Śląskie Trendy

Rekonstrukcja walk o kopalnię Michał

31 sierpnia o godz. 15 w siemianowickim Parku Tradycji (ul. Orzeszkowej 12) podjęta zostanie próba rekonstrukcji walk o kopalnię Michał, jakie odbyły się w nocy z 31 sierpnia na 1 września. Towarzyszyć jej będzie wielkie militarne show.

Przed nami kolejna rocznica wybuchu II wojny światowej. Zanim jeszcze do akcji wkroczyły regularne formacje Wehrmachtu, w nocy z 31 sierpnia / 1 września 1939 roku przez granicę na terytorium Polski poczęły przenikać oddziały Freikorpsu. Największy z takich oddziałów zaatakował michałkowicką kopalnię „Michał”, gdzie starł się z miejscowym oddziałem Samoobrony, złożonym z byłych powstańców śląskich i harcerzy. Naszymi oddziałami dowodził legendarny dowódca powstańczy, a następnie burmistrz Michałkowic Walenty Fojkis.
Doszło do zaciętych i walk, przy czym los Niemców przypieczętowało przybycie na pomoc powstańcom i harcerzom oraz wspierającym ich policjantom pododdziałów III batalionu 75 pułku piechoty, który to batalion w tym czasie stacjonował w Siemianowicach. Niemcy zostali rozgromieni. Na placu boju pozostało pół setki zabitych Niemców, w tym ich dowódca – Wilhelm Pisarski. Pozostali Niemcy zmuszeni zostali do złożenia broni. Straty po stronie Polaków też były niemałe…
Te właśnie wydarzenia pragniemy przybliżyć nie tylko mieszkańcom naszego miasta, którzy z reguły dobrze o nich wiedzą, pamiętając o bohaterach walki o wolność i niepodległość Polski, a w szczególności o tych, którzy oddali wówczas życie, ale także tym, którzy nie znają historii Siemianowic Śląskich.

rekonstrukcja walki o kopalnię michał

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl