenie będzie można podziwiać energetyczne pokazy taneczne w wykonaniu zespołów tanecznych w Siemianowic Śląskich, zaś na parkingu przy Parku Tradycji w specjalnym namiocie prezentować się będą siemianowickie stowarzyszenia.

O godzinie 19.45 na scenie pojawi się Long&Junior, popularny zespół polskiej sceny muzyki dance. Duet zasłynął takimi przebojami jak „Helenka”, „Tańczyć chcę” czy „Tańcz, tańcz, tańcz” (utwór doczekał się 46 milionów odsłon w serwisie Youtube) i z pewnością rozgrzeje i zachęci publiczność do wspólnej zabawy.

Gwiazdą wieczoru będzie pochodzący z Rybnika raper i producent muzyczny – Grubson z zespołem. Wykonywana przez niego muzyka oscyluje wokół rapu, reggae i dancehall. Oprócz Grubsona na scenie pojawią się: DJ BRK (wokal, gramofony), Jarecki (wokal) oraz zespół SANEPID: Robert Cichy (gitara elektryczna, gitara akustyczna), Grzegorz Posłuszny (gitara basowa), Łukasz Bzowski (instrumenty klawiszowe) i Michał Maliński (perkusja). Industriadę 2017 w Siemianowicach Śląskich zakończy pokaz efektów specjalnych pt. „Puls wieży wyciągowej”. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

 

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl